Корисні та пізнавальні розваги під час канікул в Києві і не тільки
Кунсткамери, або кабінети рідкостей, в Європі з’явилися у XVI сторіччі. Багатії для розваги, а вчені для науки збирали там усілякі дивини. Ці кабінети були першими кроками до дійсно науково-технічних серйозних музеїв, які виникли в XIX–XX сторіччях. Сьогодні серед них є справжні монстри, як, наприклад, Чікагський музей науки й промисловості (1,5 мільйони відвідувачів на рік), або Лондонський музей науки (3 мільйони).
Ну а особливою галузкою стали інтерактивні музеї науки й техніки, які навчають і розважають водночас, та спрямовані насамперед на дітей. Ще у 1935 році в Ленінграді під егідою Якова Перельмана, математика, фізика, популяризатора точних наук, відкрився перший в СРСР «Дім цікавої науки», розвитку якого заважила війна. Зараз подібні музеї є у багатьох містах по всьому світові. Десь вони простенькі, а десь – значні осередки веселої науки, в які були вкладені чималі гроші. Inший Київ розповідає, як виникали в Європі та Україні інтерактивні музеї, та що вони пропонують сьогодні.
Містечко науки та індустрії (Франція, м. Париж, av. Corentin Cariou, 30)
В 19-му окрузі Парижу розкинувся величезний парк Ла-Вілетт, в північній частині якого знаходиться дуже популярне наукове містечко, яке відкрилося у 1986 році на місці паризьких боєнь. В його центрі – Музей науки та індустрії, а поряд планетарій, кінотеатр «Жеод», що має форму сфери, субмарина-музей «Аргонавт» і ще багато цікавого. Постійна експозиція музею має назву «Експлора» і ділиться на зони «Живий світ», «Всесвіт», «Індустрія», «Акваріум» та інші. Чи треба нагадувати, що більшість експонатів інтерактивна? Є також дитяче містечко, де можна розважатися, грати на музичних інструментах, стріляти водою… тобто залишити батьків у спокою.
Квитки 12 євро (дорослі до 25 років – 9 євро, діти 2–5 років – 3 євро). Розклад роботи: вт-сб 10:00–18:00, нд 10:00–19:00; зачинено 1 січня, 1 травня, 25 грудня. Сайт cite–sciences.fr.
Науковий центр NEMO (Нідерланди, м. Амстердам, Oosterdok, 2)
Датою відкриття NEMO як освітнього музею можна вважати 1997 рік, але його базою був «Музей праці», заснований ще у 1923 році. У центра правильне гасло: «Зроби свій світ більше з NEMO», тому що до розквіту науки та технологій світ закінчувався краєм поля. Музей NEMO має велику колекцію, 17 000 артефактів, які розповідають про історію науки. Надихнувшись науковим прогресом, можна самому взяти участь у практичних втіленнях. В хімічній лабораторії викликають бурхливі реакції, на інженерному майданчику будують міст (як же в Нідерландах без мостів?), а поряд роблять абажур з паперових тарілок, заодно вивчаючи, що таке багатогранник.
Квиток 17,50 євро. Розклад роботи 10:00–17:30, окрім Королівського дня у квітні та деяких понеділків. Сайт nemosciencemuseum.nl.
Місто мистецтв і наук (Іспанія, м. Валенсія, av. Professor López, 7)
Від задумки до початку роботи містечка пройшло дев’ять років – воно почало приймати відвідувачів у 1998 році, хоч будування ще точилося. Сьогодні воно вражає величною сучасною архітектурою – п’ять павільйонів пливуть над водою, немов інопланетні тварини. В одному з них знаходиться науковий музей, El Museu de les Ciències Príncipe Felipe, в іншому, L’Hemisfèric, – планетарій, у третьому – L’Oceanogràfic, найбільш великий у Європі океанографічний парк. Науковий музей – це 26 000 квадратних метрів виставок, які стимулюють зацікавленість, підштовхують критичне мислення, дивують та розважають гостей: мозок, геном, Марс, Середземне море, – відкриття не мають меж.
