Нервування, драматизму і суму нам у житті не бракує, але в тому і вічна привабливість кінематографа – можна втекти в позаекранний світ, придуманий сценаристами й майстерно розіграний акторами, й відпочити від реальності. «Інший Київ» зробив добірку детективних серіалів минулого року, які точно варто подивитися, якщо ви любите цей жанр.
«Месьє Спейд» (Monsieur Spade)
Американський детективний серіал, просякнутий духом Франції, розповідає про битого життям приватного детектива Сема Спейда (Клайв Оуен), якого придумав Дешилл Геммет у нуарному романі «Мальтійський сокіл» (1929). 1963 року він привозить до монастиря містечка Бозуль дівчинку-сироту на виховання. Спокій Бозуля та краса місцевої землевласниці так зачаровують Спейда, що він залишається тут на довгі роки й перетворюється з містера на месьє. І добре, що залишається, бо йому доведеться розслідувати масове вбивство добрих сестер-черниць і заодно розібратися зі своїм життям. Серіал можна було б назвати дуже і дуже симпатичним, якби не зібганий фінал, у якому одна міжнародна організація показує залізну волю (так, із нашого сьогодні це виглядає кумедно). Режисер Скотт Френк. Виробництво АМС, шість епізодів. Рейтинг IMDb 6,8.
«Шугар» (Sugar)
Джон Шугар (Колін Фаррелл), американський приватний детектив, розкопує таємниче зникнення Олівії Сігел, онуки голлівудського продюсера Джонатана Сігеля, а водночас і скелети у сімейній шафі Сігелів. Синефільська, містична і драматична історія з дорогими будинками, каліфорнійськими пагорбами й страшними таємницями. Фантастичний елемент, привнесений з чисто голівудськими прибабахами, не робить цей красивий серіал із гарними акторами ні краще, ні гірше (хоча дрібка розчарування все ж таки виникає). Навіщо він тут узагалі, можливо, стане зрозумілим у другому сезоні, який обіцяють показати 2025 року. Сценарист Марк Протосевич («Клітка», «Посейдон», «Я – легенда», «Тор»), головний режисер Фернанду Мейрелліш, виробництво Apple TV+, вісім епізодів. Рейтинг IMDb 7,4.
«Погана мавпа» (Bad Monkey)
Рука, знайдена рибалками біля узбережжя коралового архіпелагу Florida Keys, «Королева драконів», що накладає прокляття на забудовників прибережних ділянок під курортні готелі, уламки кісток у зливі душу, шахрайство Medicare (медичне страхування – одна з гарячих тем цього року, ви в курсі?), стрілянина і таємниці – колишній детектив Ендрю Янсі (Вінс Вон), відсторонений від справ за напад на чоловіка коханки, мав бути просто інспектором у барі, а потрапляє у кримінальну комедію. Серіал засновано на однойменному романі Карла Хіасена. Автор і продюсер Білл Лоуренс. Виробництво Apple TV+, десять епізодів, і другий сезон уже знімається. Рейтинг IMDb 7,4.
«Прибрати Міллі Блек» (Get Millie Black)
Колишній детектив (знову!) Скотленд-Ярду Міллі-Джин Блек (Тамара Лоуренс) повертається на рідну Ямайку після смерті матері та приєднується до поліції Кінгстона. Розслідування зникнення місцевої дівчини виводить на відому родину. Переслідувана привидами рідного брата, який відмовляється врятуватися, і дівчини, яку неможливо знайти, Міллі розпочинає міжконтинентальну погоню, що загрожує підірвати її власний світ. Автор і виконавчий продюсер Марлон Джеймс, головний режисер Таня Гамільтон. Виробництво HBO, п’ять епізодів. Рейтинг IMDb 6,5.
«Справжній детектив: Нічна країна» (True Detective: Night Country)
Четвертий сезон «Справжнього детектива», американського кримінального драматичного телесеріалу, створеного письменником і сценаристом Ніком Піццолатто (у цьому сезоні він залишився виконавчим продюсером). Перша з 1975 року роль Джоді Фостер у телесеріалі. Події відбуваються у вигаданому містечку Енніс, штат Аляска. Вісім вчених, які працюють на дослідницькій станції Цалал, зникають, а на місці події залишається відрізаний язик жінки. Начальник місцевої поліції Ліз Денверс (Джоді Фостер) робить висновок, що язик належав жінці з корінної народності Аляски. Справа залишається нерозкритою шість років, аж поки не з’являються нові зачіпки, й допоки місцева мешканка не знаходить оголені тіла дослідників, що змерзлися в суцільну масу, з ретельно складеним на снігу одягом… Виробництво NBO, шість епізодів. Рейтинг IMDb по епізодах від 5,4 до 7,1.
«Бодкін» (Bodkin)
Головне питання цього похмурого комедійного трилера – «що є правдою, а що вигадкою?». Трійко підкастерів, Гілберт (Вілл Форте), Даув (Шівон Каллен) та Еммі (Робін Кара), приїжджають до ірландського містечка, щоб розкрити дуже давнє таємниче зникнення трьох людей під час свята Самайн – традиційного гельського осіннього фестивалю збору врожаю. Як тільки вони починають тягнути за ниточки, відкривається історія набагато довша і дивніша, ніж можна було уявити. «Цей трилер смішний, але не комедія; справжня кримінальна історія, хоча й повністю вигадана, яка прославляє ірландську культуру, журналістику та самопізнання», – говорить автор серіалу Джез Шарф. Виробництво Netflix, сім епізодів. Рейтинг IMDb 6,9.
