Зараз з’явилося багато науково-популярних гуртків, окремих курсів, безліч нових лекторів, – як зрозуміти, що слухати не обов’язково, що почути дійсно здорово і важливо не пропустити, розповів науковий редактор порталу «Моя наука», м.н.с. Інституту фізіології НАН України Олексій Болдирєв.
Інтерес до науки, який раптово з’явився після подій на Майдані й, вочевидь викликаний загальним піднесенням і прагненням українців до всього нового, дійсно призвів до появи багатьох джерел популяризації науки. Якісь наук-поп тусовки виникли наново, якісь – вийшли на більш широкий простір. Оскільки суспільство цікавиться, негайно знаходяться й ті, хто готові вкладати в такі проекти гроші, поки що невеликі. Зі одного боку до популяризації все більше долучається науковців, з іншого – за справу беруться аматори, любителі науки. На жаль, люди, які мають наукові ступені або просто викладають в університетах, необов’язково мають достатні знання, вміють читати наук-поп лекції чи взагалі є гарантією відсутності псевдонауки на заході. У випадку аматорів ситуація така ж непевна. Тому я можу порадити любителям науки довіряти тільки проектам, які заробили гарну репутацію та не знижують планку. Гугліть інформацію про лекторів, а якщо це молоді активісти, які ще не встигли «засвітитися», сміливо питайте по соцмережах, про що буде лекція, чи знає хтось, чим займається лектор, чи є для організаторів важливою наукова точність тощо. Певен, згодом на цей сегмент суспільної уваги будуть претендувати псевдонауковці (вони вже й зараз намагаються виходити на сцени наук-поп подій), але до того часу ми вже маємо вибудувати відносини й репутаційні рейтинги основних гравців. Бо наука не терпить брехні.
Кого я можу порадити?
- Клуб «Еволюція» (безкоштовні)
- Народні читання Хржонщевського (безкоштовні)
- Далекий і близький Всесвіт (лекторій Астрономічного музею і Астрономічної обсерваторії КНУ, безкоштовні)
- Брейні (платні)
- 15×4 Київ (безкоштовні)
- Паблік Сайнс (платні)
- ЛікБез (історичний лекторій, безкоштовні)
- Щорічні акції: Дні науки, Тиждень знань про мозок, Наукові пікніки
- Спеціалізовані лекції: молекулярна фізіологія і патофізіологія
Кращих лекторів ми відкриваємо під час проекту «Дні науки». Лектори: Віктор Досенко (медгенетик і патофізіолог), Дмитро Якубовський (теорфізик), Наталя Атамась (орнітолог), Олена Годлевська (зоолог-хіроптеролог), Олександр Марченко (фізик), Ксенія Гулак (генетик), Біжан Шаропов (нейрофізіолог).
Інші класні вчені й лектори: Ігор Дзеверін (еволюційний біолог), Нана Войтенко (біофізик і фізіолог), Віталій Кордюм (молекулярний біолог), Геннадій Зинов’єв (фізик елементарних частинок), Валерій Поліщук (вірусолог), Анатолій Казанцев (астроном), Ольга Маслова (клітинний біолог). І я знаю ще багатьох, але може перевищувати обсягу колонки в 111 слів.