Боривітер Горської, теорема Ройтбурда, метаграфія Харченка, літографії Треммері, кімната 222, острів і пастораль – «Інший Київ» зібрав для вас найцікавіші столичні виставки.
Український Дім (вул. Хрещатик, 2)
«Культурне потрясіння винесла з ретроспективної виставки “Алла Горська. Боривітер”, пише журналістка і громадська діячка Галина Дацюк. – Сто творів художниці, зібраних по краплинках, по багатьох закапелках – приватних і державних, – листи, документи з архівів КДБ, світлини, монітори з живими голосами, панорамна інсталяція знищеного панно з Червоного корпусу Університету, багатющий фактологічний матеріал з поясненнями, цитатами, зрізом подій часового простору, в якому жила художниця, і який можна прочитати, – створюють не просто виставку, а видовище сферичне і всеоб’ємне. Від банера з “Боривітром” до найменшого ескізу в храмі Боїмів цей проєкт – до деталі продуманий і бездоганно виконаний – сам по собі шедевр монументального мистецтва. Ця фантастична виставка пробуджує нові сенси нашого уявлення про Україну, яких ми не мали. Про постать Алли Горської, яку ми не знали». Куратори виставки: Олена Грозовська, Тетяна Волошина, Михайло Кулівник, Катерина Лісова. Організатори: Національний центр «Український Дім», Арт-фундація «Дукат» у співпраці з Фондом Алли Горської і Віктора Зарецького.
PinchukArtCentre (вул. Велика Васильківська/Басейна 1/3-2, блок А, Бессарабський квартал)
«Олександр Ройтбурд вважав, що митцю природно належить влада впливати на світ, та присвятив своє життя втіленню цієї візії. У своєму мистецтві, енциклопедично насиченому до надлишковості, серед іншого він оприявнював різні втілення влади: через міфи та забобони, вершини світового інтелектуального та художнього надбання, тілесне та підсвідоме, політичні ідеології та образи конкретних державних діячів. Підбірка робіт дозволяє зрозуміти художника через його сприйняття взаємодії культури, соціуму та влади», – пише PAC. Зосереджена на творах, документах та артефактах із приватних колекцій та колекції родини художника, виставка «Олександр Ройтбурд. Теорема влади» є результатом діяльності Дослідницької платформи PinchukArtCentre, куратор – Костянтин Дорошенко.
Також у PinchukArtCentre триває міжнародна групова виставка «Я з тобою», яка об’єднує досвіди, спогади та свідчення з різних куточків світу, включаючи Україну. «Людські трагедії розгортаються на тлі пейзажів, проте понівечена земля врешті квітне паростками надії. Голоси спротиву лунають вільно та гучно, попри утиски авторитарних режимів. Політичні маніпуляції знову стають джерелом тривог та затьмарюють наші мрії, віддаляють можливість утопії», – пишуть організатори.
Dymchuk Gallery (вул. Ярославська, 21)
Ройтбурда багато не буває. Виставка «Колекція. Олександр Ройтбурд» відкрила серію подій, присвячених 10-й річниці галереї з одеським корінням. «Почати з виставки робіт Олександра Ройтбурда нам здається більш ніж органічно: більшу частину життя Олександр присвятив розвитку мистецької інфраструктури в Одесі та загалом в Україні. На виставці представлені живописні роботи з різних серій, які демонструвалися в масштабних і важливих виставкових проєктах, зокрема: “Одеська школа: традиції і актуальність” в Мистецькому Арсеналі та Арт-Донбасі (Донецьк) у 2013 році», – пише галерея.
Триптих Арт (вул. Десятинна, 13)
Галерея представляє персональну виставку живопису Сергія Корнієвського «Свій Острів». «Я не відкрию заново Америку, якщо скажу, що у кожного в душі є свій Острів, така маленька комфортна територія, десь на відстані від течій сьогоднішніх подій, – говорить художник. – Там хочеться опинитися та довше не повертатися. Там завжди тепло та сонячно. Там тобі посміхаються обличчя друзів, коханих, рідних. Цей Острів багато важить в нашому житті, бо ніхто і ніколи не в змозі відібрати його у тебе…»
Інститут проблем сучасного мистецтва НАМ України (вул. Є. Коновальця, 18д)
В основі виставкового проєкту «Кімната 222» – історія друзів-художників, які у 2022 році заснували музичний гурт «222». Серед його учасників: Антон Логов, Андрій Дудченко, Юрій Денисенков, Андрій Яковенко та Євген Піскунов. На концертах та репетиціях до них також час від часу доєднуються Олександр Ляпін, Нікіта Наслімов і Флора Гаценко (контент-менеджер фб-сторінки колективу, автор фото- й відеозйомки репетицій, джемів і концертів). «Кімната 222» стала для них місцем творчого пошуку, де пишуться вірші, створюється музика та з’являються ідеї майбутніх творів мистецтва – від інсталяцій до живопису і сценографії. Проєкт присвячений Антонові Яковенку (брату Андрія), який віддав своє життя на фронті 26 лютого 2024 року заради Батьківщини і всього, що він любив: родини, друзів, мистецтва. Куратори проєкту: Антон Логов, Андрій Сидоренко, керівник: Ігор Абрамович.
