«Культ Києва» повертається – від 26 до 29 червня Малий театр (вул. Олеся Гончара, 33) вдруге проводить камерний локальний фестиваль, у центрі уваги якого місто як живий культурний організм. Цьогоріч організатори зосереджуються на Києві 1960-х років – коли слово, музика, мистецтво і вчинки творили нову ідентичність столиці.
Фестиваль досліджує спадщину покоління, яке через нонконформне мистецтво та посильний опір радянській повсякденності формувало Київ, яким ми його знаємо сьогодні. Організатори розглядають цю спадщину не як артефакт минулого, а як складник сучасного міського життя. Візуальна концепція цьогорічного «Культу Києва» відображає цей підхід: художники розкладають знайомі образи шістдесятників на елементи, переосмислюючи їх у новому контексті.
Перший фестиваль, який пройшов у 2024 році, мав на меті окреслити київське як явище: у програмі були колаборації з галереєю «The Naked Room», лекції про локальне мистецтво тощо. Цього року відбудеться ширший культурний діалог.
У програмі «Культу Києва» – лекції, виставка візуального мистецтва («Вулиця Леніна» Анатолія Сумара у «The Naked Room»), перегляд фільмів («Київські фрески» Сергія Параджанова, «Алла Горська. Штрихи до портрета»), читання поетичних та прозових текстів шістдесятників, концерти, театральні вистави («Холодна м’ята», «Стус. Перехожий», «Невтишимі»), вінілова вечірка, авторські екскурсії містом і навіть київський музичний маршрут. Крім того, планується маркет локальних брендів і благодійний аукціон, де можна буде підтримати культуру через конкретні дії.
Фокус фестивалю – деталізація. Кожна подія занурює в конкретний твір, місце або аспект естетики шістдесятників. Такий підхід, за словами художнього керівника Малого театру Дмитра Весельського, відкриває шлях до глибшого розуміння епохи: «Ми свідомо звужуємо фокус, щоб через уважний погляд на мале вийти до великого. Віримо, що шлях до розуміння епохи лежить через окремі історії, тексти, образи. Через мікрокосмос – до макрокосмосу. Бо все починається з малого».
Освітній блок фестивалю – ключовий. Учасники матимуть змогу глибоко осмислити поезію про Київ, зануритися в музику 1960-х, побачити фрагменти українського поетичного кіно або відвідати камерну виставку, створену спеціально для «Культу Києва».
Кураторка освітньої програми Лариса Шелоумова підкреслює: «Цьогоріч фестиваль – про пошук міської ідентичності крізь призму творчої діяльності цілого покоління української інтелігенції. Ми намагатимемося створити складний багатореферентний контекст, що забезпечить міцний звʼязок між містом та його жителями. Освітня програма фестивалю базується на меті заангажувати відвідувачів “Культу Києва” до пізнання свого міста і до самоусвідомлення у ньому, через знайомство з новим, локальним та камерним».
Програма заходів – в Instagram Малого театру, посилання на квитки – у шапці профілю.
Світлини: «Культ Києва» 2024