Що таке Сєнка і як це працює
Як все починалося
Спочатку Сєнка була запланована як вуличний артфестиваль. Один раз він відбувся. Але коронавірус, почав диктувати свої умови. Відмовлятися від ідеї не хотілося, от і почали думати, як би так зробити, щоб фестиваль існував, щоб ми тримались на плаву доки вирує хвороба. Сєнка це не лише артфестиваль, це ще й історична пам’ять про наше місто, данина зниклим пам’яткам архітектури та культури. Задумувався він саме як аналог Сінному ринку, де свого часу була чудова блошинка. Ми хотіли, щоб неподалік того місця де колись вирувало життя, де можна було придбати раритетні речі, де збирались київські меломани, антиквари, букіністи, організовувати, час від часу, невеличкий артфестиваль як спогад. А люди могли б відчути ту атмосферу, а також продати або придбати щось цікавеньке. На жаль пандемія сплутала наші плани. Так і з’явився інтернет-ресурс SENKA.market, чому я дуже рада, адже він відкрив нові перспективи як для художників, так і для поціновувачів мистецтва.
SENKA.market: як це працює і чим відрізняється від інших мережевих ресурсів
Протягом всього часу існування Сєнки, ми трансформуємось, змінюємось, вчимось. Я за те, щоб таких ресурсів було багато, та існувала конкуренція. Ми намагаємось бути толерантними та чесними у взаємодії з художниками, глядачами, покупцями та самим facebook.
Для України це новий інструмент на артринку, він лише починає набирати обертів і дуже важко прогнозувати цей розвиток. Життя не стоїть на місці, і що завтра вигадає людство ми не можемо знати, а те, що сьогодні це чудова можливість в підтримці мистецтва, художника — це факт. Поки маємо те, що маємо, і за те спасибі. Головне тримати руку на пульсі. Бути корисними. Бути іншими. Кращими.
Ми йдемо в кількох напрямках. Сєнка пропонує різні варіації, це не лише образотворче мистецтво, а також букіністика, вінтаж, прикладне мистецтво, антикваріат, фотографія. Все те чим славився Сінний ринок. Саме розмаїттям тем і пропозицій ми відрізняємось від інших мережевих ресурсів. Також працюємо над тим, щоб Сєнка наповнювалась освітянським контентом. Це для нас дуже важливо. Паралельно створені сторінки Сєнки на facebook, та канал на Ютубі. В планах ще багато цікавих пропозицій для наших поціновувачів, але всі карти розкривати не буду.
У нас гарна і міцна команда. Це й друзі художники які допомагають просувати наш ресурс, і чудові модератори: Ігор Глоба (букіністика), Олег Малов (фотографія), Тетяна Чорна (ювелірні прикраси), Андрій Білоус (антикваріат), Всеволод Ковтун (довгий час модерував фотографію), Валерія Пітеніна (мистецтвознавець), а також наш натхненник Назар Кравченко, який, власне, і замутив цей проєкт.
Особисто для мене Сєнка стала новим етапом в моїй професії. Це зовсім інший підхід в галерейній діяльності. Щодня переглядаю сотні робіт, відкриваю для себе нові імена, і це найщасливіші моменти. Будь-яка галерея має свої межі, і я лише зараз як галерист відчула свободу. Коли у тебе немає ані просторових, ані часових, ані фінансових обмежень. Ти вільний і створюєш віртуальні виставки щодня, контактуєш з сотнями людей щодня. І мені здається, що я змогла перекинути місток між глядачем і художником. Все вибудовується на довірі та толерантності. Дуже боюсь когось образити, чи не помітити. Завжди намагаюсь підтримати, особливо молодих художників, які тільки починають свій творчий шлях. Для них дуже важливо бути побаченими. А ще для них важливо що є змога, хоч і у віртуальному просторі, а я до нього ставлюсь як до галерейного, виставити свої твори поряд з творами відомих митців. Погодьтесь, не кожна галерея собі таке дозволить. Я бачу як вони реагують навіть на самі маленькі прояви уваги від Матвія Вайсберга, Олени Придувалової, Ахри Аджинджала.
Життя після коронавірусу
Я думаю, що коли все це закінчиться, мистецькі мережеві маркети та аукціони переростуть в щось більше. Зараз важко зрозуміти як все буде вибудовуватись, розвиватись, але те, що для галериста і художника відкриваються нові перспективи, нові взаємовідношення це точно. Шлях між художником та артдилером скоротився врази. Сьогодні для того, щоб познайомитись з творчістю художника потрібно лише натиснути кнопку комп’ютера. Особливо це стає актуальним для тих митців які живуть в різних регіонах України. Раніше, щоб подолати шлях від маленького містечка до столичної галереї або галериста, потрібно було витрачати інколи роки. І то ще не факт, що успішно. А зараз я тішусь з того, що регіональні художники мають можливість бути почутими та побаченими без особливих зусиль, тільки труд, талант, і мобільність.
З ким познайомила нас саме «Сєнка»
Це перш за все молодь. Ну і звичайно регіони. Дніпро, Полтава, Одеса, Львів. Зараз я відчуваю себе мисливцем на таланти. Щодня чекаю нових імен. Хочеться першою перехопити й заманити до нас на Сєнку, познайомитись, відзначити. Як тільки закінчиться пандемія, мрію про цікаві онлайн-проєкти куди увійдуть кращі з кращих. Зараз час спокійно відстежувати, відбирати найцікавіших, найобдарованіших.
І нарешті просвітницькі проєкти – чого ще тут чекати
Це і лекції й воркшопи, культурологічні програми, навчання в онлайн-режимі. Зараз ми ще вчимось, робимо перші спроби, але думаю, що ми таки зможемо зробити Сєнку потужнім навчально-культурологічним проєктом.
Фото з архіву Оксани Білоус