Перший Фестиваль музики Бориса Лятошинського – Liatoshynsky Space 2025 – відкриється 3 січня, у 130-ту річницю від дня народження знаного українського композитора, класика ХХ століття, засновника нової української музики, представника модернізму та експресіонізму Бориса Миколайовича Лятошинського (1895–1968).
Фестиваль, який заснували Національна філармонія та Фундація Лятошинського, має головною метою посилення уваги до спадку композитора, відкриття його нових смислових граней. «Перебування у концертній залі створює відчуття спільноти, з якою прагнеться ділитися набутим досвідом слухання і розуміння. Тому для нас особливо важливо, що такі визначні композиції Лятошинського, серед яких Друга і Четверта симфонії, Український квінтет, Перша фортепіанна соната, Скрипкова соната, Слов’янський концерт відкриють світ Бориса Лятошинського значному колу людей, які цікавляться модерною українською культурою», – розповідають організатори.
При зверненні до культурного спадку неодмінно постає питання його актуальності для нашого часу. Борис Лятошинський був свідком двох світових воєн, більшовицького перевороту, національно-визвольних змагань, українського мистецького Ренесансу, сталінського терору та нової хвилі українського мистецького і громадського спротиву 1960-х… Ці ключові точки ХХ століття ми осмислюємо сьогодні, під час російсько-української війни, що є продовженням політики царської та радянської імперій. Тому ще однією метою Фестивалю музики Бориса Лятошинського є усвідомлення тих концептів, які є надважливими для нашого самозбереження і подальшого розвитку, напрями якого створюються просто зараз.
Ключовими концептами Фестивалю, які маркують кожну з п’яти його подій, стали пам’ять, ідентичності, генеза, усвідомленість і дім. Їхньому осягненню присвячено не лише спеціально підібрані програми кожного з концертів, але й дискусійні панелі, що їм передують, за участі відомих інтелектуалів: Ростислава Семківа, Ярини Цимбал, Анни Гадецької, Вахтанга Кебуладзе, Алли Загайкевич, Андрія Куликова, Максима Буткевича, Михайла Шведа, Тетяни Руденко, Галини Григоренко, Олесі Островської-Лютої, Олексія Войтенка. Дискусії відбуватимуться у Музичному салоні філармонії, початок о 17:30, модеруватиме їх журналіст і телеведучий Юрій Макаров. Вхід вільний, але треба зареєструватися:
3 січня, Пам’ять – «Українська культура під час світової кризи: шляхи порятунку і самозбереження»
5 січня, Ідентичності – «Радянське чи українське? Українське мистецтво радянського періоду»
8 січня, Генеза – «Підземні ріки майбутнього: українське мистецтво 1920-х»
11 січня, Усвідомленість – «Межа прийнятності: російська культура в сучасному українському просторі»
Програма Фестивалю музики Бориса Лятошинського 2025 включає п’ять подій, чотири з яких відбудуться у Національній філармонії, а фінальна – у Меморіальному кабінеті-музеї композитора у будинку Роліт (вул. Б. Хмельницького, 68).
3 січня, Пам`ять – Відкриття. Камерна музика. NotaBene Chamber Group. Максим Грінченко, Андрій Павлов (скрипка), Ігор Завгородній, Валентина Буграк (альт), Артем Полуденний (віолончель), Тетяна Гомон, Роман Лопатинський (фортепіано). Національний будинок музики.
5 січня, Ідентичності – Симфонічна музика#1. Академічний симфонічний оркестр Національної філармонії України, диригентка Наталія Стець, Андрій Павлов (скрипка).
8 січня, Генеза – Фортепіанна музика#1. Максим Шадько (фортепіано).
11 січня, Усвідомленість – Симфонічна музика#2. Національний симфонічний оркестр України, диригент Володимир Сіренко, Максим Шадько (фортепіано).
Квитки можна придбати на сайті Національної філармонії України за ціною від 250 до 750 гривень. Абонемент на всі дні коштує 1400 гривень (залишилося 11 місць).
Фестиваль музики Бориса Лятошинського відчиняє двері до Liatoshynsky Space 2025, в орбіту якого запрошується не тільки Україна, але й увесь музичний світ на цілий ювілейний рік.