Що собою являє міжнародний конкурс Golden Time Talent, чи варто брати у ньому участь українським митцям, які преференції він дає – такі питання ми отримали від молодого київського художника на редакційну пошту. Ну що ж, це гарне завдання для розслідування.
Пішли на офіційний сайт конкурсу! Отже, Golden Time Talent – «платформа № 1 конкурсів та фестивалів талантів» (по версії конфедерації Worldcob, яка любить роздавати дипломи). Головна мета – «знайти виняткові таланти і дати їм можливість продемонструвати свої унікальні таланти» (тавтологічно, але надихає). Конкурс проводиться серед представників різних творчих професій: художників, музикантів, виконавців, танцюристів, акторів, а також зовсім молодих талантів… Для кожної спеціальності є окремий підконкурс, і все нагадує величезну грибницю. Відбувається конкурс онлайн, на офіційному Ютуб-каналі сказано: «Хотите получить возможность, не выходя из дома быть оцененным всемирно- признанными экспертами из разных стран?» (пунктуація збережена). Звісно, ми хочемо!
Судячи з того, що за 2023 рік проведено вже сім «сезонів» конкурсу для художників, і в кожному багато переможців, проєкт крутиться нонстоп. Серед переможців цього року чимало українців у різних номінаціях. Росіян немає. Ми не знайшли на сайті розмір грошової винагороди переможцям, але дізналися з інших джерел, що вона становить 4000 євро й ділиться між учасниками з найвищими місцями. Здається, все дуже красиво і ми вже готові взяти участь!
Як потрапити на конкурс? Треба записати відео з презентацією себе та своїх робіт, відіслати організаторам, оплатити участь (від 39 євро, художники від 43 євро) і чекати рішення. До речі, подивитися відео номінантів можна на Ютуб-каналі, так що все прозоро.
Міжнародне журі оцінює заявки. «Кожен з членів журі може поставити оцінку від 1 до 10 балів. Якщо все журі поставили 10 балів, то це дорівнює 100% і відповідно учасник отримує гран-прі». Якщо ж ви не перемогли, не сумуйте, – кожен учасник отримує британський іменний PDF-диплом із серійним номером (бланк дійсно красивий). За 74 євро (бувають знижки) можна замовити набір: диплом, статуетку, медаль та виписку з реєстру. Там взагалі все дуже добре оформлено, всі дипломи переможців можна побачити на офіційному сайті. Також учасники фестивалю можуть виставити свої роботи для продажу у галереї на сайті, щоправда, вибір там поки обмежений, а якість робіт дуже низька.
Оплата за участь у конкурсі є нормальною практикою, таких заходів чимало в Україні та за кордоном. Взагалі, якщо ви ще не проводити конкурс за гроші, гаєте час! Інше питання – наскільки конкурс є впливовим, наскільки професійним є журі та, головне, митці якого рівня стають переможцями, чи не соромно стояти з ними поруч.
«Рівень учасників абсолютно різний, але, в принципі, більше середніх, так що буде з ким позмагатися», – чесно пишуть організатори. І закликають не баритися, подавати заявки, адже «місця обмежені і ви можете втратити свій шанс». Хоча, якщо учасниками конкурсу з 2018 року вже стали понад 8346 талантів (як указано на сайті), то, може, місця і не так вже обмежені?
Хто судить конкурсантів, хто ті всесвітньо визнані експерти? Lubov Laura De Valois – російська піаністка, живе у США. Марина Спенсер О’Нілл – президент ЮНЕСКО, як сказано на сайті, а насправді президент ЮНЕСКО по Лігурії (провінція Генуя), російська балерина, хореограф, живе в Італії. Анастасія Кіммель – «ілюстраторка дитячих книжок і театральних вистав», графічна дизайнерка, родом із Ростова, живе у Німеччині. Світлана Перотті, «відома художниця, засновниця мережі міжнародних Шкіл Мистецтва Перотті по всьому світу», – росіянка, вчилася у Москві; «русский художник в Италии», як вказано на Фейсбук-сторінці. На аватарці – жовто-блакитний прапор на знак підтримки України. Ольга Адамович – російська оперна співачка, живе у Британії. Тетяна Карадіма – російська художниця, живе у Греції.
Також у журі культурні діячі, які представляють різні країни: грузин Tamaz Avaliani, азербайджанець Anas Khazh Bargut, кореєць Lee Yeon Seong, українці Олександр Балбус, Олег Пінчук, Віта Куріс, Наталія Жижко, Петро Лисенко (випускник НАОМА, переможець Golden Time Talent), Марія Зірка (випускниця Львівської академії мистецтв), Влад Корягін (співзасновник «першої української онлайн-галереї» – Onslow Gallery), Інеса Біла та інші.
Хоча Інеса Біла – мешканка Кривого Рогу, бізнесмен і громадська діячка (колись балотувалася від «Партії регіонів») – вказана лише як членкиня журі, продюсерка, на її сторінці в Linkedin бачимо: «президентка Golden Time Talent». То що ж, міжнародний фестиваль із тисячами учасників і великим бюджетом заснувала українка з Кривого Рогу? Залишається тільки пишатися. Кривий Ріг взагалі місто, де зростають таланти.
