Як проявляється українськість у сучасній моді?Дев’ять років тому Революція Гідності дала величезний поштовх такому важливому соціальному інституту, як мода. На хвилі романтизації усього народного, національного, люди почали носити вишиванки – і носити природно, елегантно, невимушено, не тільки у свята. Комбінувати вільно з іншими предметами одягу, перетворювати на кежуал. Потім цей тренд уповільнився, щоб 2022 року спалахнути з новою силою, розквітнути новими символічними значеннями. Сьогодні дизайнери надихаються українськими строями, використовують їхні мотиви, кольори, ритми для створення жіночого та чоловічого одягу. У цій сфері з’являються нові підходи, імена, колекції (більш чи менш концептуальні), і спостерігати за процесами цікаво.
Кілька днів тому у Софії Київській був презентований новонароджений бренд «Стрій» (стрійність і стройність, цілісність і лад) – етнічний одяг і не тільки. Його створила Анна Заклецька – телеведуча, співачка, громадська діячка, політологиня, хореографка, психотерапевтка, а тепер ще й дизайнерка одягу. Визрівала ідея «Стрія» в Анни довго, багато років – з розповідей бабусі Гані про звичаї Хмельниччини та Рівненщини, про народне ткацтво, знахарство, життєву філософію; з бесід із людьми, які пам’ятали старе життя; з колекціонування старовинного автентичного одягу; з фольклорних досліджень Анни (особистих і у складі родинного вокально-хореографічного ансамблю «Зернятко»), з етнографічної зацікавленості слов’янським, ще дохристиянським, світом у його повноті, у поєднанні матеріального та духовного.
Ну а власне бренд «Стрій» народився містичним чином. Перші ескізи вбрання Анна Заклецька створила ще дитиною, вони чекали багато років. А у лютому 2021 року, в ніч смерті режисера Сергія Проскурні, «сценічний батько» Анни наснився їй та наказав нарешті «брати й робити!». Сьогодні перша дизайнерська лінія теплого щоденного етнічного одягу нараховує 13 образів: в’язані довгі сукні, брючні костюми та спідниці, створені з мериносової вовняної пряжі й оздоблені в’язаними ж нагрудними прикрасами-кризами та автентичними візерунками. Більшість одиниць колекції двосторонні та добре комбінуються. В день презентації почав робити сайт www.striy.com.ua.
А чому ми про «Стрій» сказали вище «етнічний одяг і не тільки»? Тому що колекція супроводжується виданням книжки-лукбуку з тлумаченнями #відбабусі про значення візерунків, цифр, кольорів, та пояснює сутність обрядового кола українців ще дохристиянського впливу. Також на сайті анонсований блог про український/слов’янський фольклор, який ще чекає наповнення.