Броніслава Ніжинська, молодша сестра Вацлава, була артисткою балету, педагогом, хореографом. На рубежі 1910–1920-х вона жила в Києві, заснувала «Школу рухів Броніслави Ніжинської», де вчився серед інших Серж Лифарь. 1921 року емігрувала, працювала в Європі. «Торгово-промышленный бюлетень киевской товарной биржи» 10 травня 1924-го писав:
«Знакомая киевлянам по ее службе в Киеве прима-балерина Бронислава Нижинская, входящая в состав Русского балета в Монте-Карло, в настоящее время с исключительным успехом выступает в Испании (Барселона), а до того выступала в Париже как балерина и, главным образом, как балетмейстер-постановщик балетов».
Тоді Київ втратив Ніжинську, а тепер, рівно через сто років, вона повертається у проєкті «Броніслава Ніжинська», який створив Ruban Production ITP за підтримки Українського культурного фонду. Це перформативне й танцювальне дослідження київського періоду Ніжинської, що припав на 1916–1921 роки. Фінальна робота стане відображенням процесів формування танцювального мистецтва в Україні 1910–1920 років та щільного його зв’язку з іншими видами мистецтва, наочно продемонструє, як саме формувався сучасний модерновий танець – від передумов і пошуків до нововведень і сучасних технік.
У вересні в рамках освітньої програми мистецько-дослідницького проєкту «Броніслава Ніжинська» відбудуться такі заходи:
1 вересня – лекція «У вирі нових ідей: танець у мистецькому середовищі Києва 1910-х років».
2 вересня – лекція «Школа рухів Ніжинської в авангарді хореографії. Ескізи з майбутнього».
3 вересня – лекція «Залишене у спадок: вплив Броніслави Ніжинської на український та світовий танець. Метод танц-реконструкції».
14 вересня – розпочнеться серія прем’єрних показів фінальної вистави проєкту. Вистава перша «Броніслава Ніжинська: лекція-перформанс» у НЦТМ ім. Леся Курбаса.
15 вересня – друга вистава «Броніслава Ніжинська: лекція-перформанс» у НЦТМ ім. Леся Курбаса.
18 та 19 вересня – презентація версії вистави, адаптованої до музейного простору, у Музеї української діаспори.
Віктор Рубан, танцівник, перформер, режисер, хореограф, дослідник, коуч, засновник і директор Ruban Production ITP запрошує:
«Кому цікаво зануритись в історію впливів танцю на мистецтво та загалом художню культуру Києва 1910–1920-х років і потім світу, а також дізнатись про місце у цьому хореографки Броніслави Ніжинської, – приєднуйтесь і на лекції, і на прем‘єрні покази».
Реєстрація: https://linktr.ee/BronislavaNijinska
Подробиці проєкту на Фейсбук-сторінці Ruban Production ITP