Ще один книжковий фестиваль у Києві? Та невже?!
Здивовані вигуки через відкриття чергового книжкового форуму у столиці за два останні роки стали дещо нав’язливими, але як інакше реагувати на такі приємні події? У столиці, нагадаємо, довго був монополістом «Книжковий Арсенал», а тепер фестивалів вже кілька, і вони конкурують за відвідувачів та спікерів. Втім, фестиваль «Фундамент: історії про культуру», який анонсував Національний центр «Український дім», займає окрему нішу: він дійсно присвячений виданням про культуру у широкому розумінні.
«В одному просторі вперше буде разом зібрано найбільший масив нонфікшн-видань про візуальні й пластичні мистецтва, театр, кіно, урбаністику, музику, а також видання з гуманітаристики, філософії та візуальну книгу – альбоми і каталоги. У фокусі фестивалю – модернізм як культурно-стильове явище, визначальне для розуміння української ідентичності. Це питання є нагальним для країни та її громадян в умовах російсько-української війни. Й саме модерністська культура, яка запропонувала нові морально-етичні орієнтири та сформувала візію майбутнього, дає змогу зрозуміти витоки сучасної української ідентичності», – розповідають організатори.
Фестиваль пройде в атріумі «Українського Дому», і це буде не традиційний ярмарок зі стендами видавництв, а велика бібліотека, яка символізує трансформацію у процесі будівництва. За оформлення відповідає художниця Катя Лібкінд, і з анонсу можна зрозуміти, що вона перетворила простір на тотальну інсталяцію: деякі книжкові стенди триматимуться на стяжних ременях, деякі – на металевих каркасах, а учасники будуть взаємодіяти із цим простором.
Що обіцяє програма фестивалю?
- виставка-продаж книжок про культуру;
- книжкові новинки від українських видавництв;
- виставковий проєкт із матеріалами доби модернізму;
- тематичні вузькопрофільні експозиції, як-от добірка мистецького самвидаву, який створила молодь, та букіністики від книгарні «Фундамент» (яка, нагадаємо, відкрилася рік тому на нижньому поверсі «Українського дому»);
- публічна програма за участю митців і видавців;
- авторські спецпроєкти;
- заходи для дітей і молоді.
Тема фестивалю буде репрезентована у виставках, одна з яких присвячена «Універсальному журналу», що видавався у Харкові у 1928–1929 роках, а інша – постаті письменниці та літературознавиці Соломії Павличко. Фестивальні публічні події будуть сфокусовані на знакових книжках про культуру, розкриють тенденції у різних сферах культури й мистецтва, об’єднають митців, видавців, інтелектуалів у розмові довкола книжок.
Виставка-продаж представить відібрані експертами видання українських видавництв та культурних інституцій за останні 2,5 роки. У просторі фестивалю буде чим зайнятися і дітям: працюватиме секція із презентаціями, обговореннями, читаннями, захопливими майстер-класами від «БараБуки».
Розпочне фестиваль публічна розмова про суспільний запит на знання про культуру з назвою «Культуру не можна переписати, але можна перечитати», і це слова Соломії Павличко. Чому українці прагнуть більше читати, поміркують директорка «Українського Дому» Ольга Вієру, кураторки фестивалю літературознавиця Анастасія Євдокимова та журналістка і культурна менеджерка Богдана Неборак, голова УКФ Наталя Кривда, директор Українського Інституту Володимир Шейко, співзасновник книгарні «Фундамент» в Українському Домі Андрій Онищенко та модератор обговорення Олексій Ананов.
Відкриття фестивалю відбудеться 14 листопада о 18:00, триватиме він до 17 листопада.
Вхід за квитками: повний – 100 грн, пільговий – 50 грн, абонемент – 200 грн (нагадаємо, що фестиваль «Книжкова країна» на ВДНГ відмовився від квитків, а на «KyivBookFest» вхід вільний на сам книжковий ярмарок і платний на події).