Вхід до лабіринту

Krivulinu-1-b-650x375

Вперше в Україні зусиллями Національного художнього музею і галереї «Дукат» відбувається велика виставка графіки Олександра Аксініна.

Жив-був собі у Львові Олександр Аксінін, змалечку проявив художні здібності, закінчив поліграфічний інститут, працював дизайнером у конструкторському бюро, у 35 років загинув при зіткненні в небі двох літаків… Здавалося б, тільки начерк до життя, тільки обіцянки, початок кар’єри. Пройшло вже 32 роки, діло давнє. Але Аксініна не забули, — навпаки, мистецтвознавці та колекціонери все більше цікавляться його роботами.

Аксінін був не тільки художником, але й філософом, зображення в нього не менш важливе, ніж текст, він у кожній роботі розмовляє з глядачем, про щось його питає, плутає, іронізує над ним, над собою. Глядач не може розслабитися, він повинен відповідати інтелектуальному рівню майстра, довірливо йти за ним по лабіринту сновидінь, розгадувати коди.

Аксініна прозвали «львівським Дюрером», також за ним тягнулася слава сучасного Босха — і це все вірно, він чудовий графік, як і Дюрер, майстер химер, як і Босх. Але всі прізвиська та алюзії не можуть повністю передати суть творчості Аксініна, бо він — окреме художнє явище. Його інтереси були пов’язані з тим же Босхом, Свіфтом, Керролом, Кафкою, Хлєбніковим, тобто з людьми, які працювали з метафізикою і абсурдом, — Аксініну цікаво було рефлексувати на теми, що вони колись задали.

Отже, у НХМУ — дійсно дуже глибока й важлива виставка. На жаль, пояснювальних текстів, що взагалі-то повинні супроводжувати експозицію (тим більше, що Аксініна вважають «загадковим»), немає взагалі, ані слова, тільки назви робіт на трьох аркушах. Заповнити білі плями може презентоване 11 листопада двотомне видання «Время и вечность Александра Аксинина», — дбайливо зібраний творчий спадок та фрагменти зі щоденника художника.

Текст: Марина Полякова

  • Що: Олександр Аксінін, «Лабіринти Аксініна»
  • Де: Національний художній музей України, вул. М. Грушевського, 6
  • Коли: 8 листопада — 10 грудня; середа, четвер, неділя 10:00-17:00, п’ятниця 12:00-19:00, субота 11:00-18:00

Интересное