Музей Ханенків (вул. Терещенківська, 15–17)
Ідея вишуканої виставки «Міст/Bridge» полягає у створенні зв’язків між людьми однієї професії для обміну думками, досвідом і пристрастями. Мета виставки – познайомити глядачів із мистецтвом сучасної гравюри України та Італії. Цей спільний проєкт народився в останні місяці 2021 року за ініціативи Лучано Россетто, президента Італійської асоціації сучасних художників-графіків (Associazione Nazionale Incisori Contemporanei), та українського графіка Олесі Джураєвої. Він об’єднав 20 українських і 20 італійських художників, кожен з яких надав по два графічних твори. Куратори Лучано Россетто та Олеся Джураєва не обмежували авторів темою, тож митці запропонували роботи, які вважають характерними для свого творчого доробку. На виставці представлено різні друкарські техніки: літографія, офорт, лінорит, мецотинто, акватинта, фотополімерна гравюра, шовкографія, суха голка, ксилографія, гравюра на металі тощо.
Barvy (вул. Мечникова, 3)
Євген Барабан – сучасний український митець, працює з графікою, живописом та асамбляжами, просуває українські традиції та культуру у сучасному форматі. «Я профільної освіти не маю, проте вважаю це перевагою, бо не травмований конвенціональним академічним застоєм. У своїх роботах обігрую такі теми: “релігія як поведінковий атавізм”, “провінційні смаки” та “срср”. Ці вибрані теми говорять про те, що я менш за все думаю, подобаюсь я вам чи ні», – розповідає про себе сам Євген.
У «Барвах» триває благодійний аукціон для жінок-військових, організований за сприяння Головного управління розвідки та благодійного фонду «Мураха». Його мета – збір коштів на закупівлю медикаментів та амуніції для жінок-військових, розвідниць та медичних працівниць. На аукціоні представлені артоб’єкти київських художників Антона Логова, Андрія Яковенка, Олександра Ляпіна, Анатолія Квітки, Євгена Піскунова, Олександри Клітіної, Ірини Рилач і Тоші Ігнатенко, присвячені жінкам, що наближують нашу перемогу. Ціни лотів стартують від 5–10 тисяч гривень, що дає усім охочим можливість їх придбати.
Білий Світ (вул. Є. Чикаленка)
Володимир Харченко на виставці «Метаграфія 26» представив роботи, створені в напрямі діджитал-арту. Вони покликані стати аргументом у актуальному протистоянні мистецтва і технологій. Метаграфією Володимир Харченко назвав авторську техніку, яка полягає у спеціальній обробці на комп’ютері фотографічних зображень і поєднує риси фотографії та графіки, є проміжною між ними. «Цифрові метаграфії Володимира Харченка вихоплюють з урбаністичного середовища суттєві моменти так, ніби відбувається миттєвий контакт індивідуального й суспільного. Плин вуличного життя, де всі поспішають у безлічі справ і без справ, підкоряючись ритму, все ж таки дає змогу прояву, хоч і миттєвому, одвічній поезії, яка, видозмінившись, живе в думках і творах художника нового тисячоліття», – пояснює галерея. А «Інший Київ» користується нагодою і вітає художника з днем народження!
Vakulenko Art Consulting (вул. Костельна, 8)
Novan – сучасний український художник, який працює з паперовими трафаретами та змішаною технікою на полотні. Його цікавлять різні медіа та теми, оптичні ілюзії, соціальні трансформації та загалом цифрова революція. Концепція виставки «Мистецтво протиріч» полягає в заглибленні у світ сучасного мистецтва, яке супроводжується іронією та роздумами художника про нову суспільну реальність, про вічну боротьбу між добром і злом, про роль мистецького опору у складні часи.
АВС-арт (вул. Глибочицька, 32в)
«Сіра Пейна» – виставка живопису й графіки Анатолія Дністрового (романіста, поета, есеїста, художника, влогера), названа на честь його нової повісті, що вийшла у «Віхолі» і буде презентована в рамках виставки 13 квітня. Темний синьо-сірий «металевий» колір Payne’s grey, інспірований палітрою англійського художника Вільяма Пейна, добре відомий живописцям. Сірий колір притаманний роботам Дністрового-художника, що складають більшу частину експозиції. «Тільки переживання тут-і-тепер, відчуття кожної миті, що триває й колише наші тривоги й помисли, – усе це й стало кровоносними судинами мого живопису й графіки, створених у темряві при свічках із початку листопада 2022 до лютого 2023 року», – зазначає Анатолій Дністровий.
