23–26 жовтня Національний центр «Український Дім» знову стане головним місцем зустрічі всіх, хто творить і читає книжки про культуру. Другий книжковий фестиваль «Фундамент: історії про культуру» об’єднає видавців, авторів, дослідників і читачів довкола ідеї книги як носія пам’яті, знання та сенсів, що формують майбутнє.
У час, коли культура стає простором самоусвідомлення, а література – засобом для осмислення досвіду сучасності, фестиваль «Фундамент» утверджує роль Українського Дому як місця діалогу та репрезентації багатогранної української культурної спадщини. Проєкт реалізується в межах літературної програми Українського Дому, яка послідовно вибудовує майданчик для розмови про культуру.
Фокус-тема цьогорічного фестивалю – «Подорож». Вона розглядає книгу як провідника в інтелектуальну мандрівку – через слово й уяву, ідеї, дослідження та відкриття. Це подорож не лише у світи мистецтва, філософії чи історії, а й усередину власного досвіду, пам’яті, ідентичності.
Центром фестивалю стане виставка-продаж книжок про культуру. Буде представлено видання про мистецтво, архітектуру, історію, літературу й філософію. Фестиваль супроводжується виставковою програмою, кілька експозицій розкриють тему подорожі як метафору пізнання. «Полиця інтелектуальних подорожей» – це метафорична мандрівка крізь час, простір, естетику й філософські концепти через вибрані книжки та твори мистецтва. «Софія Яблонська: велика подорож» – спільний проєкт з Фундацією Софії Яблонської, присвячений відомій українській мандрівниці, письменниці та фотографці. В експозиції – її фотороботи, книги, особисті речі й артефакти з далеких країн.
Третя виставка – «Подорож», на третьому поверсі – це історії про людей і місця, українців і Україну. Тут можна буде побачити проєкти old khata project, Ukraїner, The Ukrainians Publishing, дізнатися про родину Юрка Покальчука, створити власний екслібрис і відчути, як подорож стає формою пізнання культури. Велика виставкова частина фестивалю працюватиме і після завершення основних подій – із 31 жовтня до 16 листопада, як окремий проєкт Українського Дому.
Протягом чотирьох днів фестивалю відбудуться лекції, дискусії, презентації, зустрічі з авторами та дослідниками, які працюють у жанрі нонфікшн про культуру. Це можливість говорити про досвід, пам’ять, спадщину, мову, простір і людину.
Фестиваль запланував і спеціальні проєкти: тематичні експозиції, молодіжні ініціативи, букіністичну добірку від книгарні «Фундамент».
Розмова «Чому в Польщі політизують історію?». Тревелоги Софії Яблонської. Вимушені мандри українських біженців. Карикатура як зброя. Чумацькі ікони на камбалі. Архіви бойчукістів. Казимир Малевич і вишивка авангарду. Корейські храми та кейпоп. Чумацькі ікони на камбалі. Ігор Гирич про сучасний міф Києва. Досвід експедицій Ukraïner. Книжка Джошуа Ферста про український кінематограф. Книжка Дар’ї Анцибор «Дреди, батли і “стіли”. Два століття субкультур в Україні». Андрій Пучков про український архітектурний стиль. Психологічно-рольова гра «Кайдашева сім’я». І багато-багато іншого – у повній програмі фестивалю «Фундамент» – 2025.
Кураторки фестивалю: Анастасія Євдокимова, Богдана Неборак.
Кураторська команда виставкової програми: Анастасія Євдокимова, Богдана Неборак, Олексій Ананов, Тетяна Гаук, Аліса Гришанова.
Світлини: «Український Дім», фестиваль «Фундамент» – 2024



