Таланти «БЖ-Арт», шиття Подерв’янської, квіти Корф-Іванюк, невідома Примаченко і шлях воїна – «Інший Київ» пропонує добірку найцікавіших виставок у засніженій столиці.
Білий Світ (вул. Є. Чикаленка, 21-а)
Всеукраїнська творча спілка художників «БЖ-Арт», ядро якої нині знаходиться у майстернях на вул. Лук’янівській, 69/71, цього року відзначила 30-річчя. Ювілейний рік подарував групові виставки членів «БЖ-Арт» – ні, не всіх, їх багато, – але провідних. У квітні виставкою «The Way of Power» відродився знаменитий «Совіарт». 7 грудня у «Білому Світі» відкрилася виставка «LOOK’янівська ART», на якій представлено роботи Леоніда Берната, Петра Бевзи, Олексія Белюсенка, Матвія Вайсберга, Андрія Гуренка, Наталії Мудрук, Ольги Соловйової, Владислава Шерешевського, Валерія Шкарупи, Бориса Фірцака, Нікіти Цоя, Святослава Подлевського… усього 24 митців, серед яких нові спілчанки Катерина Лісова та Поліна Кузнєцова. Попри велику кількість учасників, експозиція не перенавантажена, кожен художник виступає самостійною творчою одиницею. Основний корпус робіт – це живопис, доповнений скульптурою та просторовими об’єктами. Власне, виставка є такою собі декларацією можливостей: ми «БЖ-Арт» і ми талановиті.
Dymchuk Gallery (вул. Ярославська, 21)
У просторі виставки Анастасії Подерв’янської «Шиття-2» демонструються вишиті й ткані твори, а також живопис. Це друга виставка Подерв’янської під назвою «Шиття», перша частина була представлена цього літа в НХМУ. «Роботи художниці демонструють багатошаровість української культури, поєднуючи барокову пишність, авангардну яскравість і народну естетику. Особливе місце в її творчості займає переосмислення текстилю – від гобеленів до масових зразків вишивок ХХ століття, які інтегруються у складні художні колажі», – пишуть організатори. А ми скажемо так: хочете узнати, що там з Оленкою та оленем, йдіть на виставку.
Галерея «Лавра» (вул. Лаврська, 7-б, вхід з пров. Лаврського, 9)
У просторі «Мистецтво без меж» відкрився проєкт Наталії Корф-Іванюк «Квіти і сніг». Ефектні роботи створено у новій авторській техніці лакованого живопису. Наталія говорить: «Зима – це уповільнення. Зима – це пошук себе. Вона дарує тишу, яку потрібно слухати. Зима стає сірою аби ми могли бачити кольори… І саме цієї зими колір став для мене рятівним. З кольору народилась пляма, з плями квітка, а згодом цілий простір, заповнений мерехтливими відкритими кольорами, що нашаровуються, перетікають один в один, пульсують, і в цій нестримній вібрації я відчуваю життя. Ми всі цієї зими схожі на квіти. Попри холод і сніг, вітер і заметіль – проростаємо, піднімаємо себе вкотре, живемо далі і даруємо нові життя… ця тонка грань між життям і вічністю дає розуміння цінності моменту. Квітнути і вистояти серед снігу – посміхатися і жити серед хаосу і божевілля».
Національний музей декоративного мистецтва України (вул. Лаврська, 9)
В рамках виставки «Марія Примаченко. Невідоме» музей вперше експонує близько 60 невідомих авторських робіт народної художниці України Марії Примаченко з унікальної музейної збірки музею. Роботи було створено протягом 1935–1937 років під час навчання Марії у Школі народних майстрів народного мистецтва та в Експериментальних майстернях при Київському музеї українського мистецтва. Водночас музей презентує першу віртуальну галерею творів всесвітньовідомої художниці: 79 авторських малюнків. Завдяки технології віртуальної реальності та 3D моделювання з’явилась можливість не тільки побачити рідкісні малюнки та перші керамічні роботи художниці, але й отримати імерсійний досвід – помандрувати залами галереї.
