Всесвітній день музеїв – куди йдемо у Києві? Починаючи з 1977 року, за ініціативою міжнародного професійного музейного об’єднання ICOM відзначається свято музеїв і музейників, заклади відчиняють свої двері та придумують пізнавальні програми. Цьогоріч ICOM запропонував тему «Сила музеїв» і заохотив замислитися над тим, як музеї можуть змінити світ. На жаль, навесні 2022-го на всі свята, прагнення та надії спустився темний серпанок війни. Багато київських музеїв зачинені. Але ті, які попри все приймуть відвідувачів, приготували щось цікаве.
Національний науково-природничий музей НАН України (вул. Б. Хмельницького, 15)
Веселий паперовий квест «20+1 пригода в природничому» буде у вільному доступі. Усі, хто після його проходження звернеться до адміністратора отримають дещо на згадку. Також в рамках Дня музеїв працюватиме виставка «Комахи з шафи» – портал у прихований світ, це шафа, що відкриває прохід у ентомологічну Нарнію. З наукових фондів відібрані найцікавіші та найяскравіші зразки комах, яких ви ще не бачили у музеї. Ця експозиція розповість про історичні іменні колекції, про збори найвідоміших українських дослідників, а також познайомить з тваринами, які не лише вражають уяву та тішать відчуття прекрасного, а й відіграють надзвичайно важливу роль у підтриманні життя на нашій планеті. А життя – це саме те, за що ми всі маємо триматися.
Науковці, куратори та зберігачі колекцій працюватимуть в експозиціях також і в якості наглядачів. Тому готуйте питання, бо відповіді на них нададуть ті, хто володіє безцінними знаннями про найцікавіші факти з історію музею, про дослідження його науковців та про неймовірні наукові колекції та зібрання. 18 травня музей буде працювати з 11:00 до 17:00, потрапити до експозицій можна до 16:30.
Національний музей історії України у Другій світовій війні (вул. Лаврська, 24)
«Слоган “Сила музеїв” як ніколи ілюструє стан музейної справи в Україні. Протягом останніх місяців українці з болем спостерігали руйнування музеїв, пам’яток архітектури та культурної спадщини від рашистів, – пишуть музейники. – Проте ми не опускаємо руки й працюємо далі з вірою у перемогу! Запрошуємо працівників музеїв та закладів культури відзначити професійне свято, відвідавши виставку “Україна – розп’яття”». Це унікальна виставка, адже вперше у світовій музейній практиці створено офлайн-проєкт про війну в реальному часі й під час самої війни. Експозиція розташована у виставковому центрі музею. Години роботи: з 10:00 до 19:00, уточнити інформацію можна за тел. (044) 285-88-62.
Літературно-меморіальний музей М. Булгакова (Андріївський узв., 13 а)
«В рамках Міжнародного дня музеїв 2022 ми підтримуємо ідею дослідження потенціалу музеїв щодо позитивних змін у своїх спільнотах. Війна, яка триває в Україні звісно робить це дослідження абсолютно унікальним», – пишуть «булгаковці».
18 та 19 травня на Булгаковській веранді відбудуться благодійні чаювання. Веранда працюватиме з 11:00 до 18:00, а звичайний благодійний внесок 100 грн за чаювання піде на доброчинну мету.
В рамках ініціативи «літературні» аптечки до 19 травня включно ведеться збір коштів на ключові розхідні комплектуючі для тактичних аптечок (якісні турнікети та кровоспинні), які дуже потрібні – на них чекають наші друзі захисники в «гарячій точці» на Сході країни. До всіх аптечок докладені стікери з улюбленими рядками віршів донаторів та цитат з української поезії й літератури.
Ті, хто хоче почаювати на веранді самі чи з друзями і підтримати ініціативу «літературних» аптечок до Дня музею, можуть писати у приватні повідомлення ФБ-сторінки Bulgakov museum in Kyiv і забронювати час. Реквізити благодійних зборів теж опубліковані на сторінці. Якщо ви знаєте сім‘ї з дітьми, або самотніх людей, які зараз як внутрішньо переміщені особи перебувають в Києві, можливо на Подолі, – напишіть у повідомлення сторінки, вони будуть запрошені почаювати безкоштовно на обраний час.
А ще музей проведе в цей день (щоправда, онлайн) «Влучні читання»– прозвучать фрагменти з творів Міхаїла Булгакова, вперше перекладені українською.
Музей книги і друкарства України (вул. Лаврська, 9)
Музей, за словами його команди, вбачає основним джерелом Сили (наснаги, самоповаги, впливу…) стародруки й музику. Тому центральною подією святкової програми буде лекція-концерт «Музика в українських стародруках», що розпочнеться о 16:00. Лекція – бо можна буде дізнатися цікаві факти. Концерт – бо стародавні музичні твори виконає народний артист України Тарас Компаніченко, очільник гурту «Хорея Козацька». А як же відкритий доступ до експонатів у часи, коли експозицію розібрано і заховано на час воєнного стану? Людмила Василівна Хауха, заступниця директору з наукової роботи, приготувала святковий сюрприз, і що це буде, дізнаються лише ті, хто потрапить на лекцію-концерт.
Також музей дарує два хіти серед інтерактивних екскурсій, щоправда, в форматі лекції-майстер-класу – «Скрипторій» (українська каліграфія гусячим пером) та «Папірня» (ручне виготовлення паперу). Ця частина програми стартуватиме о 14:00 і завершиться до початку лекції-концерту. Зачиниться музей о 18:00.
Національний заповідник Києво-Печерська лавра (вул. Лаврська, 9)
18 травня заповідник запрошує безкоштовно відвідати територію Верхньої Лаври та церкву Спаса на Берестові. Відвідувачі можуть взяти участь у таких науково-пізнавальних та культурних заходах:
Об 11:00 в першому ярусі Великої лаврської дзвіниці буде відкрита планшетна виставка «Пам’ятки Києво-Печерської лаври на планах і кресленнях XVIII–ХІХ ст.», а також представлений для огляду точний макет механізму годинника-курантів, який вже майже 120 років функціонує на 4-му ярусі дзвіниці.
О 12:00 в церкві Спаса на Берестові відбудеться презентація книги «Церква Спаса на Берестові. Історія одного відкриття», а також автограф-сесія від упорядника видання, кандидата історичних наук Сергія Тараненка. Після цього, з 12:30 до 14:00 відбудуться тематичні лекції-екскурсії, присвячені останнім археологічним дослідженням території церкви Спаса на Берестові (Сергій Тараненко, Олена Махота), історії та розписам цього давнього храму (кандидат мистецтвознавства Аліна Кондратюк). Територія Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» буде відкрита для відвідування з 10:00 до 18:30.
Музей шістдесятництва (вул. О. Гончара, 33)
18 травня о 12:00 відбудеться лекція мистецтвознавиці Наталі Кукіль «Художня історія маріупольських панно». Ви дізнаєтеся про:
- становлення мозаїчної монументалістики
- естетику «української колористичної школи» Григорія Синиці
- творчу співпрацю художників
- особливості техніки та художній символізм найбільш знакових робіт
Мистецтвознавиця детально зупиниться на макетах мозаїчних панно, які зберігаються у фондосховищі Музею шістдесятництва, а саме «Дерево життя» і «Боривітер», які 1967 року в Маріуполі реалізувала група художників-шістдесятників (Алла Горська, Віктор Зарецький, Галина Зубченко, Борис Плаксій, Григорій Пришедько).