Voitok Gallery (пров. Госпітальний, 1а, 1-й під’їзд, кв. 64)
Мета благодійної фотовиставки «Теперішнє минуле» Романа Пашковського – зібрати 1 800 000 гривень на fpv-дрони. Художник розповідає: «Я – митець, що в провінційному містечку шукає минуле. І ось воно – фотоательє із миршавою вивіскою, де не світиться половина літер. Я тут, у непрожитому минулому, намагаюся приміряти на себе життя людей. Тих, що в цьому місті, так само, і як я, ходили, існували, ухвалювали рішення і помилялися. А приходячи у фотоательє, хотіли зафіксувати мить. Один “клац” камерою – і теперішнє стає минулим. Я хочу осягнути цю неминулість минулого… І раптом усвідомлюю, що ніколи не буде так, як раніше. Навіть у цьому провінційному містечку, де, здавалося б, нічого не мінялося з дев’яностих. Обертаюсь назад і бачу, що замість чарівних декорацій, за якими я хотів сховати свою реальність, тлом усіх моїх фото є Війна».
Goldens (вул. Л. Первомайського, 4)
Скульптор і художник Леонід Козлов, чиї роботи представлені на виставці «Лабіринтами часу», відомий передусім як майстер реалістичної скульптури на тему балету. Але його доробок включає абстрактні композиції високого рівня майстерності, а також живописні твори. Мета виставкового проєкту – розкриття цієї маловідомої, але значущої сторони творчості митця. Представлено 23 твори, серед яких абстрактні скульптурні композиції 1990-х років, в яких Леонід Козлов експериментує з формою, розбиваючи традиційне уявлення про фігуру, а також живописні абстракції 2007–2020 років.
Atelier 36 (Андріївський узв., 36)
У цей вікенд, 22, 23 і 24 березня (з 12:00 до 18:00) – остання можливість відвідати камерну виставку аналогової фотографії «Проявлення тиші» українського фотографа Олексія Шпортуна. Олексій – фотохудожник, дизайнер та з літа 2023 року – військовослужбовець. На початку 2000-х років, з появою доступних цифрових камер, він захопився фотографією, а у 2009 році зробив свою першу камеру великого формату, щоб знімати зображення безпосередньо на фотопапір. Це дозволило отримувати фотографії з неймовірною деталізацією, недоступною для цифрових матриць, та з особливим романтичним настроєм у дусі пікторіалізму. До експозиції увійшли обрані портрети та натюрморти, створені з 2009 по 2017 рік.
Будинок кіно (вул. Саксаганського, 6)
Фотовиставка «Дивна кімната» Оксани Горобцової та Олександра Сергієнка – «це простір, де живі істоти й предмети набувають іншого значення і форми, виконують непритаманні їм дії та функції. Ідея виставки пов’язана з бажанням створити вимір, де можливі трансформації звичного нам бачення світу. Це своєрідне вікно, крізь яке глядач може зазирнути в альтернативну реальність, у якій фантазії стають химерно справжніми», – пишуть організатори.
Imagine Point (просп. Голосіїівський, 86/1)
У малій залі до 6 квітня триває виставка робіт із колекції галереї «Відкладена розмова», а у великій залі у п’ятницю відкриється «Українська пастораль» з творами трьох художників: Нікіти Цоя, Ольги Заремби та Андрія Підлісного. Вони «переосмислюють та деформують канони традиційної пасторальної картини, які засновані на етноцентричному наративі історії та пам’яті, – розповідає Нікіта Цой. – Ідеалізоване зображення сцен простого сільського життя на тлі природи підміняється шматками еклектичного пострадянського простору та наївними спробами майже вигаданих персонажів жити по-новому».
Будинок художника (вул. Січових Стрільців, 1–5)
У мистецькому просторі Арт Балкон НСХУ триває виставка літографій української мисткині бельгійського походження Лідії Треммері (1946–1996) «Unturned/Неповернення». Лідія Треммері народилася у бельгійському місті Гент 1946 року у родині бельгійця та українки-остарбайтерки й переїхала з батьками до Києва 1965-го. Вона отримала найкращу в Україні на той час художню освіту у Київському державному художньому інституті на факультеті графічного мистецтва за спеціальністю художник книги (1973). Працювала в техніках кольорова літографія, лінорит та пастель. Від 23 років творчого життя художниці залишилася колекція графічних творів, які поєднали бельгійську та українську культури. На жаль, в умовах радянського мистецтва Лідія Треммері не могла повністю показати себе як модерністку, а саме так вона бачила світ, – і це прекрасно демонструє виставка «Unturned/Неповернення». Виставка прощальна, колекція робіт повертається до Бельгії, де буде належно зберігатися. Виставку супроводжує донька художниці Олена Треммері. «Це була велика справа – витягти Лідію Треммері з небуття, організувати все, написати анонс, зібрати спогади інших художників, які працювали й дружили з Лідією, зробити плакати, запрошення…» – говорить кураторка проєкту Катерина Корнійчук. Але результати великої роботи гарні – Київ побачив чудові літографії Лідії Треммері.