• Місто
  • Тиждень
  • Арт
  • 111 слів
  • Екран
  • Сцена
  • Стиль
  • Про нас

111 слов

Прочитать

«Книжковий арсенал»: голоси жінок у сучасній українській літературі

26.05.2025

Прочитать

Передзамовляй це: 12 книжкових новинок холодної весни

15.05.2025

Прочитать

Ірина Белан. «Граппіг. Kumedno»

29.03.2025

Прочитать

Передзамовляй це: 9 книжок для теплої весни

26.02.2025

Прочитать

Передзамовляй це: 9 книжок на Новий рік

22.12.2024

Стиль

Прочитать

«BUDZIRKA»: креативний кластер, елегантні рішення

23.05.2025

Прочитать

PAD Paris 2025: п’ятірка найкращих стендів

05.05.2025

Прочитать

Ярмарок дизайну Collectible – 2025: вічне та ефемерне

22.04.2025

Прочитать

«Бруталіст» і Бреєр

11.04.2025

Прочитать

TEFAF Maastricht 2025: абсолютно суб’єктивний рейтинг

02.04.2025

 

inший Kyiv

Культура Великого Міста
  • Місто
  • Тиждень
  • Арт
  • Сцена
  • 111 слів
  • Екран
  • Про нас

inший Kyiv

  • Місто
  • Тиждень
  • Арт
  • Сцена
  • 111 слів
  • Екран
  • Про нас

In Місто

Гендер – это серьезно

1.7K Просмотров 18.03.2017

Гендер – это серьезно Pin It

Общее место: в мире нет страны, где женщины зарабатывают столько же, сколько мужчины.  Кроме разрыва в доходах, существует разрыв в свободе выбора занятий, я не только о вовлеченности женщин в политику. Это и разная  продолжительность жизни (мужчины живут меньше). И неоплачиваемый домашний труд, и то, что в основном женщины отвечают за воспитание детей.

Общество сформировало модели поведения мужчин и женщин, которым они следуют, чтобы быть (или казаться) успешными. В результате они ограничены рамками этих моделей, а гендер – это совокупность (комплекс) стереотипов, которые приводят в формированию мужской и женской модели поведения. Вместе с этой моделью мужчины и женщины получают в наследство и такие вещи, которые должны быть изменены, гендерный дисбаланс работает в обе стороны. Думаете, если вы мужчина, гендер вас не касается? Напрасно.
Чем неравенство плохо для мужчин? Представьте, что мужчина захочет выбрать типично женскую профессию. Воспитатель детского сада, школьный учитель, руководитель кружка вязания. Если его не засмеют и он всего достигнет, как он будет содержать семью? В результате мужчина  (лишенный права на эмоции, потому что «мужчины не плачут») предпочтет не любимую, но «мужскую» работу, будет проводить на ней много времени, чтобы кормить семью, с тем чтобы гарантированно раньше умереть. Остальные проблемы, примеры и среда для гендерного неравенства – в книге.

Книга выйдет 11 апреля, на сайте можно оформить предзаказ.

Марценюк Т. Гендер для всіх. Виклик стереотипам. – К. : Основи, 2017.

***

Спорт і виховання: чи можуть шахи подолати стереотипи?

Навіть на рівні хобі існує стереотип, що шахи — чоловіча справа. Уявлення про цей вид спорту в багатьох асоціюються зі спогадами, де у дворі за столом чи в парку на лавочці дідусі, а не бабусі, грають у шахи.

Одна з об’єктивних причин нижчих досягнень жінок у шахах — те, що жінки набагато пізніше за чоловіків почали професійно займатися цією грою. Перший міжнародний шаховий турнір серед чоловіків пройшов 1851 року, тоді як жіночий — лише 1927-го. Перша чоловіча шахова олімпіада відбулася 1927 року і проводилася регулярно кожні два роки (крім великої перерви через Другу світову війну). Перша жіноча шахова олімпіада відбулася лише 1957 року, наступні такі змагання проводилися з різною періодичністю — 2, 3, 6 років — аж до 1976 року, коли Міжнародна шахова федерація (ФІДЕ) постановила проводити їх разом із чоловічими в одному місці що два роки.

