Формальні пошуки молодих, жіноче мистецтво, міжнародний досвід ковіду, океанічні глибини душі та сузір’я Полєнова – Марина Полякова розповідає про найкращі київські виставки тижня.
Білий Світ (вул. Пушкінська, 21 а)
В галереї відкрилася виставка живописних дипломних робіт випускників Майстерні формального мистецтва (НАОМА). Керують майстернею два відомих художники, два Андрія, Блудов і Цой. Вони вчать студентів творчій свободі, відкритості до експериментів у рамках академічної традиції. У виставці взяли участь роботи дванадцяти випускників: Владислава Рябоштана, Валентина Колосова, Лади Вербіної, Алії Сакишевої, Дженніфер Анорує, Максима Корпанця та інших. Тут є космонавти, колода карт (де героїні – бабусі у в’язаних шапках), мавпи, які осідлали еволюцію (невже не Ілля Чичкан?), буддійські мотиви, розкішний, антично довершений хтивий Вавилон… В роботах учнів ще відчуваються впливи учителів, але видимий і великий потенціал. Хочете побачити, яким буде українське мистецтво за кілька років? Заходьте до «Білого Світу».
Книгарня «Сяйво книги» (вул. Велика Васильківська, 6)
Женя Мачковська – студентка НАОМА і Майстерні формального мистецтва. Вона багато працює, активно виставляється у колективних проєктах, а зараз ми маємо можливість подивитися її персональну виставку. Женя смілива у пошуках ідеї твору, форми, кольору. Її герої поєднують виважену, впевнену анатомічність з ліричністю, гострі лікті з уважними, глибокими поглядами.
Інститут проблем сучасного мистецтва (вул. Є. Коновальця, 18 д)
IV Фестиваль сучасного жіночого мистецтва Out & about проводить Ukrainian Association for Feminine Research in Arts (UAFRA). Це жіночі мистецькі студії, які ведуться у різних напрямках: живописі, графіці, скульптурі, відео та інших. Англійська ідіома Out & about має значення «одужати, вийти з дому, повернутися до активного життя». Минулого року нам випали неабиякі іспити, і сьогодні дійсно є велике бажання дивитися на світ без страху. Кожна з 28 учасниць проєкту розповідає про своє світосприйняття, змальовую подробиці свого життя, демонструє свою оптику. Сині холодні хвилі, червоні ліси, вікна з прозорими фіранками (тема завіс повторюється у виставковому просторі), чудернацька кераміка, дизайнерський одяг, який поєднує сучасність та традиційну етніку, дрібнички з жіночої сумки, залиті в пластиковий паралелепіпед – щоб знайшли археологи майбутнього, сни-лабіринти маленького Будди… UAFRA подає гендерні дослідження в привабливій оболонці мистецтва.
Митець (вул. Велика Васильківська, 12)
Проєкт #365daysafter в чомусь споріднений Out & about – він теж присвячений досвіду пандемії covid-19, самоізоляції та новим поглядам на новий світ, до того ж досвіду міжнародному. Учасники з України, Хорватії, Португалії та Китаю розповідають у своїх роботах дві сотні історій про відчай, спротив, прийняття, натхнення, творчі знахідки. Тематично експозиція поділена на дві частини: життя під час пандемії і погляд у майбутнє. І дуже цікаво спостерігати, якими ж засобами художники розповідають про засадничі для особистої філософії речі: через портрети (тут взагалі багато облич), графічні тіні на вікні, абстракції, QR-коди, лаконічні чорно-білі світлини, – це нова семіотика нашого часу. Виставка триватиме до 7 липня.
Barvy (вул. Мечникова, 3)
У ресторані відкрилася чергова виставка під кураторством Аліка Журавльова – на цей раз до Києва прибули роботи полтавського художника Анатолія Лавренка. Споріднені кольорові гами, фактурний, пастозний вдумливий живопис: вулички, старі будинки, лапаті дерева, що дають шоколадну тінь, круглі ставочки, вази з фруктами. Мотиви повсякденності, фрагменти тихого буття, які мають свою красу – тільки відкрий очі, зупинися на бігу, вдивися у деталі.
Art Fashion (пров. Музейний, 4)
Художниця Марина Громенко теж знаходить натхнення у дрібницях – у квітах, сонячних променях, теплих вітрах. Її виставка абстрактного живопису надихнута літом та півднем Франції, регіоном, який став всесвітньо відомим завдяки французьким імпресіоністам та постімпресіоністам. Головний символ Провансу, звісно, лаванда, і в роботах Марини вона обов’язково є. А ще – китиці різнотрав’я, кульбаби, блакитне тепле небо.
Mironova Gallery (пров. Лаврський, 9)
Галерея представляє мультимедійну виставку трьох художників: Антона Поперняка (живопис), Сергія Мельниченка (фотографії) та Андрія Ліповки (скульптура). Її головний образ – океан, а пафос – пошук глибин у просторі, душі та свідомості. За допомогою гіперреалістичного живописного відображення станів водної стихії та портрету свого сина Антон Поперняк переводить поняття «душа» з ефемерності в майже реальність. Сергій Мельниченко складає імпресіоністичні фотокадри морських глибин у артоб’єкт Dream і так говорить про стани людської психіки. Тендітні морські німфи Андрія Ліповки – образи мрій, які ховаються у глибинах підсвідомості. Виставка триватиме до 14 липня.
Київська картинна галерея (вул. Терещенківська, 9)
Ну і нарешті, після всіх відтінків сучасного мистецтва – невмируща класика! Виставка розкриває феномен художника та педагога Василя Полєнова (1844–1927), навколо якого склалося унікальне співтовариство обдарованих людей. Музей володіє багатою колекцією творів Полєнова, що включає пейзажі та сюжетні картини. За минулі роки вона збагатилася ще кількома роботами, тож у повному складі буде продемонстрована вперше. Також ми побачимо твори І. Рєпіна, В. Васнецова, К. Коровіна, В. Сєрова, М. Врубеля, І. Левітана, М. Нестерова – художників, які залишили по собі велике надбання. Окрему частину експозиції становлять живопис, графіка, предмети декоративно-прикладного мистецтва, так чи так пов’язані з діяльністю Абрамцевськогоmiro, або Мамонтовського художнього гуртка.