Мурал Володимира Манжоса «Мудрий панує над зірками» в межах проєкту «ГУРКІТ від ГУРу» з’явився на вул. Нижній Вал, 61, на стіні старого триповерхового будинку біля офісного центру «Доміно». «Починаю новий мурал в Києві», – написав художник на Фейсбуці 28 серпня, і за двадцять днів стінопис був готовий.
У столиці існує кілька примітних монументальних стінописів, які Володимир Манжос (Waone) виконав разом з Олексієм Бордусовим, другим членом дуету «Interesni Kazki», та самостійно, вже після розділення художників. До речі, з іншого боку цього будинку на Нижньому Валі – мурал Манжоса 2022 року «Перемога» (козак перемагає «російського ведмедя»), який належить до серії «Час змін». Прикметно, що художник розписав одну й ту саму будівлю на початку війни та за 2,5 роки, у розпалі протистояння зі страшним ворогом. Вже то диво, що сьогодні українці мають змогу створювати й урочисто відкривати мурали, – завдяки війську та всім, хто йому допомагає.
Головна героїня стінопису – сова, символ ГУР, адже основною метою створення муралу з гаслом українських військових-розвідників «Мудрий панує над зірками» є вшанування роботи Головного управління розвідки Міністерства оборони України та відзначення військових успіхів Сил оборони України у Чорному морі.
Ініціював проєкт Благодійний фонд «Сучасна Україна» за підтримки ГУР – художнику надали творчу свободу, вказавши лише рамки: проєкт має враховувати особливості соціального і політичного контексту.
У сюжеті Володимир Манжос звертається до успішних операцій ГУР: атак морських дронів «Маґура» в межах спільних операцій з СБУ та ВМС України, які змусили майже повністю капітулювати Чорноморський флот РФ та завдали йому неабияких втрат, включно зі знищенням флагманського корабля.
Сова – вирішена візуально у пару до козака з іншої стіни – рухається на серфі бурхливим морем. Людські руки символізують невидиму роботу ГУР по керуванню дронами «Маґура» та знищенню російського флоту. Знизу написано девіз ГУР «Sapiens dominabitur astris» латиною, а на небі сяє сузірʼя Тельця, яке символізує Україну. Доповнює сюрреалістичну картину, взагалі властиву стилістиці «Interesni Kazki», морське чудовисько, чи то дракон, чи то нарвал, який, за легендами, міг проткнути міцним рогом корабель наскрізь.
«Цей мурал та весь проєкт ми присвячуємо нашим звитяжним розвідникам та завдячуємо за успішно проведені спецоперації на морі і не тільки, – сказав на відкритті муралу Володимир Гавриш, Президент БФ «Сучасна Україна». – Сьогодні Головне управління розвідки МОУ є однією з найкращих військових розвідок у світі та, звісно, однією з найефективніших структур в складі Сил оборони України. За час повномасштабного вторгнення ГУР МО сформувало свій унікальний підхід до розробки та проведення операції, яким захоплюється весь світ».
Відкриття стінопису стало продовженням акції «ГУРКІТ від ГУРу», в межах якої на початку вересня також була презентована компʼютерна гра «Гуркіт на болотах», де кожен може спробувати себе в ролі оператора сучасного українського надводного дрона «Маґура» та задонатити на його придбання.
«Україна завжди була морською державою, і сьогодні ми вшановуємо тих, хто щоденно захищає наші водні кордони. Цей мурал – не просто прикраса міста, це данина поваги всім героям, які щоденно ризикують життям заради свободи України, – зазначив Андрій Юсов, представник ГУР. – Ми стоїмо перед символом, який нагадує, що перемога не тільки в наших серцях, а й на кожній морській хвилі, в кожній військовій операції та в кожному акті відваги. Дякую всім, хто зробив цей мурал можливим, і всім, хто бореться за нашу перемогу».
За мотивами стінопису Володимира Манжоса випущена поштова марка, розроблені дизайн картки Monobank та колекція одягу українського бренду – все заради збору 10 млн грн на надводний дрон «Маґура» для ГУР.
Світлини: БФ «Сучасна Україна» та www.facebook.com/waone.interesnikazki