«Презумпція невинуватості» (Presumed Innocent)
Американський юридичний трилер засновано на однойменному романі Скотта Туроу 1987 року. Міні-серіал є першою телевізійною адаптацією книги, а першою кіноекранізацією був фільм 1990 року з Гаррісоном Фордом. Расті Сабіч (Джейк Джилленгол) працює окружним прокурором у Чикаго. Попри шлюб, він заводить таємний роман зі своєю колегою Керолін. Його життя перевертається з ніг на голову, коли до прокуратури надходить справа про жахливе вбивство Керолін, яке починає розслідувати сам Расті. Намагаючись зберегти в таємниці свої стосунки із жертвою, аби врятувати шлюб, Расті лише погіршує становище і незабаром стає головним підозрюваним у вбивстві. Автор Девід Келлі. Виробництво Apple TV+, вісім епізодів. Рейтинг IMDb 7,7.
«Погані сестри» (Bad sisters)
Перший сезон ірландського серіалу з невизначеним жанром (комедія, детектив, сімейна драма) вийшов 2022 року. Здається, історія, в якій чотири сестри Гарві вирішили знищити чоловіка ще однієї сестрички, невиправного аб’юзера, у ньому завершилася. Але другий сезон не гірший, тут тягнуться «хвости», не відрубані у першому, і з’являється новий злодій, з яким конче треба розібратися. Сестринська любов та самовідданість, тонкий психологізм, детективи, які стають на бік не закону, але справедливості, нарешті, прекрасне море, – залишається тільки позаздрити тим, хто ще не бачив «Поганих сестер» (в українській версії чомусь «Заради сестри»). Автори серіалу: Шерон Хорган (вона ж виконавиця ролі Єви), Дейв Фінкель, Бретт Бер, головна режисерка Дервла Волш. Виробництво Apple TV+, вісім епізодів. Рейтинг IMDb по епізодах різниться, найвищий 8,4 в останнього, а це значить, що глядачів не обдурили.
«Ріплі» (Ripley)
Про цей серіал вже багато сказано, але він вартий ще кількох слів. Його головні герої не тільки Том Ріплі (Ендрю Скотт), Дік Грінліф (Джонні Флін) і Мардж Шервуд (Дакота Феннінг), а і сама Італія. Власне, те, як кінооператор Роберт Елсвіт зняв італійські міста, архітектуру, живопис, буде головним сюрпризом для глядачів, які добре пам’ятають попередню версію цієї драми, «Талановитий містер Ріплі» 1999 року. Новий «Ріплі», розкішний приклад сучасного нуару – чорно-біла трагедія, що препарує чи не найгірші людські почуття: заздрість, жадібність, хижість, брехливість, цинічність. Повільне падіння Ріплі у безодню огорнуто невимовною зовнішньою красою та гармонією, і цей контраст вражає. Є, щоправда, одне питання: чому на роль Ріплі запрошено Ендрю Скотта, який набагато старший за свого героя, – але в цілому доводиться визнати, що його негативна харизма таки прикрашає серіал. Сценарист і режисер Стівен Заіллян. Виробництво Netflix, вісім епізодів. Рейтинг IMDb 8,1.
«Вбивайте усвідомлено» (Murder Mindfully)
Комедійний серіал, заснований на романі Карстена Дуссе, розповідає про життя Бйорна Дімеля, адвоката диявола мафії (Том Шиллінг). Шукаючи баланс між роботою та приватним життям, Бйорн записується на семінар з усвідомленості. І семінар допоміг, щоправда, не так, як мріяли його організатори, – адвокат починає застосовувати техніки усвідомленості у професійному житті та вбиває свого клієнта, боса мафії. Тепер Дімелю швидко доведеться придумувати, як можна усвідомлено позбавитися тіла й підозр із боку сім’ї, поліції та підлеглих вбитого мафіозі. Автори Карстен Дуссе, Дорон Висоцький та інші, головний режисер Борис Кунц. Виробництво Netflix, вісім епізодів, другий сезон підтверджено. Рейтинг IMDb 7,4.
«У вогонь: Загублена донька» (Into the Fire: The Lost Daughter)
Всі вигадані детективи бліднуть перед справжніми життєвими трагедіями. У цьому документальному серіалі Кеті Терканян шукає доньку, яку народила 16-річною у 1974 році й віддала на удочеріння на вимогу своєї матері. Дівчина зникла 1989-го, і тепер Кеті намагається знайти її сліди: спілкується з друзями доньки, створює сторінку у соцмережі й веде пошук онлайн, реконструює обставини зникнення. Розкриття долі дівчини буде гірким, але принаймні Кеті дізнається все. І допоможе викрити злочинця. Продюсер Найл Капелло. Виробництво Netflix, два епізоди. Рейтинг IMDb 7,6.
«Великий потенціал», «Здібна» (High Potential)
Головна героїня Морган (Кейтлін Олсон) таки здібна. Мати-одиначка виховує трьох дітей, миє підлогу у відділку поліції й має IQ 160. Ставши свідком убивства, Морган не розгублюється, а починає розслідування, й так успішно, що справжній детектив Карадек (Деніел Сунджата) змінює думку про неї на краще і починає допомагати. Звісно, не обійшлося без викриття корупції у поліції та цілої злочинної організації, від чого життя героїні й дітей опиняються під загрозою. Автор Тодд Хартан. Виробництво АВС, десять епізодів (останні виходять впродовж січня). Рейтинг IMDb 7,6.