На початку лютого в КМДА знов буде вирішуватися доля кінотеатру «Київ»
Нагадаємо: термін оренди приміщення кінотеатру «Київ» збіг 4 січня 2019 року. У Департаменті комунальної власності Києва відмовили адміністрації кінотеатру в продовженні оренди. У той же час в КМДА оголосили відкритий конкурс на право оренди майнового комплексу кінотеатру. Старій команді кінотеатру дозволили працювати у його приміщенні, допоки не знайдеться новий орендар. Притому в Департаменті розраховують, що новий орендар буде платити за оренду вдвічі більше ніж може платити нинішня команда кінотеатру.
Наприкінці минулого тижня в кінотеатрі відбулася прес-конференція, де команда, а також керівники Держкіно і Спілки кінематографістів роз’яснили свою позицію і перспективи щодо подальшіх кроків.
Здається, директорка Культурного центру «Кінотеатр Київ» Вілія Бондаренко сподівається, що при деяких умовах позиція КМДА може змінитися, що позиції різних департаментів щодо кінотеатру – розбіжні, і що нарешті мер міста Віталій Кличко взагалі не в курсі цієї ситуації:
- Йому вкладують в уха якусь дивну інформацію, ніби в нас тут казино (а його вже давно немає), і що кіна тут не показують!
Програмний директор компанії Arthouse Traffic Ілля Дядик зазначив непослідовнисть в заявах представників КМДА: «У грудні директор департаменту культури Діана Попова заявила, що “Київ” перейде у власність КП “Київкінофільм”. Але вже в січні директор департаменту комунальної власності Андрій Гудзь заявив, що буде проведений тендер з пошуку нового орендаря. Ця заява пролунала фактично після завершення договору оренди з теперішнім орендарем».
На думку голови Держкіно Пилипа Іллєнко «ситуація з кінотеатром Київ знаходиться на тому етапі, коли її можна легко вирішити. Для цього потрібно виконувати норми чинного законодавства і умови договору оренди». Принципове те, що до закладів культури не можна застосовувати ті ж критерії оренди що й до комерційних організацій. «Ставити економічні критерії вище, ніж результати діяльності і вплив на культуру кінотеатрів, на мою думку, є великою помилкою. Така політика привела до того, що в нас тепер немає кінотеатрів “Україна” та “Кінопанорама”. Якщо вартість обгрунтовують ринковою ціною приміщення, то за такою логікою в нас ніколи не буде кінотеатрів у центрі міста. Не впевнений, що навіть комерційні кінотеатри, які показують американські блокбастери, потягнуть таку оренду».
Нарешті голова Спілки кінематографістів Сергій Тримбач визначив головну проблему, яка на його думку, криється в законодавстві. Саме законодавство дозволяє приватизацію культурних закладів на кшталт кінотеатрів за умови їх подальшого цільового використання на короткий термін – 10 років. Термін закінчується, і новий власник в своєму праві робити зі спорудою у центрі міста все, що завгодно. Саме це трапилося з кінотеатрами «Україна» і «Кінопанорама».
- Завтра придуть люди і приватизують державну кіностудію. І в тому терміні – 10 років – вони будуть формально дотримуватися умов і знімати … дві короткометражки на рік. А потім – все. Вони мають право змінити цільовий профіль, і ми втрачаємо кіностудію. Треба змінити законодавство, – цей термін занадто короткий. Може якщо це буде 50 років, потенціяльні приватизатори якось замисляться, чи воно їм треба.