Незупинний Савченко, чуттєвий Чебикін, зшите по живому, ехо війни та натхненні натюрморти – Марина Полякова рекомендує відвідати найцікавіші виставки Києва.
Триптих Арт (вул. Десятинна, 13)
Сергій Савченко після довгої перерви – в Києві з виставкою «Ні в якому разі не зупиняйтеся надовго». З галереєю «Триптих Арт» у нього дружні стосунки, й ми бачили його роботи на персональних та колективних виставках. Сергій – художник-експериментатор, завжди різний, все йому цікаво: живопис, графіка, фотографія, відео, вулична пластика, об’єкт. Він живе на два міста – Львів і Гданськ, заснував Savchenko Gallery та Savchenko Foundation. Ніколи сам не зупиняється і вам не радить: «Світ безперервно змінює правила, маючи на те, начебто, вагомі причини. Людство рефлектує і відповідає взаємністю, щомиті виявляючи оновлені якості. Може здаватися, що ми знаходимося у множинності повторів, але бути певним не можна. Тож: ні в якому разі не зупиняйтеся надовго».
АВС-арт (вул. Глибочицька, 32в, третій поверх)
Персональна виставка знаного українського художника Андрія Чебикіна презентує його оригінальну графіку останніх років, зокрема ілюстрації до творів Овідія. «У вільній, не закутій схемами графіці Андрія Чебикіна перо й лінія дозволяють виразити одномоментно, без повтору чи повернення, екзистенцію, адекватність жесту внутрішньому імпульсу. Лаконізм і виразність образів досягаються ощадливим вибором форм: автор не вводить тон, а тільки лінію – видовжену, рвану, цятковану. У ній бачимо пружну руку майстра, що має добру чуттєву пам’ять, тому композиції графічних аркушів приваблюють магією емоційної цілісності», – розповідають організатори. У рамках виставки представлено видання «Любощі» Овідія (Львів: Апріорі, 2021) у перекладі Андрія Содомори з графікою Андрія Чебикіна, що поєднало віртуозність поезії, витончений гумор, чуттєвість та людяність, давно минуле і сучасне.
Музей історії Києва (вул. Б. Хмельницького, 7)
Триває великий виставковий проєкт «Мальовнича Україна», який представляє твори українських митців другої половини XX століття. До експозиції увійшли пейзажі, натюрморти, портрети та сюжетні композиції художників різних вітчизняних шкіл: Василя Чегодара, Віктора Зарецького, Алли Горської, Миколи Глущенка, Юрія Химича та багатьох інших. «Українське мистецтво минулого століття не існувало поза своїм часом, а живилося його болем і трагізмом, надихалося красою рідних серцю місць, шукало свободи самовираження. Тим цікавіше досліджувати та вивчати його нам сьогодні. У добірці, яку презентують у Музеї, нам випала нагода побачити Україну очима непересічних живописців, дослідити їх персональні історії та упевнитися яким розмаїтим було мистецтво на українських теренах», – говорить Діана Попова, генеральна директорка музею.
Avangarden Gallery (вул. Січових Стрільців, 23а)
Їжа, вино та мистецтво – прекрасна ідея для подолання осіннього спліну. А виставка, яка відбувається зараз у просторі галереї-ресторану, ще й прагне допомогти якщо не подолати, то хоч осмислити сьогоднішні тривоги й біль, створивши між собою та ними певну дистанцію. «Шити по живому» (на головному фото) – проєкт групи кураторок Марії Митрофанової, Валерії Плєхотко, Соні Юхимової та Анни Юхимець. «Шити по живому – це говорити про найбільш чуттєве, хворобливе й інтимне. В момент, коли індивідуальна рефлексія здається недостатньою, особистісне не може від’єднатися від усвідомлення загальної спільності перед трагедією, що відбулася. Це усвідомлення цінності реакції, думки, речення, слова, оклику, що з’являються протягом цієї війни. Воно вживається в шкіру, стає частиною ідентичності і трансформує тілесне відчуття реальності», – розповідають організаторки. Триватиме ця ефектна виставка до 14 листопада.
Національний заповідник «Софія Київська», «Хлібня» (вул. Володимирська, 24)
Виставковий проєкт «ВДНГ: (не)зупинений час» присвячений історії знаменитої київської місцевості. Відвідувачі мають можливість побачити рідкісні артефакти XVIII–XIX століть, а також оригінальні архітектурні концепції різних павільйонів ВДНГ, зокрема. Окрасою експозиції є також різноманітні світлини та кінохроніка, які репрезентують роботу виставкового центру та її головних павільйонів, починаючи з 1958 року. Виставку доповнюють твори сучасних українських художників: Леся Подерв’янського, Андрія Богомолова, Геннадія Пугачевського, Оксани Свіжак та інших. Триватиме виставка до кінця року.
Галерея «Лавра» (вул. Лаврська, 7б)
«Echo of War in 36 Frames» – це не документальні знімки воєнних подій, а їхнє мистецьке переосмислення, що символізує глибокі переживання України, її рани та волю до життя. «Кожне зображення – історія про боротьбу, стійкість та віру у світле майбутнє. Через ці символічні кадри ми хочемо донести до світової аудиторії всю глибину та гіркоту наших переживань, кожен страх та кожну надію кожного українця. Ми глибоко переконані, що мистецтво може стати потужним засобом комунікації, здатним пробудити свідомість та викликати реакцію», – говорять організатори й закликають увесь світ побачити, зрозуміти та підтримати Україну в її боротьбі.
Ню Арт (вул. М. Грушевського, 28/2)
«Ваза з квітами, тарілка з фруктами, стос книг, улов риби – що у них спільного?» – питають організатори. І розмірковують: «Всі ці об’єкти доволі прості та буденні, але у кожного з них є своя цінність, варта вашої уваги та пензля художника. Пошук краси та натхнення у буденному житті, об’єктах, що постійно нас оточують, – саме цьому присвячена виставка “У пошуках натхнення”». До експозиції увійшли натюрморти Ахри Аджинджала, Карла Звіринського, Романа Сельського, Наталії Корф-Іванюк, Сергія Шишка, Миколи Соколова, Ігоря Волкова-Ткачинського, Володимира Багаліки та багатьох інших художників. Деякі роботи демонструються вперше.
Національний музей літератури України (вул. Б. Хмельницького, 11)
У музеї 30 жовтня відкриється триденна передаукціонна виставка, а 2 листопада пройде благодійний аукціон живопису «Київський арт-вернісаж» на підтримку сиріт та вдів захисників України. На продаж буде виставлено 100 робіт. Основна добірка – картини відомих українських художників: Федора Захарова, Зінаїди Зацепіної, Сергія Шишка, Валентини Цвєткової, Петра Столяренка, Тетяни Яблонської, Віктора Шаталіна, Льва Ходченка, Матвія Когана-Шаца та інших. Контакти та умови реєстрації (після якої надсилається каталог творів) – за посиланням.