Спостереження за вірусною весною, saudade Португалія–Україна, світ, куда хочеться втекти та «кротова нора» для довірливого глядача – Марина Полякова рекомендує найцікавіші виставки тижня.
Білий Світ (вул. Пушкінська, 21 а)
На початку карантину галерея оголосила open call, в якому мали взяти участь роботи, створені під час ізоляції. Було подано 330 заявок, стався суворий відбір, а найкращі твори – живопис, графіка, скульптура та об’єкти – увійшли до великої виставки. Попри те, що народилися вони у часи розгубленості та страхів, виставка вийшла навіть, можна сказати, веселою. Тут багато іронії, тонких спостережень за соціумом та собою. Головним символом стала маска, однією з найважливіших тем – усамітнення, добровільне чи примусове, пусті двори, покинуті гойдалки, вікна, що дивляться на світ якось недовірливо. Все стало іншим, пережило метаморфози. Святий Себастьян по волі авторки Маріко Гельман вдягнув ветеринарний захисний комірець – що дуже дивує єдинорога. Приготування пасочок у Захара Шевчука радше нагадує якийсь таємний ритуал – згадайте, як ми боялися тієї Пасхи, що мала принести нову хвилю вірусу. Медсестра у Наталії Колесник маленька, карикатурна, але це саме вона кожного дня заходить у «червону зону». Навіть весна, за версією Наталії Корф-Іванюк перетворилася на колонію вірусів, і це дуже красиво та лячно. Сидять у кафе добродії з групи ризику на полотні Шерешевського, а закохані в Антона Ковача згадують Боккаччо, бо дійсно, літературних та історичних алюзій в нас багато, а розуміння того, що відбувається, – обмаль. Тож залишаються тільки мистецтво та іронія.
Gallery 83 (вул. Тарасівська, 3а)
В португальській мові є слово saudade. Перекладати його українською годі й намагатися, на інші воно теж не перекладається, тож можна тільки передати хмарку змістів: відсутність кого/чого-небудь, туга за втраченим, спогади, біль… але солодкий біль, печаль, але світла печаль, спогади з любов’ю до втраченого. Португальці saudade привласнили, але Ленна Шарашидзе у своїх подорожах доїхала до самісінького кінця Європи, закохалася у Португалію – і вирішила з ним розібратися. Що це за країна, яка була колись великою, підкорювала океани та народи, а зараз тільки бачить сни про ті далекі часи? Як розповісти про її повітря, узбережжя, дахи, квіти, співи? Фотографія, відео та прінти на шовку – це ті засоби, які Ленна взяла на допомогу. На світлинах ми бачимо хвилі, скелі, місто у сутінках, і знову воду, будинки, каміння. То були б досить звичайні трофеї, що їх привозять люди з подорожей, але ось пульсує коротке відео, чи то квітка, чи то танок. А ось – абстрактні принти, хамелеонові кольори яких більше розповідають про Португалію, ніж будь-що. І якесь таке підіймається у грудях saudade! Той, хто не був у Португалії, відчуває тугу за нею. В суботу о 12 авторка проведе екскурсію та пояснить, чому відео триває сім хвилин. Запис по тел. (063) 244 86 82.
Ornament Art Space (вул. В. Тютюнника, 53)
Після недоброї весни хочеться чогось особливо літнього, соковитого, гарячого… Роботи Володимира Колесникова цим критеріям відповідають. Його живописні «мозаїки» розповідають про все найкраще: золотаві гори, прохолоду густих садів, розквітлі магнолії, нестримні маки, терпку айву, налиті соком гранати, пристрасних жінок, які розчиняються у квітах, деревах, небесах. Живопис – так, це «звичайні», невпізнані тут полотно й масло, – перетворюється на тисячі шматочків дорогоцінної смальти, якими викладений цей світ без болю та втрат, світ, куди хочеться втекти.
Віртуальний простір «Шухляда»
shukhliada.com
Пам’ятаєте, навесні всі сподівалися на бурхливий розвиток віртуальних майданчиків для мистецтва, онлайн-галерей? Щиро кажучи, нічого епохального в Україні не трапилося, але є один цікавий проєкт, який і мистецтво демонструє, і з глядачем працює. Отже, дивіться на сайті «Шухляди» CONTROL FREAK Олексія Сая, створений під кураторством Ксенії Малих. Тунель з цифрового мистецтва, по якому глядач летить під кислотний саунд, немов по «кротовій норі» у Всесвіті, і не може вирватися інакше як вимкненням інтернету. Це той «сайт специфік» підхід, про який зараз багато говорять, то спробуйте його на собі.