Квиток до наукового музею та океанаріуму 26,20 євро, окремо до музею 6,20 євро. Розклад роботи: пн-чт 10:00–18:00, пт-нд 10:00–19:00, у святкові дні скорочений режим. Сайт cac.es.
Центр науки «Коперник» (Польща, м. Варшава, вул. Wybrzeże Kościuszkowskie, 20)
У XVI столітті польський вчений Микола Коперник «переставив» Сонце у центр Всесвіту й тим заклав основи першої наукової революції. У 2010 році Польща відкрила названий на його честь центр науки, нині широко відомий. Чотири сотні експонатів на постійних та тимчасових виставках, величезна зона самостійних експериментів, міні-лабораторії, наукові шоу, «Майстерня», де можна ставити й розв’язувати наукові питання за допомогою простих предметів, «Театр роботів» та «Театр високих напруг», планетарій «Небо Коперника»… Важливо також, що Центр науки організує зустрічі молодих дослідників та просто зацікавлених людей зі справжніми вченими – це виводить «Коперника» на новий рівень.
Квитки від 21 злотого. Розклад роботи складний, обов’язково дивіться його на сайті kopernik.org.pl.
Музей популярної науки і техніки «Експериментаніум» (Київ, пр. С. Бандери, 6)
Взагалі-то Київ багато обіцяє – і сучасний музей науки для дітей в «Тарілці» на вул. Антоновича, 180, який мав відкритися ще минулої осені, і «перший в Україні інтерактивний музей науки» у павільйоні Національного Експоцентру через 3–5 років, але поки це тільки обіцянки-цяцянки. Але вже сім років, з 2012-го, кияни та туристи у прямому сенсі доторкаються до науки в «Експериментаніумі». Тут вічний дитячий галас, великі зали, більше ніж 300 експонатів у зонах «Електромагнетизм», «Анатомія», «Оптика», «Акустика», «Механіка» та інших. Експозиція постійно оновлюється, ентузіасти від науки вигадують атракціони, проводять уроки, екскурсії та шоу (за розкладом): наприклад, хімічне «Реактив шоу», електричне «Тесла шоу», «Експерименти на кухні» та ще багато чого.
Квитки від 175 гривень (є пільги, сімейні квитки та знижка 100 % у день народження дитини). Розклад роботи: вт-пт: 09:30–19:00, сб-нд, свята: 10:00–20:00, пн вихідний. Розклад заходів на сайті experimentanium.com.ua.
Музей цікавої науки (Одеса, пр. Т. Шевченка, 4 є)
Перший на півдні України подібний музей відкрився в 2014 році. Складається з головної експозиції (більше 100 об’єктів), планетарія, лекторія, шоу: «Кулінарна школа», «Лабораторія шпіонів», «Креативна фізика», «Райдужна хімія» та інших. Щоденно приймає юних експериментаторів Наукова лабораторія. Проводяться майстер-класи (де, наприклад, можна навчитися фокусам – тій спритності рук, яка практично щезла з цирку), працює автодром та кафе. «Чисто одеську екскурсію» веде сам Остап Бендер. Є тут і своя «фішка», не дуже толерантна до тваринок – «Перегони тарганів»! Сподіваємося, комах добре годують і возять купатися на Ланжерон.
Квитки від 90 гривень. Розклад роботи: 10:00–22:00. Розклад заходів на сайті min.od.ua.
Інтерактивний музей цікавої науки та техніки «Еврика» (Львів, вул. Княгині Ольги, 106, універмаг «Львів»)
Наймолодший з нашого переліку музей відкрився у Львові і став першим на Заході країні. На жаль, його сайт зроблений «на колінці», а у відгуках відвідувачів зустрічається критика. Втім, віримо, що в музеї працюють люди небайдужі, й заклад буде розвиватися, – бо популяризувати науку треба з драйвом. І за чималі гроші.
Квитки від 70 гривень. Розклад роботи: 10:00–22:00. Сайт evrika.lviv.ua.
Текст: Марина Полякова