Чоловічі змагання завжди викликали великий інтерес у громадськості, до них було прикуто увагу преси. Жіночі змагання висвітлювалися набагато слабше. Промовистий факт: про історію чоловічих шахових олімпіад не раз писали автори з різних країн. От і нещодавно вийшла книжка «Всесвітні шахові Олімпіади. 1927–2006», присвячена, попри загальну назву, лише чоловічим турнірам. Про жіночі змагання такого рівня в літературі мало інформації.

Позитивне зрушення в жіночих шахах — неухильне зростання кількості професійних шахісток. Та позаяк жінки прийшли в шахи зовсім недавно, їх ще мало для того, щоб скласти повноцінну конкуренцію чоловікам. Це яскраво демонструють офіційні рейтинги на сайті ФІДЕ: є загальний рейтинг і окремо жіночий рейтинг. Тут можна провести аналогію із становищем жінок у сучасному бізнесі: їх виділяють в окрему групу, у якої через досвід перебування у підпорядкованому порівняно з чоловіками становищі нижчі здобутки.

Із нижчим рівнем гри шахісток порівняно з чоловіками пов’язана нижча оплата їхньої праці. Призові виплати в чоловічих і жіночих турнірах істотно відрізняються не на користь останніх. Скажімо, призовий фонд матчу на першість світу між Вішванатаном Анандом і Веселином Топаловим (2010) склав 2 млн євро, тоді як призовий фонд аналогічного матчу між Хоу Іфань і Хампі Конеру (2011) становив лише 200 тис. євро. Донедавна гонорари шахісток були такими низькими, що навіть найкращі з них не могли розглядати шахи як основну професію. Це вагома причина того, чому жінок так мало у цьому виді спорту.

Крім того, на це впливають і гендерні стереотипи, нібито шахи — традиційно чоловіча гра. Шахістка Погоніна наводила приклади, коли дівчаткам батьки менше дозволяють їздити на турніри, що, звичайно, знижує їхні можливості розвивати шахову майстерність. Свою роль грає ще один традиційний стереотип — жінкам місце вдома і на кухні. Жінкам важче стати професійними шахістками, адже вони стикаються з проблемою «подвійного навантаження», суспільного очікування, що вони будуть хорошими господинями і матерями.

Схожі думки про гендерну нерівність у шахах висловила екс-чемпіонка світу росіянка Олександра Костенюк. Вона завважила, що в дитячих турнірах кількість хлопчиків і дівчаток приблизно однакова. Та коли дівчата досягають двадцятирічного віку, їх стає помітно менше: одні йдуть навчатися, інші вирішують створити сім’ю. Шахістки, як правило, ведуть кочовий спосіб життя: вони постійно на турнірах, на зборах, тому їм важче, ніж чоловікам, суміщати шахи і сімейне життя, зокрема материнські обов’язки. Крім того, нині, якщо дівчинка хоче чогось досягти в шахах, у неї має бути чималий тренерський штаб, а для цього ніде не створено відповідних умов, хіба що в Китаї.

Знаковими постатями у шаховому світі стали сестри Полгар. Сьюзен, Юдіт і Софія Полгар родом з Угорщини. Їхній батько, вважаючи, що геніями не народжуються, а стають, провів невеликий експеримент. З дитинства дівчатка займалися по 8 годин на добу шахами, і це дало результат. Юдіт Полгар наразі найсильніша шахістка світу; вона грала переважно в чоловічих турнірах. Цей випадок показує, наскільки гендерна соціалізація впливає на дальший розвиток дитини.

главы по субботамнаучпопТамара Марценюкчитати
Share

Читайте также

Просмотр

Документальні свідчення

Просмотр

Цирк подорожує

Просмотр

«О простых цѣлюрыковъ нѣмудрыхъ»

Просмотр

Помочь подруге

Просмотр

Прощай, моя радость, до вешних дней

Просмотр

Проживание пути

Просмотр

История про великана Ога и его кровать

Просмотр

Подолати час «історичний» – «мистецьким»

Предыдущий пост

Быть как оркестр

In 111 слів

Быть как оркестр

Просмотр

Следующий пост

Последний романтик

In Місто

Последний романтик

Просмотр

Instagram не вернул 200.

© 2025 inший Kyiv - All Rights Reserved.

Партнер сайту: