Київські митці сьогодні мітингували під Кабміном. Навіщо? Розбираємось.
Зранку Національна Спілка художників України провела акцію «Культура в Україні – понад усе?» під вікнами Кабінету міністрів. Тут стрибав від холоду цвіт вітчизняного мистецтва та мистецтвознавства. У такий мороз вийти на мітинг – це вже якась дивна українська традиція, але якщо не вийти, кажуть художники, мерзнути доведеться завжди. Бо платити за опалення майстерень величезні гроші пересічні митці не зможуть.
10 листопада вийшла постанова КМУ № 1209 «Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у зв’язку із зміною ціни природного газу». Вона довга й нудна, з формулами, скажемо коротко – митці, які мають офіційні майстерні від Національної Спілки художників, будуть платити за опалення набагато більше, ніж раніше, тому що Спілка віднесена до категорії «інші споживачі» (тобто до рангу підприємств, а не населення).
За майстерню розміром зі звичайну кімнату тепер доведеться заплатити у місяць від 10–14 тисяч гривень – і це тільки за тепло. Звісно, в Україні є дуже успішні митці, які продають свої роботи вдома й закордоном і відносно добре забезпечні. Але основна частина художників – це люди, які живуть непросто, як і багато хто сьогодні. Підвищення тарифів знизить їхні доходи, примусить або мерзнути без опалення, або відмовлятися від майстерень. Що, взагалі-то дивно, бо художник не повинен працювати у кухні, зсунувши посуд на краєчок столу.
Неспроможність Спілки платити за опалення – а їй належить понад шість сотень майстерень тільки у Києві – призведе в недалекій перспективі до зростання заборгованості, а далі до судів і, можливо, до банкрутства. Що станеться у провінції, де художники не заробляють навіть київських грошей, важко уявити.
Світлини: Олеся Авраменко, Тетяна Ягодкіна