У ЗМІ, до речі, якось розкопували цю історію й дуже обурилися, що конкурс проходить онлайн, а до Лондона його прив’язує тільки реєстрація Інесою Білою Golden Time Talent LTD у столиці Британії. Але організатори(рка) на різних майданчиках запрошують переможців до Лондона та Італії, мовляв, вони «побувають на майстер-класах членів журі, зададуть питання, дізнаються секрети успіху». «Грандіозний фестиваль» учасників відбувся влітку у Лондоні, це правда (правда – що відбувся, про грандіозність не маємо гадки).
Для художників влаштовуються виставки (умови участі нам невідомі), минулого грудня в Лондоні пройшла вже третя виставка картин та концерт вокалістів на підтримку України, – де виступила, до речі, й Софія Біла, дочка Інеси, яка свого часу надихнула маму на створення конкурсу талантів, адже «раптом» взяла участь у фестивалі в США і була помічена. Серед учасників грудневої виставки немає відомих художників, але ми вже зрозуміли, що фестиваль створено для розвитку та популяризації не дуже відомих талантів. Наприклад, однією з учасниць виставки була Катерина Гнунян, в її Інстаграмі є така позитивна робота під назвою «Все буде Україна!».
Завершуючи говорити про ті преференції, які отримують дипломанти конкурсу, згадаємо, що у Мистецькому центрі «Шоколадний будинок» (філія Національного музею «Київська картинна галерея») у жовтні 2021-го відбулася виставка переможців того року. На Фейсбук-сторінці самого «Шоколадного будинку» інформації про захід немає, але пресреліз, опублікований на UKRPRES–INFO, обіцяв «виставку робіт найсильніших художників», «які отримали перемогу в фіналі британського конкурсу живопису Golden Time Talent – Антон Перепелиця, Анна Чичеріна, Валерій Горобець та Інга Лазебна».
Перші два художники отримали гран-прі, Інга Лазебна 1-ше місце…
…а одесита Валерія Горобця ми у таблиці переможців 2021 року не знайшли, можливо, він переміг в інший період.
У закритій Фейсбук-групі для митців ми прочитали відгуки учасників фестивалю на кшталт «здивував несмак у підході до оцінювання. Таке враження, що журі не було у жодному музеї Європи і через те віддають перевагу потугам на реалістичне зображення із використанням локальних кольорів та заїжджених сюжетів», «організований дуже неякісно!!!! Диплом випадково може отримати будь-хто! Це не має відношення до вашого або вашого учня таланту!!!!». Разом із тим, «якщо дитина хоче приймати участь у Конкурсі, мати диплом учасника, то можна таким чином, задовольнити її потребу!», – дійсно, коштує недорого, а звучить і виглядає красиво.
Здається, ми вже все сказали про цей «всесвітній» конкурс, робіть висновки самі – чи варто брати у ньому участь. Хоча ні, треба сказати ще одне.
Красивий диплом фестивалю, без сумніву, буде плюсом для художника та підвищить вартість його робіт. Наприклад, картина Анни Чичеріної «Мої плюшеві друзі» розміром 60х90 см в одній галереї коштує 92 650 гривень.
Постскриптум
Ми подали заявку на участь у конкурсі та поспілкувалися з менеджеркою у месенджері. Попри те, що її телефон був український, спілкування йшло російською. Менеджерка попросила показати роботи, похвалила їх та заохотила брати участь у конкурсі. Поділилася «історією про успіх одного учасника», який отримав сертифікат (ще перед конкурсним відбором), показав у соцмережі – і був запрошений на телеканал, де дав інтерв’ю. Після участі у конкурсі він став популярним, отримав пропозицію від галереї, де тепер виставлені понад двадцять його робіт! Але ці засоби впливу на клієнта, поширені у мережевій торгівлі, нас не дуже цікавили, а от плата за участь дуже – на жаль, ми не змогли відшукати подробиці на сайті.
Менеджерка повідомила, що краще оплатити зараз, адже до кінця вересня діє знижка, і прислала прайс. 1 конкурсна робота коштує без знижки 51 євро, 2 роботи 77 євро, 3 роботи 102 євро (і ми підозрюємо, що знижки діють постійно, як ще один маркетинговий хід)*. Результати обіцяють вже за 10 днів (хоча у відгуках ми читали про набагато довший термін).
Також у розділі «Вартість участі» зазначено, що всі кошти «идут на организацию проекта: оплату налогов, ведение реестра участников, подготовку презентаций работ, ведение аккаунтов по популяризации участников, подготовку дипломов и оценивание работ профессиональными жюри». Ми можемо лише подякувати пані Інесі Білій, котра робить таку важливу справу без жодного зиску.
* За два дні менеджерка написала знову і запропонувала нову знижку – 15 відсотків від 43 євро за одну роботу! І нагадала, що «британський диплом дуже цінується у світі»…