До кінця жовтня у галереї «Дукат» триває виставка Оксани Стратійчук «Мокуліто».
Мокуліто у версії Стратійчук — це те, що ми, українці, не дуже-то розуміємо в силу своїх культурних кодів. Нам треба, щоб було яскраво, жирненько та весело, як на Сорочинському ярмарку. Там продають редиску, так то вже редиска, рожева, їдка, а у Стратійчук редиска чорно-біла, витончена, якась чужинська. Як нею милуватися?
«Велике в малому» — один з принципів японського мистецтва, що стосується і поезії, і живопису, і флористики, і ось мокуліто як вида графіки. Досягнення скупими виразними засобами такого результату, що зачепить не тільки зорові та слухові нерви, а й глибокі комори особистої метафізики. Примусить зупинитися, здивуватися і замислитися — як і чому я цього не бачив раніше?
Мокуліто, техніка плоского друку, дерев’яної літографії в поєднанні з прийомами гравюри, яка наприкінці XX сторіччя була розроблена японським майстром Сейші Озаку (Seishi Ozaku), вимагає від художника особливих налаштувань, особливого настрою. Він працює з простими речами: дошка або фанера, туш, фарба, папір — і об’єкт зображення. У Оксани Стратійчук об’єкти теж прості (так в мокуліто не завжди, є різні напрямки): коробочки фізалісу, розхристані півонії, риба, городина, птах, гілка… Майстриня ледь торкається поверхні кольорами — блакиттю риб, умброю півонії. В поєднанні з фактурою дошки на відбитку виходить щось глибинне, прозоре та ясне.
Роботи Стратійчук — захоплена зненацька мить, погляд на життя через велику лупу. Птах, метелик або квітка живуть за нашими мірками зовсім короткий вік. Та й сама дошка, основа, живе недовго. З однієї основи можно зробити декілька відбитків, пористий матеріал псується, і все — вона знов стає просто деревом. Натомість можна про неї скласти сумне хоку.
Як у Оксани Стратійчук виходить те, що виходить, дізнаємося з каталогу (презентація 21 жовтня) та майстер-класу (28-29 жовтня).
Фото: Орел і сойка. Мокуліто, папір. 2014. 31 х 68 см; Коропи ІІ. Мокуліто, папір. 2017. 30 х 110 см
Текст: Марина Полякова
- Що: Оксана Стратійчук, «Мокуліто»
- Де: галерея «Дукат», вул. Рейтарська, 8б
- Коли: 10-31 жовтня; 11:00-19:00 без вихідних