Стан постійної напруги, живописний Крим, народне декорування, світло, буря і Road Dream – «Інший Київ» пропонує відвідати найцікавіші столичні виставки.
Imagine Point (просп. Голосіївський, 86/1, вхід зі двору)
Є такий смак – солона карамель. Спільна виставка Лери Літвінової та Леонори Янко – мрійлива, затишна, тиха, і десять років тому в очах глядачів вона б такою і залишилася. Просто мила виставка про солодкі марення на морському узбережжі (як у Лери) й придуманий «дитячий» світ з «Надто Лагідними Об’єктами» (як у Леонори). Сьогодні на наших губах гірка сіль, і тому це синє-синє, гостро-синє море Лери (фрагмент роботи на головному фото) – одночасно кримське море і первісний океан, яким він був за мільярд років до появи перших організмів на суші. Це мрія про повернення до Ялти-Сімеїза-Коктебеля й одночасно – до тих часів, коли планета була цнотливою. Рожево-карамельно-блакитні створіннячка Леонори – мешканці світу, де немає зла, болю, небезпеки. Зараз так хочеться бодай на годинку потрапити туди, де можна загубитись у доброму лісі або загойдатися на хмарках. Джон Толкін почав придумувати Середзем’я під час битви на Соммі. Туве Янссон написала першу книгу про мумі-тролів 1938-го, коли Європа йшла до війни, й працювала над новими історіями всю війну. Крим, рідний дім Лери й Леонори, поки що недосяжний, там не діє закон, там правлять окупанти, але головні слова – «поки що». Колись безтурботні створіннячка Леонори всядуться на теплий камінь на березі синього моря Лери, задивляться на горизонт, і стан постійної напруги завершиться.
Раритет-Арт (вул. Софіївська, 25б, вхід в арку)
Як не дивно, у Києві 1 грудня відкрилася нова галерея. Точніше, відродилася стара галерея, яку заснував меценат Олег Торгало. Вона працювала давно, але змушена була закритися під час ковіду. «Зараз, зібравшись з духом, вірою у перемогу і бажанням відродити українське мистецтво та художню освіту, ми ризикнули вийти і заявити про себе знову – Україні, а згодом і Світу!» – сповіщає галерея про свої чималенькі плани. Перша виставка присвячена Криму. Афіша, правда, трохи лякає рівнем дизайну та пунктуацією, але виставка вийшла дійсно великою, теплою, ностальгічною. Вона «для тих, хто любить Крим та сумує за ним».
Національний музей декоративного мистецтва України (вул. Лаврська, 9, корп. 2)
«Національний музей декоративного мистецтва України» – так від 23 листопада називається заклад, який хоч і втратив слово «народного» (бо фактично опікується і професійним сучасним мистецтвом), але, звісно, зберіг дух народності. І виставка «Віддзеркалення» – тому приклад. До експозиції увійшли понад 150 пам’яток із колекції музею, 8 творів з Національного музею історії України та 4 предмети з колекції Національного заповідника «Києво-Печерська лавра». Це декоровані різьбою форми з деревини та виконані за допомогою них самостійні художні твори: форми для хліба, пряників, форми для пічних кахель та самі кахлі, штампи та верстати для вибійки, узорні тканини та предмети одягу. «Задум виставки – показати один з найпоширеніших в Україні способів декорування за допомогою штампів з різьбленим орнаментом, що відтискали на площині, наприклад, полотні, або на предметах різних форм та призначення», – пояснює кураторка виставки, науковиця музею Наталія Денисенко. Виставка триватиме до 3 березня 2024 року.
Très Français – дуже по-французьки (вул. Костьольна, 3)
Виставка фотографій Сергія Рістенка «Світло попри все!» – про світло прекрасного Києва. «А ще ці фотографії про світло всередині кожного з нас… Те світло і та сила, які неможливо подолати, які є та будуть попри все. Світло, яке є в нас і яке ми підтримуємо в інших, допомагаючи тим, кому це потрібне саме зараз», – розповідають організатори. Світлини зроблені відомим київським фотографом, який нині служить в аеророзвідці. Виставка благодійна, всі гроші, отримані від продажу робіт, підуть на допомогу конкретним підрозділам ЗСУ.
Галерея «Цех» (вул. Кирилівська, 69)
Галерея зробила абсолютно все, щоб провалити комунікацію навколо виставки. Але проєкт «Буря. Búrka. Storm» цікавий. Він присвячений 30-річчю від проголошення Словацької Республіки (яке, щоправда, відзначалося у січні 2023). Твори представили словацькі художники різних поколінь: Svetlana Fialová, Ján Vasilko, Bohdan Hostiňák, Jozef Pilát. Тими чи іншими засобами у роботах розкривається теми війни, потрясіння основ, бентеги. Й цікаво порівняти візуальну мову словацьких митців із нашою. Триватиме виставка до 31 січня, галерея працює у вівторок–суботу з 14:00 до 20:00.
Squat 17b (вул. Терещенківська, 17б)
Проєкт «Road Dream», який можна буде побачити 12 грудня у барі, присвячений GPS-аудіо експедиції шляхами України. Міські GPS-аудіогіди набирають популярності, але такий формат поки що асоціюється виключно з урбаністичним простором. Команда «Road Dream» у складі соціального антрополога Олексія Москаленка та саунд-дизайнера Тараса Галаневича планує це змінити. Вони вже мають досвід двох аудіоекспедицій: археологічної екскурсії з Києва до Витачева та культурологічного занурення у Київське Полісся. Представлені у проєкті аудіофільми – погляд з вікна автотранспорту, коли ви «занурюютесь у місцеву культуру та історію за допомогою розповідей місцевих жителів, експертів, традиційної музики та спеціально створених саундтреків», – розповідають організатори. Всі донати з події будуть передані на суперпташку для підрозділу ударних БПАК «Щедрик» (ну Різдво ж наближається!).