Добрий, любий Київ, рушникові фантазії та звитяга у століттях – Марина Полякова розповідає про київські виставки.
Національний заповідник «Софія Київська», зал «Хлібня» (вул. Володимирська, 24)
Виставка архітектурних пейзажів Наталії Карєвої-Готьє «Мій Київ» приурочена до Дня архітектури України. Художниця багато років малює свій Київ – церкви, колишні садиби, прибуткові будинки, старий Поділ, вулиці, каштани. Враження превалює над фотографічною точністю, бо попри абсолютну впізнаваність об’єктів є в роботах Наталії певна ідеалізація – від великої любові. А найголовніше – є живий, теплий genius loci, дух місця, пишуть організатори виставки. «Пам’ятки та їх оточення ледь не щодня зазнають десятків змін, які, зрештою, знищують автентичний образ, духовно-емоційну ауру. І саме тому для нас важливе мистецьке бачення, яке здатне синтезувати й певні історичні факти, й живі враження, й ідеальні уявлення про місто і його архітектурну спадщину».
Національний заповідник «Софія Київська», зал «Хлібня» (вул. Володимирська, 24)
Треба відзначити, що зараз «Софія» активно працює як виставковий осередок (ви ж пам’ятаєте, що в Будинку митрополита на гостей чекає «Крим. Сонце зійде»?). І ось ще одна виставка у «Хлібні», створена у співпраці з «Дом Майстер Клас» – «Рушникові полотна» Зінаїди Кубар (aka ZINAIDA). Впродовж років художниця досліджує міфологеми, архетипи й світоглядні смисли українського етносу і створює роботи, де лейтмотивом є український народний орнамент. Культурологічні експедиції дали їй багатий матеріал, вона своїми очима бачила ті «полотняні криптограми», котрі збережені в родинах, де поважають традиції. Перший авторський рушник з’явився 2009 року, і відтоді майстриня створила десятки оригінальних полотен – намальованих, вишитих, принтованих чи оздоблених (одна з них на головному фото), – які й представлені на цій виставці.
АВС-арт (вул. Глибочицька, 32 в, 3-й поверх)
5 липня, у вівторок, відкриється виставка живопису і графіки «Звитяжні». «Ідея цієї виставки, – розповідають організатори, – народилася під час наших мистецьких розмислів і чину в умовах воєнного стану. Що робить нас, українців, стійкими, сильними, незламними, нескореними, незборимими перед лютою й нелюдською навалою ворога? І з цього смислового поля виокремилося й повело за собою, наче дороговказ, означення – звитяжні. Звитяга – те, на чому століттями тримається наша історія, чим зрошена наша земля й осяяне небо, що наповнює душі наших людей. І, зрештою, що характеризує українське мистецтво – адже йому доводилося й доводиться оберігати свої парості від нещадних імперських чобіт». У галерейній колекції були знайдені твори, об’єднані темою звитяги, вони й склади експозицію. На глядачів чекають роботи С. Караффи-Корбут, В. Кириченка, А. Фурлета, Г. Якутовича, О. Мінька, Б. Буряка, О. Кульчицької, В. Зарецького, І. Марчука й багатьох інших класиків і сучасників.