Напередодні Дня пам’яті жертв Голодоморів презентують онлайн-базу пошуку загиблих.
Ті, хто був нещодавно в районі Парку Вічної Слави, бачили, що біля Національного музею Голодомору йде активне будівництво. На дніпровському схилі ведуться роботи над другою чергою музею, який сьогодні складається з каплиці «Свіча пам’яті» та виставкової зали під нею. На першому етапі залу реконструювали, зробили ліфт, шахтний стовбур. Другий етап (до 2023 року) передбачає зведення будівлі музею, доброустрій парку, будівництво пішохідного мосту та автомобільної стоянки.
Одночасно з фізичним створенням музею йде меморіальна робота у віртуальному просторі. Сьогодні на Хрещатику (біля магазину «Всі. Свої. Дім та декор»), на сенсорному екрані, Міжнародний благодійний фонд Музею Голодомору презентує оновлення краудфандингової платформи «Зерна правди».
Фонд був заснований 2018 року за ініціативою Всеукраїнської правозахисної організації «Меморіал» імені Василя Стуса, Громадського комітету з вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду 1932–1933 років та Світового Конгресу Українців. У партнерстві з державою фонд реалізує Проєкт створення Музею Голодомору. Платформа «Зерна правди» є одним із кількох фандрейзингових проєктів фонду. До її фінансування може долучитися кожний, на сьогодні зібрано понад 8 мільйонів гривень.
Якщо ви колись намагалися знайти «своїх» у мартирологу жертв Голодомору, знаєте, що справа це непроста. Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні видана 2008 року, до неї увійшли близько 900 тисяч імен. Існує і Народна книга пам’яті жертв Голодомору, в якій майже 4 мільйони імен. Так, книги викладені в інтернеті в форматі pdf, але шукати людину в здоровезному документі – це зовсім не те, що шукати в онлайн-базі. Доволі прикро, що інформаційна кампанія щодо Голодомору, яка розпочалася під егідою ще Віктора Ющенка, багато років не могла «народити» зручну базу пошуку.
Нарешті сталося. На платформі «Зерна правди» запрацювала функція поіменного пошуку жертв. До бази імпортовано понад 805 тисяч імен – це, власне кажучи, зацифрована Національна книга пам’яті. Ми не будемо зараз підіймати дискусійне (і політизоване) питання про загальну кількість жертв, але зрозуміло, що у базі тільки частина загиблих, і пошукової роботи ще дуже багато. Якщо взагалі колись вдасться знайти сліди мільйонів невинно замучених людей, засипаних попелом забуття.
Ви маєте відомості про загиблих під час Голодомору? Створіть на платформі «Зерна правди» карту обліку, її опрацюють спеціалісти та додадуть до бази. Шукайте і пам’ятайте.