9 червня в Національній філармонії України київський піаніст Євген Громов зіграє сольний концерт «Київ 1960-х / Автографи: Знаки, Ритми, Розриви площин…».
Прозвучать твори раннього періоду українських композиторів-«шістдесятників», Валентина Сильвестрова, Леоніда Грабовського, Володимира Губи, Віталія Годзяцького, Володимира Загорцева, Євгена Станковича, а також Освальдаса Балакаускаса, нині класика литовської музики, який навчався в київській консерваторії. У програмі – чотири світові та одна українська прем’єри.
Фото: Виктор Марущенко
На відміну від письменників і поетів, знаних шістдесятників, композитори не були дисидентами. Але їхня творчість сприймалася в офіційних колах вороже. У Києві такий осередок сформувався навколо учнів професора композиції Бориса Лятошинського. Молоді люди збиралися на квартирі Сильвестрова й вивчали повоєнний зарубіжний авангард, на який за совітів накладено табу. Ці зустрічі були таким собі напівпідпільним університетом. Втім, з погляду владних структур, – це була диверсія, «зрада», ідеологічний відступ від соцреалістичних догматів. «Нас називали «масонською ложею», – згадує Леонід Грабовський. За авангард осуджували на з’їздах і пленумах, критикували на сторінках всесоюзної преси, звільняли з роботи, не брали до аспірантури, за нього ж виключали зі Спілки композиторів.
Фото: прес-служба Національної філармонії України
Пізніше неформальна група митців стала відомою як «Київський авангард».
Текст: Олеся Найдюк
- Коли: 9 червня, о о 19:00
- Де: Володимирський узвіз, 2