В «Дукаті» на Рейтарській відкрилася виставка живопису та графіки Алли Горської.
Художниця та правозахисниця Алла Горська загинула наприкінці 1970 року при нез’яснених обставинах, у розквіті своєї діяльності, але й сьогодні вона гостро-сучасна. «Злий Тарас», намальований Горською півстоліття тому, — брат того Тараса, що з’явився у 2014-му на вулиці Грушевського і був знищений нещодавно. Він такий же суворий і запальний.
Це дуже важлива виставка, перш за все з історичної точки зору. Вона налічує трохи більше 30 робіт, але добре передає дух 60-х. Перед глядачем постає не тільки сама Горська, — тут її коло, її друзі, однодумці, та плеяда, яка билась і страждала за політичну і культурну свободу України: Василь Стус, Василь Симоненко, Іван Світличний — в експозиції їх портрети та й присвячені їм роботи.
До експозиції увійшли завершені живописні полотна (Горська плідно працювала з темперою, поєднуючи реалізм з декоративністю), графіка, навіть дві дерев’яні мозаїки, але, мабуть, цікавішим є те, що відкриває кухню майстрині: ескізи до вітражів, книжкових обкладинок, вистав. В них можна побачити хід думок, траєкторію руху руки, навіть те, що було під рукою — при розробці ескізів в техніці колажу в хід йшли газети, журнальні сторінки.
За цими роботами постає те життєве тло, яке безпосередньо впливало на Горську: створені та заборонені вистави, омріяні та знищені вітражі, вбиті безжальною системою друзі. Алла Горська одночасно робила протилежні, здається, речі — творила гармонію ліній та кольорів і руйнувала той державний морок, який не збирався здаватися.
Текст: Марина Полякова
- Що: Алла Горська «Живопис, графіка»
- Де: Галерея «Дукат», вул. Рейтарська, 8Б
- Коли: 8 вересня — 1 жовтня; 11:00-19:00 без вихідних.