Модернізм Сельського, графіка Далі, жива вода, трансцендентальна земля та три веселі козаки – Марина Полякова пропонує добірку найцікавіших київських виставок.
Ню Арт (вул. М. Грушевського, 28/2)
У галереї триває виставка, присвячена 120-річчю видатного українського художника Романа Юліановича Сельського. До експозиції увійшли понад 100 творів живопису, графіки та кераміки з колекції галереї. Експонати показують усі періоди творчості митця. В різний час Роман Сельський навчався у Львові, Кракові та Парижі. У своєму живописі він поєднав різноманітні модерністські напрацювання європейського мистецтва, що служили йому імпульсом для створення власного, неповторного стилю. Художник ніколи не підкорявся одному якомусь напрямку. Весь його доробок сповнений експериментами, оригінальними композиціями, насиченим колоритом, живими емоціями. Виставка триватиме до 18 лютого.
Національний музей «Київська картинна галерея» (вул. Терещенківська, 9)
І знову в музеї – ілюстрації Сальвадора Далі до «Божественної комедії» Данте. У 1950-х роках Далі отримав замовлення проілюструвати «Божественну комедію» і створив сто акварелей, по одній для кожної зі ста пісень поеми. Цей корпус ілюстрацій – унікальний приклад книжкової графіки митця. Експозиція доповнена тематичними інсталяціями та відеорядом, що занурює відвідувачів у атмосферу дантівського всесвіту.
Squat 17b (вул. Терещенківська, 17 б)
Російсько-українська війна не схожа на попередні, адже завдяки інформаційним ресурсам і технічним розробкам (зокрема безпілотним літальним апаратам) ми її не уявляємо, а можемо бачити в онлайн режимі. Художники доступними їм мистецькими інструментами наближають перемогу, беручи участь у благодійних аукціонах, зборах, волонтерських ініціативах. 12 художників (Андрій Сидоренко, Олександр Грехов, Людмила Раштанова, Володимир і Людмила Падун, Едуард Потапенков, Олексій Сай, Нікіта Тітов, Юрко Журавель, Олекса Манн та інші) разом із Центром підготовки операторів БПЛА «Крук» й партнерами «Аеророзвідка» відкрили виставку «Очі перемоги». Відвідувачі можуть придбати календарі з роботами митців і репродукції, а також задонатити по QR-коду, щоб зібрати 400 000 грн на ремонт 14 навчальних дронів.
Goldens (вул. Л. Первомайського, 4)
Олександр Бабак є представником української «нової хвилі», засновником арт-резиденції «Великий Перевіз» на Полтавщині. Від часу навчання в майстерні монументального живопису манера Олександра не раз видозмінювалася, він є не тільки живописцем, а й автором оформлення станцій метрополітену, інсталяцій, акцій. Квінтесенцією його творчих пошуків стала робота над пейзажами та натюрмортами в садибі у Великому Перевозі. Краєвиди Полтавщини та «портрети» квітів з майстерні збагачуються сенсами та постають перед глядачем роботами-притчами, одами життю, красі та натхненню. У час, коли відчуття цінності життя набуло максимальної гостроти, прийшло усвідомлення того, що «день – це багато». До експозиції увійшло 24 картини, частина з яких – нові, написані протягом 2022 року.
Галерея «Лавра» (вул. Лаврська, 7 б, вхід з пров. Лаврського, 9)
Виставка «Земля» Сергія Западні складається з арт-об’єктів у формі мішеней. Ці об’єкти були створені у 2017 році як відголос до окупації Криму та війни на сході України, але зараз вони набули ще потужнішого змісту. Цикл «Земля» являє собою філософський роздум про буття та його цінності. «Земля у проєкті Сергія Западні – трансцендентальний образ, який дає можливість поєднати простір і час, буденність і духовність. Це те, що об’єднує людей на певній території. Це те, що народжує Народ, – пишуть організатори. – Земля – це першопричина життя, його початок і кінець. В той же час – це конкретний об’єкт, через який відбувалися всі війни світу і конкретно, всі війни на території України. Саме тому основою арт-об’єктів є справжній чорнозем, який, як чорна фарба, покриває абстрактне тло мішені».
Галерея «Митець» (вул. Велика Васильківська, 12)
Едуард Кирич, відомий художник-аніматор і сценарист, творець образів славнозвісних козаків Грая, Тура й Ока, став лауреатом премії КОНСХУ «Митець» імені Данила Лідера за кращий твір 2022 року. Тепер персональну виставку його робіт можна побачити у залі галереї. Тут на глядачів чекають козаки та герої «Енеїди» Івана Котляревського.
Музей «Кам’яниця київського війта» (вул. Костянтинівська, 6/8)
До Дня Соборності України, з думкою про тих, хто ціною величезних зусиль і втрат, з допомогою усього світу, відвойовують у ворога рідну землю, відкрився виставковий проєкт «Україна у вогні». До експозиції увійшли твори Ахри Аджинджала, Олексія Белюсенка, Юлії Бойчук, Сергія Бунькова, Матвія Вайсберга, Геннадія Гутгарца, Сергія Захарова, Дмитра Коломойцева, Максима Паленка, Расіма Сейдімова, Миколи Сологубова, Федіра Тетянича.
Київська бібліотека імені М.В. Гоголя (вул. Велика Васильківська, 136)
Виставка-фотосалон «Схід – Захід» присвячена Дню Соборності України. «Об’єднана, вільна і незалежна Україна – запорука майбутнього. І це важливо здійснювати не тільки в політичному плані і в громадянському суспільстві, – нагадують організатори, – але й у мистецькій площині, що доводять своєю творчістю українські фотографи». У виставці серед 35 фотографів з різних міст узяло участь чимало киян: Дмитро Семеновський, Анна Сафронова, Валерій Лещинський, Неллі Спіріна, Костянтин Сова, Flora Gatsenko, Андрій Фурсенко, Юлія Капустинська та інші майстри. Триватиме проєкт до 15 лютого.
АВС-арт (вул. Глибочицька, 32 в, третій поверх)
Надихнувшись святкуванням Водохреща, галерея 24 січня відкриває велику групову виставку живопису та графіки «Жива вода». На ній представлені роботи класиків і сучасників українського образотворення: Віктора Зарецького, Миколи Глущенка, Василя Габди, Сергія Григор’єва, Федора Манайла, Антона Кашшая, Петра Бевзи, Романа Романишина, Анатолія Фурлета та інших. Експозицію формують як традиційні жанрові пейзажні полотна, так і символічні композиції, об’єднавчим образом котрих стала життєдайна сила води, здатна зцілити, згідно з міфами, плоть і дух, на противагу воді мертвій. Триватиме виставка до 24 лютого.
Кримський дім (вул. Омеляновича-Павленка, 9)
24 січня о 18:30 у Кримському домі відбудеться відкриття благодійної фотовиставки «Промінь». На ній будуть представлені роботи українських фотокореспондентів: Яна Доброносова, Данила Антонюка, Романа Пєтушкова, Євгена Завгороднього, Павла Петрова та Євгена Котенка. Виставка триватиме до 17 лютого.