У Музеї української діаспори Тризуб зустрівся з Погонею і Тамґою. В рамках проєкту «Крізь віки: набута батьківщина», про перші виставки якого ми писали нещодавно, відкрилася виставка «Погоня, Тризуб і Тамґа», створена Міжнародним інститутом культурної дипломатії та Музеєм Шереметьєвих за сприяння Посольства Литовської Республіки в Україні – на відкритті був присутній Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Вальдемарас Сарапінас. Присвячена виставка історії відносин між Великим Князівством Литовським, Руським і Жемайтійським, Україною-Руссю та кримськими татарами.
«Від протистояння до бойового побратимства» – «слоган» виставки, він містко описує складний шлях, який подолали за століття найвпливовіші в регіоні етноси. Чесно кажучи, в нашій спільній історії можна зламати й ногу, і голову – стільки точок біфуркації вона пройшла, скільки разів все круто змінювалося.
Інформаційні плакати на стінах музею розповідають все наочно, немов для дорослих школярів. Ось вам Ольгерд Гедимінович, який приростив землі державні, ось Хаджі I Ґерай, перший володар незалежного Кримського ханства, ось Міндовг, Наполеон, Пилип Орлик – галерея тих, хто творив історію. Битви, договори, вірна служба, переселення народів і навіть таке: «Восени 1917 між українськими та кримсько-татарськими національно-революційними рухами була досягнута угода про спільну боротьбу проти більшовизму».
Тут можна побачити панораму Києва 1651 року, виконану придворним художником гетьмана Януша Радзивілла Абрахамом ван Вестерфельдом. Разом з литовським військом він потрапив до Києва і малював Софію, Золоті ворота, та інші пам’ятки й руїни, які залишилися ще від монгольської навали. Чесно кажучи, якби не Вестерфельд, ми б не знали, яким був тодішній Київ, легендарний та занедбаний.
В експозиції також чимало історичних мап, котрі не можна не любити за те, що неідеальна географія спокутується величезною ретельністю виконання, монети, фрагменти озброєння кримських татар (шолом із рогами!) та унікальні печатки з колекції Музею Шереметьєвих, пов’язані з історією ВКЛ та родів з татарським корінням, які влилися у польсько-литовську шляхту.
Візуалізовано союз Погоні, Тризуба і Тамґи через образи кримських татар у польському та українському кіномистецтві: кадрах зі стрічок Єжи Гофмана до трилогії Г. Сенкевича («Пан Володієвський», «Вогнем та мечем»), Леся Саніна «Козак Мамай» та Ахтема Сеітаблаєва «Хайтарма».
Що: «Погоня, Тризуб і Тамґа: Україна-Русь, Велике Князівство Литовське, Руське та Жемайтійське і кримські татари: від протистояння до бойового побратимства»
Де: Музей української діаспори, вул. Московська, 40 б
Коли: 22 вересня – 22 жовтня; вівторок – неділя 10:00–18:00