У Культурній лабораторії Educatorium демонструють проект польського фотографа Міхала Сіраковські «Дике поле», який намагається нав’язати єдине вірне бачення історії з географією.
Коли йдеш на виставку з назвою «Дике поле», наївно чекаєш на розповідь про південні регіони України, які виникли на тих просторах, де колись тільки високі трави шуміли та іноді проносились половці з татарами. Дійсно є фотографії Запоріжжя з околицями: Дніпро, пагорби й остови залізних конструкцій. Але ось тут карпатські пейзажі, тут Київ, тут Харків, Одеса, а от портрет людини з Луганську, — то яке ж це дике поле, що хотів сказати автор?
Погляд автора пояснюють підписи під фотографіями, які безапеляційно стверджують: «Західна Україна, зокрема, Галичина, є місцем народження української ідентичності», «Вони [мешканці Східної України] не ідентифікують себе як українці, але як працівники, вчителі, інженери, батьки, матері тощо», «Розбіжність між Східною та Західною Україною сьогодні все ще добре видно в архітектурі, мові, ідентичності та політичному виборі».
Проект стає вже не фотомистецтвом, а публіцистикою, текст та інтенція не менш важливі тут, аніж зображення. Через всю виставку проводиться думка, що Західна Україна має національну ідентичність, історію та правильне розуміння подій, а у Східна не має майже нічого, окрім руїн та вітру: навіть київський пам’ятник Володимиру-хрестителю знятий зі спини, й князь ніби з осудом дивиться на плаский лівий берег, за яким вже імперська Росія.
Такий погляд (і Володимира, і автора) має право на існування, але чи є він продуктивним? Чи дійсно доля України — це одвічний розподіл на Схід та Захід, змагання хто кого переборе у боротьбі за національну ідентичність? Перетягування драної ковдри, а не синтез, не спроби осмислити всю складну історію в цілому, прийняти її та створити нарешті вже те спільне культурне поле?! Проект дратує, провокує, але не дає надії.
4 лютого, в останній день роботи виставки, ці та інші питання можна буде задати самому Міхалу Сіраковські.
Текст: Марина Полякова
- Що: Міхал Сіраковькі, «Дике поле»
- Де: Educatorium, вул. Рейтарська, 8б
- Коли: 18 січня — 4 лютого, 11:00–22:00 без вихідних