Національний музей «Київська картинна галерея» (вул. Терещенківська, 9)
Міжмузейний виставковий проєкт «Під Різдвяною Зіркою» створено спільно з Національним музеєм народної архітектури та побуту України. «Це виставка-розповідь про нашу ідентичність, тяглість та відродження традицій. Це живий діалог між минулим і сьогоденням, де вікові ремесла зустрічаються із сучасними формами мистецтва, успадковане та новочасне промовляють однією мовою, а культурний код передається від прадідів до праонуків. Це затишний етнопростір під Різдвяною зіркою, який об’єднує українців крізь віки», – пишуть організатори. До експозиції увійшли, зокрема, народні ікони XVII–XIX століть, свічники-трійці початку XIX століття, косівська кераміка ХІХ–ХХ століть, різдвяні зірки, шопки, живопис Т. Данилича, Ф. Манайла, І. Марчука, В. Микити, а також роботи сучасних майстрів декоративного мистецтва та крафтових майстерень, серед яких вироби від Gunia, GORN Ceramics, Triytsya collections та інших.
Музей української діаспори (вул. Князів Острозьких, 40-б)
Назва персональної виставки гобеленів мисткині Ольги Пілюгіної «Мета» відображає філософський задум художниці й розкриває багатошаровість і символізм її творів. «Слово “мета” має подвійне прочитання. В українській мові воно синонімічне до “цілі” й асоціюється з прагненням досягти певного результату. В грецькій мові “μετά” означає “після”, “поза”, “вище” й символізує бажання досягти вищого рівня осмислення. Обидва тлумачення яскраво простежуються в гобеленах Ольги Пілюгіної, де традиційні техніки двостороннього ручного гладкого ткання поєднуються з глибокими художніми ідеями та виходять далеко за межі звичайного декоративного мистецтва, створюючи синергію між традицією й інновацією», – розповідають організатори.
Музей-майстерня І. П. Кавалерідзе (Андріївський узв., 21)
Відкрилася виставка живопису Андрія Кулагіна «Мовою акварелі». У роботах митця єднаються інтелектуалізм та художня майстерність, створюється простір, де реальність переплітається з метафізичним виміром. Акварелі Кулагіна є «візуальними роздумами про сутність буття, втіленими у вишуканій техніці», – пишуть організатори.
Галерея «Tloom» (вул. Ярославська, 26)
Триває персональна виставка одеситки Лілії Небери «“Зараз” – завжди». Художниця запрошує глядачів до «”червоної кімнати”, де плине життя після катастроф, війни, насильства, розпачу і постійної скорботи». А катастрофа таки відбулася: «Коли земля наповнилась кров’ю і стражданнями, тепло сонця стало нещадним. Воно випалило ґрунт, намагаючись випарувати кров і повернути рівновагу. Плодюча земля поступово перетворилась на посушливу червону пустелю. … Люди стали тінями, спогадами себе минулих. У нескінченних блуканнях безкрайніми пустощами щось привернуло їхню увагу. Вони зустріли диво – насінинку рослини, яка, здавалося, зникла назавжди. Це насіння стає надією проростити вітальне дерево життя. Вдивляєшся в ландшафт, чуєш історії і розумієш – це не те, що трапилося в минулому. Це не те, що станеться в майбутньому. Це відбувається зараз. І це “зараз” – завжди. Життя “після” людей».
Художньо-антикварний салон «Візантія» (вул. Золотоустівська, 23, вхід зі двору)
Триває персональна виставка робіт Марії Полякової «“Nude”. Шлях від ідеї до завершеного твору». Художниця демонструє якісну живописну техніку у жанрі оголеної натури. 2007 року вона закінчила НАОМА у майстерні Михайла Гуйди – це відчувається в її манері. Основний корпус творів Марії складають портрети й фігуративні композиції у стилістиці класичного реалізму та романтичного імпресіонізму.
Vakulenko Art Consulting (вул. Костьольна, 8)
11 грудня о 19:00 відкриється виставка «Шлях Воїна» – де сила духу і краса самурайської філософії оживуть у роботах сучасних митців. На заклик самурайської естетики в різні періоди своєї творчості відгукувались Владислав Шерешевський, Андрій Блудов, Novan, Володимир Падун, Людмила Роздобудько-Падун, В’ячеслав Брейш, Марина Губарєва, Олександра Чичкан, Анатолій Варваров, Ед Потапенков, Сергій Корнієвський, Ігор Гусєв, Олександр Новаковський, Михайло Хіміч, Ольга Петрова, – їхні роботи зібрані в єдину експозицію.