Art Bazar`2021, парадокси Мінька, вічні цінності Сухоліта, повернення до Криму, груди в об’єктиві соціуму та квіти як люди – Марина Полякова розповідає про найкращі київські виставки.
Триптих Арт (вул. Десятинна, 13)
У галереї розпочався Art Bazar`2021, на якому не тільки показують красиве, але й продають його за адекватними цінами. Учасники ярмарки: Ахра Аджинджал, Андрій Блудов, Едуард Бєльський, Олександр Сухоліт, Ніна Мурашкіна, Сергій Савченко та інші сучасні художники, з якими співпрацює «Триптих Арт». Галерея вже багато років веде виставкову, просвітницьку, комерційну діяльність в царині вітчизняного мистецтва, і її колекція – це твори зі знаком якості. Триватиме Art Bazar до 3 грудня.
АВС-арт (вул. Глибочицька, 32 в, 3-й поверх)
Галерея презентує живописно-графічну виставку львівського художника-шістдесятника Олега Мінька «Естетика парадоксів» (на головному фото). Любомир Медвідь, академік Національної академії мистецтв України, каже так: «Мінько – майстер парадоксальної естетики, особистість, яка сприймала і рефлексії своєї доби, і парадоксальні прикмети вселюдського Вавилону крізь оптику відмінного естетичного налаштування. … Світ у чуттєвому об’єктиві Мінька – надщерблений, подряпаний, розкраяний світ первозданної цілісності й небесної досконалості – завжди залишається настільки драматичним, настільки сповненим особливої цілющої гармонії». Триватиме виставка робіт Олега Мінька – перша у Києві за одинадцять років! – до 12 січня.
Галерея мистецтв «Лавра» (вул. Лаврська, 7 б, вхід з пров. Лаврського, 9)
До 2 грудня у просторі Благодійного фонду «Мистецтво без меж» триває виставка робіт Олександра Сухоліта. В експозиції 31 скульптура та понад 50 графічних малюнків різних періодів, які у ретроспективі розкривають глибину та масштабність творчості Сухоліта. В ній жива тремтливість форми, рух та подих народжують мистецтво первісної стихії. Художник досліджує людину, її дух та духовність, а значить вічні цінності любові, добра, вірності. Біблійні сюжети та образ жінки як берегині цих цінностей переосмислюються автором знову й знову і величний світ вселенської гармонії та тепла стає живим, близьким, дотичним.
Виставковий зал НАОМА (Вознесенський узв., 20)
Мультижанровий проєкт «Шлях/Yol» та Академія презентують виставку «Крим мандрує: НАОМА». Багато хто з нас не був на вкраденому півострові вже багато років – і не може забути його: гори, море, степи, вітри, старовинні скельні укріплення, теплий запах хвої, білі будинки, що ліпляться до крутих берегів, виноградники, пляжі, парки… На виставці представлені полотна кримськотатарських і українських художників Меджита Решитова, Олеся Солов’я, Анатолія Зорка, Ельміри Шемсединової, Андрія Чеботару та картини чотирьох кримських художників із приватних колекцій (інкогніто). Також на відвідувачів чекає прем’єрний показ унікальних відео Кримського півострова, знятих із висоти пташиного лету в серпні-жовтні 2021 року. Музична складова виставки – кримськотатарські й українські народні пісні в сучасному аранжуванні, записи яких зроблені під час резиденції «Шлях/Yol» (Львів, вересень 2021-го).
Шоколадний будинок (вул. Шовковична, 17/2)
У проєкті «Трансформація тіла» молода художниця Олександра Колос засобами мистецтва досліджує ті фізичні, естетичні та психологічні проблеми, які постають перед жінкою, котра пережила онкозахворювання та мастектомію, тобто видалення молочних залоз. Людське тіло об’єктивується суспільством і не може бути чисто особистою справою, допоки ми суспільні тварини. Жіночі груди символічно навантажені, це знак краси, здоров’я, привабливості для протилежної статі, материнства. Як змінюється тіло після операції та як психологічно змінюється жінка, як вона живе з новим тілом у суспільстві – про все це роздумує художниця на документальному матеріалі.
Шоколадний будинок (вул. Шовковична, 17/2)
Ще одна виставка у ШБ: Юрій Вакуленко представляє триптих «Архангели. Слово» – художній проєкт-діалог із трьома геніями: Вільямом Шекспіром, Мігелем де Сервантесом і Тарасом Шевченком. Художник створює власний міф про міфи, вибудовує драматургію, творчий імпульс якій надають літературні гіганти, придумує історії, де змішуються герої та образи: історичні й вигадані, реалістичні та фантасмагоричні. Триптих «Архангели. Слово» – це лабіринт символів, квест, який потрібно пройти глядачеві.
Spivakovska ART:EGO gallery (вул. Саксаганського, 59 б)
Анастасія Осмоловська з дитинства знаходилася у світі рослин, квітів, оскільки її бабуся створювала з них картини. Сьогодні Анастасія теж працює з квітами, малює їхні великі «портрети», вдивляється в їхні «обличчя», характери, кольори й порівнює зародження, розквіт та старіння рослин з людським життям. Отже, проєкт «Дотик часу», над яким Анастасія працювала понад рік, за словами художниці «є низкою творів про людей, таких різних і таких схожих водночас. Він про багатогранність життя, про швидкоплинність юності і вроди, про мудрість і впевненість зрілості, про незворотність природного в’янення, якому підвладні і квіти, і люди».
Dymchuk Gallery (вул. Ярославська, 21)
Новий проєкт художниці Наташі Шульте «Закрита система» поєднує фотографію та живопис. Присвячений він тілу як соціально-політичному об’єкту. У роботах Наташі людина існує лише як інструмент політичної гри, соціальний важіль, позбавлений індивідуальної особистості та замкнений в ефемерний простір стерильної системи. Художниця використовує розсічення як наскрізний візуальний прийом. Простір дробиться на фрагменти, люди піддаються умовному розчленуванню, а абстрактний живопис виступає у якості лінії демаркації між стерильним і біофізичним простором.