Розпочала роботу виставка «Утопія корейського народу. Народний живопис», яку організували Посольство Республіки Корея в Україні, за підтримки пана посла Кім Хьонг Те та його дружини, пані Кім Мі Ран, Міжнародний інститут культурної дипломатії та Національний музей українського народного декоративного мистецтва.
Так історично склалося, що наша культура належить до європейського регіону, ми знаємо і любимо мистецтво Заходу. І тільки окремі спеціалісти або поціновувачі знають мистецтво Сходу – цей величезний культурний масив, який існує багато століть. Тому виставка, на якій представлені рефлексії сучасних художників на фольклорний живопис Кореї в жанрі мінхва (з корейського – «народний живопис»), для багатьох відвідувачів, без сумніву, – дверцята у дивний незнайомий світ.
Корейський народний живопис – творчість «вільних» майстрів, які не працювали у столиці, при дворі, де були свої улюблені автори й своя художня мода. Вони подорожували, спілкувалися з народом, споглядали за природою, продавали малюнки на ярмарках. Так висока традиція живопису спускалася на нижчі щаблі суспільства, теплішала, набувала деякої наївності, ставала утилітарною. Малюнки мінхва слугували не тільки прикрасами оселі, але й оберегами від злих духів – зокрема, їх відганяв тигр.
Традиційні сюжети мінхви: сосни та скелі, водоймища і хмари, птахи та черепахи, квіти, комахи… Попри те, що художники «інститутів не закінчували», це мистецтво аж ніяк не можна назвати примітивним. В ньому вишукані композиції, складні колорити, багата деталізація. А ще – більша свобода у порівнянні з мистецтвом офіційним.
Мінхва і сьогодні приваблює художників, як професіоналів, так і аматорів. Південна Корея з шаленою швидкістю несеться у високотехнологічне майбутнє, а у просторі мінхва час тече повільно і журавлі замріяно спостерігають схід Місяця. Це прекрасна утопія, де людина зливається з природою, відчуває її дихання, радується наступному дню, щиро кохає й від душі сміється. Де кожному обіцяно багатство, смачна їжа, дах над головою та півонії у садку. Де розлита гармонія, незважаючи на те, що відбувається навкруги, у реальному світі.
На виставці ми бачимо твори, надані Фольклорною асоціацією «Урі» Республіки Кореї (президентка якої – художниця Сурьон Квак), їх виконали Бек Син Е, Щін Ин Хі, Пак Су Хьон, Пак Мі Хян, Со Кон Ім, Кім Сон Ок та інші майстри. І нехай більшість символів цього живопису для нас, непідготовлених, залишається таємними, краса та гармонія «утопії корейського народу» розкриваються в кожній роботі. Ну а тигр, східний символ наступного року, може бути й нашим оберегом.
Що: «Утопія корейського народу. Народний живопис»
Де: Національний музей українського народного декоративного мистецтва, вул. Лаврська, 9, корп. 29
Коли: 7 грудня – 9 січня; пн–нд 10:00–18:00, вт – вихідний