Пару років тому ми раділи кожному новому книжковому фестивалю у Києві, вважаючи, що не Книжковим Арсеналом єдиним, треба шукати різні форми спілкування видавців, продавців, читачів. Врешті-решт ми з рахунку фестивалів збилися, так що просто зустрічайте – Book&Art Fest 2025 у торгівельно-розважальному центрі «Гулівер» (Спортивна площа, 1-a) з 28 березня по 6 квітня. До речі, нещодавно, у середині січня, на першому поверсі «Гулівера» проходив невеликий книжковий форум – цей захопить всього «велетня».
Уперше фестиваль зі схожою назвою, Kyiv Book Art Fest, пройшов улітку 2021 року у Виставковому центрі «AKKO Інтернешнл» на Шулявці – доволі скромно, адже у нас тоді ще не було українського книжкового буму.
Book&Art Fest у «Гулівері» пропонує синтетичну форму, що поєднає книжковий ринок і сучасне мистецтво. Деякі твори художників, між іншим, поїдуть до «Гулліверу» прямо з виставки «Формула витривалості», яка тільки-но завершилася в Інституті проблем сучасного мистецтва НАМ України.
Очікування організаторів, звісно, чималі, анонси обіцяють велику кількість різноманітних заходів, окрім продажу власне книжок – а буде, мовляв, представлено «понад 50 тисяч книжок від найкращих видавництв України». Реальні результати цього фестивалю стануть зрозумілі після його завершення, а поки скажемо про явні плюси локації. ТРЦ «Гулівер» – популярне місце зі зручною доступністю (згадаймо, що фестиваль Kyiv Book Weekend, який вперше пройшов 2023 року на лівому березі, вельми порадував його мешканців, натомість був доволі незручним для відвідувачів із правого берега).
«Гулівер» має великі простори, де розмістяться стенди із книжками, виставки, пройдуть презентації та дискусії. Згідно із задумом організаторів, книжкові стенди будуть стояти всюди, прямо у проходах між бутиками – аби навіть ті, хто прийшов не за книжками, а на шопінг, та просто фланери не могли оминути прилавки й не пішли геть без книжки. Така собі лагідна книжковізація. Ну що ж, цікава бізнес-модель, подивимося, що з того вийде.
Загальна програма фестивалю виглядає так:
– 28 березня о 18:30 – урочисте відкриття;
– книжковий ярмарок на перших чотирьох поверхах, частково на восьмому;
– презентації нових видань, автограф-сесії;
– виставка творів сучасного мистецтва (восьмий поверх);
– виставка предметів сучасного дизайну та декору;
– форум у сфері штучного інтелекту «AI FOR ART»: обговорення ролі AI у креативних індустріях, книговиданні, кінематографі та живописі, показ фільмів та ілюстрацій, створених АІ;
– форум артволонтерів;
– дні корейської культури в Україні;
– Міжнародний конкурс ілюстраторів дитячих книжок імені Радни Сахалтуєва;
– «Арт-капітал “Інвестиції в мистецтво”» – партнерський захід Бізнес-клубу Дмитра Верховського та Інвестиційного клубу «Капітал»;
– творчий вечір Олексія Курилка (театр «Чорний квадрат»);
– зустрічі та дискусії нон-стоп у конференц-залі (восьмий поверх);
– освітні програми, майстер-класи, інтерактиви.
Вхід на всі заходи вільний!
Щоправда, якщо ви захочете ознайомитися з детальною програмою заходів, у вас нічого не вийде – поки що немає ані сайту, ані сторінки у соцмережах. Дмитро Чекалкін, який планує взяти участь у фестивалі, пише: «програма постійно оновлюється» – і це за кілька днів до початку форуму. Навіть з назвою є питання: подивіться на афішу.

Співорганізатори фестивалю:
Бізнес-клуб Дмитра Верховського, Bod.com.ua, ТРЦ «Гулівер»