Герої не вмирають

киборги

Зараз у всіх містах України проходять прем’єрні дні художнього фільму «Кіборги» про захисників донецького аеропорту. Зняв його Ахтем Сеітаблаєв («Хайтарма»), сценарій написаний  Наталею Ворожбит, вона відповіла InKyiv на декілька запитань перед київською прем’єрою.

Як ви працювали над сценарієм: чи були це бесіди з бійцями, які захищали аеропорт? Чи можна його захисників назвати вашими співавторами?

Захисників можна назвати співавторами історії України, а сценарій для кіно я все ж писала сама.  Я брала числені інтерв’ю як в добровольців, так і в кадрових військових. Більшість з них захищали ДАП. За кожним персонажем стоїть по декілька реальних прототипів.  Частини їхніх душ я намагалася вкласти в цей сценарій.

Ви добивалися об’ємної картинки, або — навпаки — послідовного опису, реконструкції захисту аеропорту?

Не вийшло послідовного опису і правдивої хронології, бо аеропорт утримувався півроку.  А в фільмі ми зосередились на двох тижнях, це осінь 2014 року.  Доводилось міксувати події, зводити їх в часі.  Вже чула від бійців добродушну критику, що не могло бути якихось надписів в той період або поршкаєн не так стоїть. Але вони прощають нам ці дрібниці за ті емоції які отримують від перегляду. Поки чула від бійців тільки позитивні відгуки.

Чи було бажання розповісти цю історію як документальну, а не художню?

Для того щоб розповісти цю історію як документальну, мені треба було поїхати з камерою в донецький аеропорт, як це зробив Леонід Кантер і знімати там.  Оскільки це неможливо, то з самого початку я ставила собі задачу написати сценарій саме художнього фільму заснованого на реальних подіях. Я в принципі після стількох років роботи з документальним театром в будь якому художньому творі використовую документ і відштовхуюсь від реальних подій.

У «Кіборгів» розказана історія двотижневого чергування у вересні 2014 го: добровольці приїжджають в донецький аеропорт, який українці захищають вже чотири місяці. Зйомки  почалися на початку лютого цього року, завершилися в квітні. Аеропорт імені Сергія Прокоф’єва був відтворений на злітно-посадковій смузі запасного Чернігівського аеродрому.

  • «Кіборги»
  • Україна/ 112 хв.
  • Режисер: Ахтем Сеітаблаєв
  • Сценарій: Наталя Ворожбит
  • Художник-постановник: Шевкет Сейдаметов
  • В ролях: Макар Тихомиров, Андрій Ісаєнко, Віктор Жданов, Олександр Піскунов, Роман Ясіновський, В’ячеслав Довженко, Костянтин Темляк, Роман Семисал

Интересное