16 листопада у Музеї Ханенків відбудеться показ перформансу «Втрачений рух» мисткині Нани Бякової.
Проєкт, у якому Нана розповідає власну історію, побудований навколо перетворення неживого/нерухомого на живе/рухоме та навпаки. Нерухомі об’єкти Миколаєва, рідного міста Нани, – недобудований ракетний крейсер «Україна», будівельні крани, речі у покинутій квартирі (кришталеві бокали, іграшки, одяг із 1990-х) – поєднують пам’ять і втрату. Проєкт складається з відео та рухового перформансу, в якому мисткиня прагне створити структурний візерунок задокументованого архіву рухів.
«Я постійно повторюю рухи, пов’язані з певними об’єктами, запам’ятовую їх. Таким чином, ці рухи не мають початку чи кінця, тобто вони поза часом. У фізичному світі час об’єкту та людини обмежений. У живому перформансі я збираю ці рухи в хореографію, так само обмежену в часі», – розповідає мисткиня.
Її робота над проєктом почалась у межах Південного кола Стипендії імені Антонена Арто, яку заснувала 2022 року агенція «proto produkciia» для підтримки митців і мисткинь сфери перформативного мистецтва в Україні. Прем’єра «Втраченого руху» відбулась у Миколаєві, після чого покази пройшли в Берліні та Бухаресті. В листопаді перформанс побачать у Києві та Вроцлаві.
16 листопада початок о 15:00. 17 листопада о 14:00 відбудеться artist talk перформерки у Музеї Ханенків, а відеоінсталяцію можна переглянути з 10:30 до 17:30.
Нана Бякова – міждисциплінарна мисткиня, перформерка, дослідниця. Народилася 1990 року у Миколаєві. Від 2016 року присвятила себе практиці анкоку буто («танець темряви») – японського авангардного танцю, який виник на межі 1950–1960-х років. Нана досліджувала історію буто через архів Тацумі Хідзікати при артцентрі Університету Кейо і танцювала у складі буто-колективу «Muteki-sha» під наставництвом Нацу Накадзіми в Токіо. Прожила три роки у Японії та 2023-го повернулася в Україну, а зараз живе між Києвом та Миколаєвом.
Подія організована агенцією «proto produkciia» у партнерстві з Музеєм Ханенків. Проєкт реалізується в межах грантової програми Per Forma, організованої платформою Kyiv Contemporary Music Days за підтримки Performing Arts Fund NL та Міністерства освіти, культури та науки Нідерландів. Вхід за квитками до музею.