Ми пам’ятаємо, що галерея «КалитаАртКлуб» на Малоподвальній відкривалася виставкою «TOPOS Юрія Химича. Фінляндія». За півтора роки галерея знов представляє міські пейзажи Химича: цього разу – Будапешт.
У 1972 році Химича запросили до Угорщини, де Спілка архітекторів проводила велику виставку його робіт. У ці дні Юрій Химич малював Будапешт, а також місто-музей Сентендре й Вишеград, що знаходяться неподалік від столиці.
Сучасні туристи вже не побачать того Будапешта, який зустрів художника майже півсторіччя тому. Інший ритм, нова забудова, вулиці, заповнені автівками і тими ж самими туристами втратили затишність та спокій. Тому нам сьогодні так цікаво дивитися на Будапешт очима Химича. Старе місто над Дунаєм береже свої кам’яні стіни, свою бруківку, свої дахи й круті сходинки. Химич писав вулицю зверху, потім спускався нижче і писав з іншого ракурсу, і ми взнаємо будиночок, що так захопив майстра — примітний круглий еркер з густо-блакитним загостреним дахом.
Хто знає, що відчував Юрій Химич, потрапивши до європейського міста з Радянського Союзу? Чи захопили його ці мури й вежі, збережені старовинні споруди? Принаймні, так здається, судячи з його уважного живопису, яким передано найголовніше: вага каменю, кольори неба і стін, тиша та відчуття часу.
Текст: Марина Полякова
- Що: «TOPOS Юрія Химича. Будапешт»
- Де: галерея «КалитаАртКлуб», вул. Малопідвальна, 21/8
- Коли: 11 червня — 3 липня; понеділок–п’ятниця 11:00–19:00, субота 11:00–16:00, неділя вихідний