Пейзаж-музика, Cutout Collage Festival, створити «Довбуша», світ Марфи Тимченко та ковчег Віктора Гукайла – Марина Полякова розповідає про найцікавіші виставки київського тижня.
Триптих Арт (вул. Десятинна, 13)
Галерея запрошує на виставку живопису Олексія Іванюка «Абстрактна класика пейзажу». У цій назві, між словами «абстрактна» і «класика», є бентежна суперечність. А от з точки зору самого автора, все логічно: «Коли я пишу свої картини – я слухаю музику, – говорить Олексій. – Абстрактні тіні, нервові лінії, плями кольору грають єдину симфонію на полотні. Це і є музика абстрактного пейзажу. Вона місцями геніально нелогічна, як божевільні симфонії Шнітке, а згодом зрозуміла і земна, як соната Брамса…» У перші по-справжньому осінні дні цей експресивний і, завдяки авторській техніці, майже стереоскопічний живопис додає буттю енергії (фото Сергій Мазураш).
ЦСМ М17 (вул. Антоновича, 102–104)
Український міжнародний фестиваль сучасного колажу Cutout Collage Festival проходить одразу у двох європейських столицях – Києві (15.09-13.10) та Парижі (8.09–24.09). В М17 можна побачити аналогові, цифрові та анімовані колажі 96 художників різних країн у п’яти тематичних блоках. Тема фестивалю: Свобода. В основі теорії суспільного договору, яка оформилася в епоху Просвітництва, лежить переконання, що прагнення людини віддати частину своїх свобод в обмін на гарантію захисту певних прав є «природним станом» речей. То яка несвобода є «органічною» для людської природи? Cutout Collage Festival досліджує це питання засобами мистецтва. Як вплинула війна в Україні на наше існування та відчуття свободи всередині країни та в порівнянні з іншими? Як свободу відчуваєш ти, де б ти не був? Засновниці та кураторки фестивалю: Аннет Сагаль, Катя Сита, Ольга Сита.
Національна академія мистецтв України (вул. Бульварно-Кудрявська, 20)
Вже подивилися новий український фільм «Довбуш»? Тоді вас обов’язково зацікавить проєкт «Створити фільм “Довбуш”» – виставка костюмів, ескізів декорацій, реквізиту та начерків від авторів фільму, а також програма навколо виставки: лекції, майстер-класи, екскурсії (слідкуйте за анонсами на ФБ-сторінці Академії). Художній фільм «Довбуш» розповідає про повстанський рух карпатських опришків на чолі з Олексою Довбушем у XVIII столітті. Головні ролі зіграли Сергій Стрельников, Олексій Гнатковський та Даша Плахтій. Режисер – Олесь Санін. «Над створенням фільму працювала команда професіоналів із різних сфер, кожен із яких має що розповісти глядачам за межами кінозали. Саме тому був обраний незвичайний формат виставки, який дозволяє не лише показати залаштунки фільму, костюми героїв, декорації, реквізит, оригінали сторібордів та музичних партитур, інші цікавинки зі знімального майданчика, а й познайомити відвідувачів із різними етапами кіновиробництва», – розповідають організатори та запрошують упродовж місяця завітати до Академії.
Goldens (вул. Л. Первомайського, 4)
Виставковий проєкт «Магічний мистецький світ Марфи Тимченко» присвячений творчості майстрині петриківського розпису і народного декоративного живопису Марфи Тимченко, яка започаткувала родинну династію. Марфа Тимченко – майстриня широкого діапазону, перша лауреатка премії Катерини Білокур. ЇЇ вважають новим явищем у мистецтві народного декоративного живопису, адже авторський стиль поєднав петриківську і київську школи, набув яскравої самобутності. «Виставка репрезентує розмаїття жанрів та сюжетів у творчості Марфи Тимченко, адже завдяки своїй незбагненій уяві, рослини, квіти, птахи, тварини, людські постаті, пейзажі, перетворювалось на диво, яке вразить глядачів невичерпною фантазією, оригінальністю образного мислення і світосприйняття», – розповідає Goldens. До експозиції увійшли 31 живописний твір та 7 порцелянових виробів Марфи Тимченко. А поруч із ними – живописні та порцелянові твори доньки художниці Олени Скицюк та онучки Олени Кулик.
Мала галерея Мистецького арсеналу (вул. Лаврська, 10)
«Ось-Ось» – шоста виставка у серії діалогів художників та художниць в межах проєкту «Одне з одним. Просторові діалоги». «Цей проєкт є спробою осмислити відчуття, які учасники виставки проживали напередодні повномасштабної війни та під час блекаутів. Два періоди, хоч і розділені часово, пронизані тривожним очікуванням – передчуттям російського вторгнення та пристосуванням побуту до графіка відключення світла, – розповідають організатори. – Неможливість вплинути на ситуацію формує напругу між безсиллям та бажанням супротиву. Втім, мистецьке осмислення власної непевності стає для художників зоною контролю посеред постійної невизначеності».
Музей Шолом-Алейхема (вул. Велика Васильківська, 5)
Віктора Гукайла – живописця і графіка, сценографа і дизайнера – не стало влітку цього року. Його родина і друзі запрошують на камерну виставку робіт художника, щоб згадати творчий шлях, «проводити його зі світлом і теплом наших сердець і спогадів в останню подорож». Попри сумний привід для зустрічі, це тепла, яскрава виставка. Сюрреалістичні роботи Віктора Гукайла наповнені чудернацькими персонажами з алюзіями на Пікассо; гостям подають на стіл скелетики риб; кораблі-вежі-міста-ковчеги пливуть по хвилях; майорять прапори; грають музики. Поряд з роботами смішними – роботи гострі, напружені, в яких холод війни. А поряд – швидкі малюнки маленьких будинків з різних міст і містечок України, наповнених життям.