Малевич, Параджанов, смерть путіна, Антарктида, букіністи Почайни та інші стрічки – Київський міжнародний кінофестиваль «Молодість» цього року відбудеться у 53 раз. Зі дводенного перегляду короткометражних студентських фільмів він виріс в один із найбільших кінофестивалів Східної Європи. Цьогоріч він проходить із 26 жовтня до 3 листопада під гаслом «Кіно, що залишає сліди». З поганого: сайт фестивалю працює некоректно, і це дуже дивує.
«Молодість» пропонує кілька насичених конкурсних програм: міжнародну, українську і документальну. Також відбудуться позаконкурсні покази, глядачів чекають українські прем’єри документальних та ігрових стрічок. Ми обрали 8 фільмів із великої програми: сатиричний трилер, драму, байопік, короткий метр і чотири документальних про наше життя.
- «Смерть путіна»
- Сатиричний трилер
- Режисер: Патрик Вега
- Польща, 2024
Світова прем’єра – ексклюзивна фестивальна версія фільму. У ньому поєдналися дослідження історичного підґрунтя російської політики за останні пару десятків років, жорстка сатира, новітні технології. Патрик Вега говорить: «Я заглянув у майбутнє і показав смерть путіна. Це те, що хоче бачити весь вільний світ». Він розповів про прихід диктатора до влади та головні події політичного життя, пояснив його правила гри, абсурдність російської пропаганди та неадекватність росіян.
- «Насіння священного інжиру»
- Драма
- Мохаммад Расулоф
- Іран, 2024
Десята режисерська робота Мохаммада Расулофа – іранського кінематографиста-дисидента, який отримав уже три тюремні терміни й заборону на роботу та виїзд із країни. Дії фільму відбувається на тлі нещодавніх протестів іранців проти тоталітарної влади. Головним героєм є слідчий суддя Іман, якого система змушує виносити протиправні смертні вироки учасникам спротиву, але його доньки самі підтримують протести й відстоюють ідеї фемінізму.
- «Малевич»
- Байопік
- Режисер: Дар’я Онищенко
- Україна, Сербія, Італія, Швейцарія, 2024
Стрічка розповідає історію життя видатного українського авангардиста, уродженця Києва, Казимира Малевича. «Що стоїть за Чорним квадратом, намальованим у 1915 році одержимим художником Казимиром Малевичем? Для конкурентів – шахрайство, для радянської влади – таємний код, для однієї жінки – любовний лист, а для народу України – пророцтво…» – з релізу. Малевича зіграв Віталій Ажнов, також у ролях Олексій Горбунов, Саша Новіков, Ірма Вітовська, Марина Кошкіна та інші. У широкий прокат фільм вийде наступного року.
- «Додаткові сцени»
- Короткий метр, ігровий
- Режисери: Роман Хімей, Ярема Малащук
- Україна, 2024
Національна премія кінокритиків «Кіноколо» тільки-но оголосила «Додаткові сцени» найкращим короткометражним ігровим фільмом. У центрі розповіді – український актор Павло Алдошин, нині військовослужбовець ЗСУ, який приїжджає з фронту, щоб зіграти сцени з цивільного життя, що переплітаються з фільмом «Снайпер. Білий ворон», в якому Алдошин зіграв головну роль. Зміна у сприйнятті дійсності для нього стає буквальною: відтепер цивільна буденність здається фікцією, натомість військові дії, або навіть їхнє кінематографічне зображення, стають більш «нормальними», ніж побутові сцени. Фільм концентрує увагу на досвіді військових та викликах, що постануть перед ними в цивільному житті.
- «Сентиментальна подорож до планети Параджанова»
- Документальний
- Режисер: Тарас Томенко
- Україна, 2024
Національна прем’єра фільму відбудеться до 100-річчя видатного українського та вірменського режисера Сергія Параджанова (Саркіса Параджаняна). В основі стрічки – матеріали з архівів, що поєднуються із сюрреалістичними ляльковими сценами. Фільм розкриває творчість і бунтарську особистість Параджанова, його боротьбу з радянською системою та унікальне художнє бачення.
- «Dear Beautiful Beloved»
- Документальний
- Режисер: Юрій Речинський
- Австрія, 2024
Герої фільму – волонтери, які евакуюють літніх і хворих людей з прифронтових територій України, а також військові, які шукають та перевозять тіла загиблих. Знімальна група фіксувала їхню роботу восени 2022 року – взимку 2023-го.
- «Ізоляція»
- Документальний
- Режисер: Ігор Мінаєв
- Україна, 2024
Фільм розповідає про радянський завод у Донецьку, який у 2000-х роках став артцентром «Ізоляція», а з початком російсько-української війни перетворився на катівню. Це – свідчення про те, як відбувається дегуманізація. «Європейська історія XXI століття ще не знає прикладів перетворення колишніх осередків культури на в’язниці й катівні. “Ізоляція” – це історія про руйнування людини й мистецтва», – говорить продюсер Юрій Леута.
- «Антарктида: Щоденники війни»
- Документальний
- Режисер: Володимир Хомко
- Україна, Сполучене Королівство, Швейцарія, США, 2024
Після початку російського вторгнення 14 дослідників вирушають у річну експедицію на антарктичну дослідницьку станцію. Докфільм розповідає не лише про актуальний стан науки в Україні, а і про психологічний стан науковців в екстремальних умовах ізоляції та низьких температур, при їхньому усвідомленні жахів повномасштабної війни, яка тим часом розгортається на рідній землі.
- «Букіністи»
- Документальний
- Режисерка: Тетяна Ганжа
- Україна, Польща, 2024
Восени 2020 року Тетяна Ганжа дізналася про загрозу закриття відомого букіністичного ринку на «Почайні» (тоді «Петрівці»), що спонукало її зняти документальний фільм про букіністів, які роками збирали книжки, гори книжок. Після російського вторгнення 2022 року перед ними постають питання, що робити з російською літературою та власним минулим.