Передчуття Дубовика, воєнні світлини Глядєлова, життєві перехрестя Поживанова і Далі у Києві – Марина Полякова розповідає про найцікавіші виставки тижня.
Український Дім (вул. Хрещатик, 2)
1 серпня видатному українському художнику-нонконформісту Олександру Дубовику виповнився 91 рік, але ця дата не дуже ув’язується з активним, імпозантним, іронічним Олександром Михайловичем. Він почав кар’єру художника у 1940-ві роки, коли єдиним дозволеним творчим методом був соцреалізм, але своїм прикладом довів – якщо митець бачить і відчуває по-іншому, офіційний дискурс безсилий. За десятки років Олександр Дубовик – познайомившись із забороненим в СРСР західним модернізмом і мистецтвом 1970–1980-х років – виробив свій стиль, оригінальний почерк, у якому фігуративність поєднується з абстракцією, а головна увага приділена грі символів (букет, фантом, тріумфатор…) і руху енергії. Виставка «Передчуття» зібрала твори різних років (на головному фото фрагмент роботи 2015-го), живопис і графіку, її кульмінація – цьогорічна графічна серія «Фантоми». Вона створена в темній розпачі цієї весни, під постійні київські тривоги, під сповіщення про вибухи та бої. «Кожен фантом, народжений з хаосу сучасного світу, постає одночасно предком, захисником і нашим власним відображенням», – пишуть організатори виставки.
…Коли ми зустрічалися з Олександром Михайловичем на Різдво, він розмірковував, як соціальні зіткнення та війни залежать від того, наскільки всі люди різні, такі різні, що взагалі незрозуміло, як можливе співіснування. Сьогодні ми спостерігаємо не тільки «різність», не тільки незбіжність цінностей та цілей, а ще й цивілізаційний розлом. Але, як сказав тоді художник, «надія в тому, що ніколи ніщо не гине остаточно». Тож будемо сподіватися, що наша країна, суспільство і культура вийдуть з випробувань загартованими, а все хороше дасть міцні пагони. 13 серпня о 12:00 можна буде долучитися до екскурсії виставкою «Передчуття» з кураторкою Катериною Цигикало. Увага: виставку продовжено до 18 вересня!
Софія Київська, зал Хлібня (вул. Володимирська, 24)
В Софії в цей вікенд проходить фестиваль Bouquet Kyiv Stage, в рамках якого у Хлібні відкрився проєкт «Війна. Фотовиставка Олександра Глядєлова», створений під кураторством Олега Соснова. Глядєлов, один із впливовіших українських фотографів-документалістів, працював у тому числі як воєнний фотограф у Молдові, Нагірному Карабаху, Чечні, Киргизстані, Сомалі, Південному Судані. У 2014-му отримав поранення в Іловайському котлі. Тоді Олександр сам наближався до війни, їхав розбитими українськими дорогами на схід. У лютому війна підійшла до нього близько-близько, розкрила свої пазурі прямо під рідним Києвом, у гарненьких містечках, у великих селах. Олександр Глядєлов працював у Ірпені, зокрема задокументував печально відому евакуацію через розбитий міст. Також на виставці можна побачити світлини з Гостомеля, Бучі, Бородянки, Мощуна і других регіонів України: Харкова, Запоріжжя, Чугуєва, Малої Рогані, Бахмута, Краматорська.
Софія Київська, зал Хлібня (вул. Володимирська, 24)
Також в Хлібні в рамках Bouquet Kyiv Stage відкривається виставка «Воїни Світу – Воїни Світла. Портрети». «У боротьбі зі злом українці не залишились одні, – пишуть організатори виставки. – Люди Світла з усіх куточків планети, об’єднанні однією метою, пліч-о-пліч стали поряд з українцями. Так на початку березня був сформований Інтернаціональний Легіон з добровольців із 17 країн світу. Знайомство з цими людьми надихнуло нас на створення проєкту». Добровольці разом з українськими воїнами боронили Київ від окупантів. Але що ж спонукало людей різних національностей, культур, релігій поспішити до України, наражаючи своє життя на смертельну небезпеку? «Воїни Світу – Воїни Світла» – це спроба створити й залишити в історії портрет кожного з героїв.
Софія Київська, сад (вул. Володимирська, 24)
Ще один проєкт в рамках фестивалю – фотовиставка Єлизавети Клюзко «Заради Життя», яка буде три дні працювати в саду біля Софії. Авторка присвятила роботи «героїням особливого фронту, який називається життям». Вона розповідає: «Коли ти чуєш скільки горя відбувається навколо, та коли здається, що весь твій світ вкриває пітьма, найважливіше знати, що Світло є. Саме про це мені важливо говорити у своїх роботах. Гармонія та краса вагітних українок вселяє надію і спокій. Викликає бажання мріяти і жити далі. Вони втілюють у собі всю силу природи, яка перероджується попри лихо, що коїться на землі. Самі світлини є історичним художнім документом епохи. Вони розкажуть нашим нащадкам про те, як ми перемагали. За кадром залишається спогад, як під час спуску затворів камери лунає повітряна тривога. Кожна з вагітних на мить здригається, але вже за секунду знову сміливо дивиться в об’єктив. В її погляді відчуваєш спокій, який передається і тобі. Ти розумієш, що ми непереможні».
АВС-арт (вул. Глибочицька, 32 в)
Виставка робіт політика і художника Михайла Поживанова «Життєві перехрестя» представляє його живописні полотна останніх місяців, адже, говорить автор, «як би нам зараз не було складно, українці мусять думати про майбутнє й відбудовуватися, реанімувати нашу землю й наші душі, давати раду емоціям і почуттям. А “розчинити” емоції й почуття можна у власній творчості», і тоді «руїнні перехрестя стають шляхами світла». В рамках виставки презентована «Книжка про місто» Михайла Поживанова, в якій він досліджує феномен міста й міської культури й оцінює проблематику урбаністичного простору крізь призму власних досвідних напрацювань. Виставка триватиме до 2 вересня.
Нацiональний музей «Київська картинна галерея» (вул. Терещенківська, 9)
Музей представляє ілюстрації Сальвадора Далі до «Божественної комедії» Данте. У 1950-х Далі взявся ілюструвати цей вічний твір (попри гучні протести італійського суспільства, адже мав скандальну репутацію) і створив 100 акварелей, по одній для кожної зі ста пісень поеми. Корпус ілюстрацій – унікальний приклад книжкової графіки митця. Співпраця з галереєю ARTAREA та Благодійним фондом підтримки культури та мистецтв уможливила знайомство української публіки з «Божественною комедією» в інтерпретації Далі. Експозиція доповнена тематичними інсталяціями та відеорядом, що занурить відвідувачів у атмосферу дантівського всесвіту. Вартість входу на цю виставку та тимчасову експозицію на другому поверсі – 250 грн.