«Горе з розуму» Андрія Білоуса в Молодому театрі – іноді ефектне, іноді – дотепне, та й мабуть цілком самостійне видовище. І буде краще для всіх – для глядача, читача і потенційного рецензента-оцінувача, якщо сприймати виставу окремо від оригінальної комедії Грибоєдова.
Бо Грибоєдова там немає. Там немає навіть Рильського, тобто його віртуозного перекладу. Там є трохи фантазій на теми Достоєвського, там є пародійні цитати з культових вистав київських театрів, там є чудовий Молчалін – Марк Дробот (і в нього, незалежно від будь-якого режисерського задуму, вийшов гнучкий та послужливий грибоєдівський кар’єрист). Там є кордебалет і справний технічний «керівник» дійства – саме він промовляє заключний монолог Чацького «Вон из Москвы» (російською мовою – бо до сучасної української вистави Білоуса це не має ніякого відношення). І там є якийсь персонаж в шинелі з каскою та наплічником, мабуть контужений на війні, він з’являється в «сонному царстві» московського дому Фамусова, він – як той «ідіот» Достоєвського – страждає від нападів, і биячись у конвульсіях, нерозбірно вигукує уривки із славнозвісних монологів резонера-красномовця. Там є хтива кокетка Софія (цілком по Пушкіну – «не то блядь, не то московская кузина»), там є смішний Скалозуб – донецький хіпстер, що виходить під «Спят курганы темные». Там є багато чого, лише Грибоєдова – повторимо – там немає.
І може так сьогодні й повинно бути, – оригінальне грибоєдівське «гоненье на Москву» перетворило б умовну театральну сцену на лобову політичну, і Андрій Білоус майстерно довів, як можна цього уникнути.
- «Горе з розуму» О Грибоєдова, переклад М.Рильського, Молодий театр.
- Найближчі вистави: 16, 27 травня
- Режисер-постановник – Андрій Білоус
- Художник-постановник – Борис Орлов
- В ролях: Борис Орлов, Марк Дробот, Дар’я Баріхашвілі, Тамара Яценко, Ганна Бащева.
- Тривалість вистави – 3 години