Галерея Imagine Point відкрила колективну виставку Popcorn, на якій представлені живопис, графіка, скульптура, кераміка, фотографія. Галеристка Катерина Добровольська каже, що задумувався проєкт веселим, трохи пустотливим, але коли художники почали присилати свої твори та аргументувати їх, виявилося, що змісти, пов’язані з попкорном, розширювалися, вистрілювали, лізли з гарячого казанка, як той самий попкорн.
Попкорн є більше, аніж їжа. На думку Ілони Кузнєцової (Ilona design), «попкорнизуються» взагалі всі цифрові продукти, вона каже: «Для ком’юніті, що живе в соціальних мережах, їсти, гортати, бачити, рефлексувати – звичний образ життя. Щоб рухатися далі, треба прийняти цей факт». Лариса Борута вважає, що попкорн як junk-food, їжа-сміття, прирівнюється до новин та реаліті-шоу, які пропонують виключити зі споживання контенту його активний елемент – обдумування.
Робота Лу Сахно присвячена «людям-як близнюкам-однаковим», тобто масам, що стирають індивідуальність та підкоряються будь-яким божевільним ідеям.
Схаменутися й перестати жувати закликає Тетяна Забєліна: «”Жування” ротом, очима, вухами, почуттями стало способом, звичкою та необхідністю нашого життя. Скульптура ”Споживання” покликана нагадати глядачу, що людина не гусьні, і мета життя знаходиться в іншій площині, ніж цілодобове споживання!»
Флора Гаценко, рефлексуючи над попкорном як ідеєю, приходить до думки про певну аутофагію, самоз’їдання задля повнішого відчуття життя: «Попкорн перестав бути просто їжею, його поглинання підсилює ефект сприйняття кінострічки, тобто стає (часто) невід’ємним ритуалом при поглинання вражень і частиною фільму. Поїдаючи власну плоть, серце, можливо, ми можемо підсилити ефект проживання власного життя, відчути його яскравість та стати більш емпатійними і проникливими, ”включеними” (головними) персонажами, а не просто пересічними глядачами у стрічці під назвою ”Моє власне життя”».
Продовжити? Далі – самостійно. Кожен відвідувач виставки – дійсно не просто розважальної, а наповненої другими-третіми змістами (така сінергія на колективних виставках відбувається далеко не завжди), – може сформулювати свою думку щодо «явища/ явлення попкорну». Ще тридцять років тому майже невідомий на наших теренах (хтось пам’ятає «радянський попкорн», ті «баранці», які продавали бабусі на базарі?), сьогодні він, зі своїм характерним ароматом, присутній всюди. Археологи майбутнього знаходитимуть у наших прошарках мільйони пакетиків від попкорну. Та, власне, й філософам буде над чим подумати.
Що: Колективна виставка Popcorn
Де: Галерея Imagine Point, Голосіївський просп., 86/1
Коли: 9 листопада – 11 грудня
Текст: Марина Полякова
Головне зображення: Олена Пронькіна, «Чорні басейни», 2021