Кіно, народжене Україною

Без имени-2

Ілюстрована історія українського кіно, розказана кінознавцем Сергієм Тримбачем.

Шість розділів – від становлення, 1896 рік, до 2016. Про час, і про те що він диктував: форми, теми, обличчя. Вийшла академічна історія плюс подробиці, відкриваємо, перегортаємо, дізнаємося, що:

  • Першим кінематографістом України був Альфред Федецький. Він зняв неігровий фільм, його ролик про ікони тривалістю в 1,5 хвилини був першим фільмом російської імперії.
  • Лесь Курбас зняв три фільми, вони не збереглися.
  • Перший досвід зйомок актор Амвросій Бучма отримав у Леся Курбаса. Бучма в 1920-і роки був неймовірно популярним, це він частково зробив фільми Петра Чардиніна «Тарас Шевченко», 1926 рік і «Тарас Трясило», 1927 рік, за однойменною поемою Володимира Сосюри, успішними.
  • Чарлі Чаплін захоплювався «Симфонією Домбасса» Дзиги Вєтрова і називав його музикантом і поетом.
  • За роль Тараса Шевченка в однойменному фільмі 1951 року народження, знятому Ігорем Савченком актор Сергій Бондарчук отримав звання народного артиста СРСР. Це було порушенням правил, слід було спочатку стати заслуженим, потім народним України або Росії, і тільки потім вже СРСР. Бондарчук дуже сподобався Сталіну.
  • Дебют в кіно Богдана Ступки – роль Ореста в «Білому птасі з чорною ознакою» Юрія Іллєнка. Після виходу фільму артист львівського драматичного театру ім. Заньковецької «прокинувся знаменитим».

Це хронологія становлення і руху, ілюстрована великою кількістю унікальних фотографій. Це люди, які робили і роблять кіно 120 років. За «наші дні» відповідають Кіра Муратова, Олег Сенцов, Ахтем Сейтаблаєв, Мирослав Слабошпицький.

Сергій Тримбач. Кіно народжене Україною. Ілюстрована історія. К.: Саммит-Книга, 2017

Интересное