Музей української діаспори і галерея «КалитаАртКлуб» відкрили виставку «ЖовАрт: творчий звіт пленеристів» про українську художню terra incognita.
Село Жовідь знаходиться в північній частині Чернігівщини на кордоні з Росією та Білоруссю, тут складна ідентичність і чудові пейзажі, відпочивати в яких не спаде на думку жодному туристові, – це місце для внутрішнього використання. Український режисер Іван Сауткін вибрав Жовідь для заснування творчої резиденції й поступово зібрав навколо себе однодумців, колег, друзів. Виставка – підсумок пленерів у Жовіді, спільного творіння, перехрестя ідей та впливів.
Учасниками проєкту стали Микола Гончаров (графіка, цифровий друк), Деніс Белянський (глина, вугілля на полотні), Ганна Іпатьєва (живопис), Михайло Карловський (скульптура, розпис Олександра Белянського-молодшого), Міла Шиліна (авторська техніка на папері), Тимофій Сауткін (кераміка) і сам Іван Сауткін з відео та чорно-білими фотографіями, чарівними у свої наївності.
Дивно, але цей вихід у світ став для резиденції першим, і Києву не завадило б звернути увагу на жовідські скарби. Іван Сауткін, який облаштував притулок у колишній колгоспній конторі, називає сільські пленери «дитячим майданчиком», де художники не скуті регламентами, а любий творчий прояв буде прийнятий схвально.
Жовідська свобода народила (чи)маленькі шедеври. Барокові фантазії Дениса Белянського «Бестіарій ріки Снов», де охристо-руда глина стає вишуканим живописом.
Графічні роботи Миколи Гончарова, в яких сільські будиночки та бабусі з велосипедами завдяки цифровому друку набувають ясності й вагомості символу.
Керамічні вироби Тимофія Сауткіна, котрі уводять в народні «чарівні казки», в архаїку, – роздивляючись полив’яні тарілки, неможливо відкинути думку про неолітичні ритуали: ось собаки, провідники у світ мертвих, що бігають по колу на трипільському посуді, а ось в центрі настінної композиції й череп, веселий, мов Роджер. Ну і поряд безжурна родина – голови на палках-кілках. Мабуть, непросте село Жовідь.
- Що: «ЖовАрт: творчий звіт пленеристів»
- Де: Музей української діаспори, вул. Московська, 40 б
- Коли: 11 листопада – 13 грудня; понеділок–п’ятниця 10:00–18:00 (під час карантину)
Текст: Марина Полякова