Прогностика абстракції, ювілейні скульптури, рефлексії вишиванки, збір на пікап та фотозанурення у війну – Марина Полякова розповідає про найкращі київські виставки, що вже відкрилися. Ну а всі, хто полюбляє дивну кераміку Неллі Ісупової, запрошуються завтра, 26 липня, на 16:00 до Київської картинної галереї на відкриття!
Триптих Арт (вул. Десятинна, 13)
Валерій Шкарупа закінчив велику серію абстрактних робіт напередодні 24 лютого. Потім були Суми, де живе родина, окупація, снаряди, які літали над головою… Роботи лежали в київській майстерні, допоки їх не побачила фотограф і артменеджер Олена Кімельфельд і не сказала: «Ти знав, ти все передбачив! Це треба показати людям». Так, під кураторством Олени, й відбувся виставковий проєкт «Prognostic» – який не стільки дає відповіді, скільки ставить питання по особливу чуттєвість художника і про те, чи притаманний творчій людині дар передбачення. Абстрактні роботи взагалі тим особливі, що кожен глядач «вчитує» в них щось своє. Мабуть, дійсно неможливо відкинути думки про те, що ми пережили за ці місяці, коли бачиш в охристих, іржаво-цегляних, брунатних картинах Валерія ніби порепану землю, збиті у повітря пил і попіл. А особливо ті діагоналі, в яких мимоволі «взнаються» захисні стрічки, що перехрестили вікна українських домівок. Втім, сам художник, попри зовсім недавню розпуку «сумського сидіння», розповідає про все з дещицею гумору. А ми пам’ятаємо, що він, реставратор і археолог, понад усе цінить у живописі нашарування пластів і змістів. У кожній роботі сховані людські профілі (відшукайте їх), і кожна розповідає якусь історію – про почуття, посиденьки біля вогнища, довгі надвечірні розмови, сухий аромат старовинної Ольвії, північний вітер і комети, що пролітають у неосяжній глибіні Космосу над головами крихітних людей.
Центральний будинок художника (вул. Січових Стрільців, 1-5, поверх 3)
До 1 серпня в залах ЦБХ проходить ювілейна виставка творів Василя Корчового «Шоста декада», присвячена його 60-річчю. До експозиції увійшли роботи останніх десяти років: станкові скульптури з бронзи й каменю, ескізи монументальних комплексів, портрети, живопис і графіка (є й роботи, які ми бачили на київській виставці восени 2019-го). Василь Корчовий вчився скульптурній майстерності у КХІ, а зараз працює у галузях станкової й монументальної реалістичної скульптури; займається різьбленням на дереві, інтер’єрними та архітектурними проєктами, портретним і пейзажним живописом.
Національний музей літератури України (вул. Б. Хмельницького, 11)
Український народний одяг, народні традиції стрімко перестають бути припорошеною пилом етнографією. Ми сьогодні від чистого серця цікавимося своєю культурою та осучаснюємо її. На виставці «Вишиванка. Традиції та рефлексії», яка організована Дирекцією художніх виставок України, представлені роботи відомих українських мисткинь. Живописна серія «Пори року» Ольги Ковтун оспівує красу народних строїв різних регіонів України. Анастасія Мельникова у серії офортів віднаходить мову та образи для відтворення утаємниченої сакральності українських народних свят. В автопортретних творах Ганни Лук’яненко сучасні жіночі образи і старовинний одяг створюють нову ідентичність. Ідею рукотворної краси та вишуканого естетизму довершують етнографічні ляльки в традиційних строях різних місцевостей України, виконані народними майстринями Валентиною Корнієнко, Тетяною Трофімовою й Наталією Кузьменко.
SWAP Gallery (вул. Воздвиженська, 34)
Метою благодійної виставки, у якій беруть участь фотографії Діани Андруник і живопис Марії-Луїзи Філатової, є збір коштів на медичний пікап у Харківську область. Діана вже багато років долучена до соціальної сфери, робила фотопроєкти з жінками-військовими. Її цикл з тринадцяти світлин має назву «Воїни світла», героями стали друзі та знайомі Діани, які добровільно пішли боронити Україну. З однієї світлини дивиться усміхнений Бандера – так, це справжнє прізвище досвідченого воїна Михайла з батальйону «Штурм». Марія-Луїза Філатова представляє тонкий живопис, легкі пейзажі, які у своїй мирності та тиші набували сьогодні сюрреалістичності.
Lavra Studio, Мала опера (вул. Дегтярівська, 5)
П’ята персональна виставка фотографа (за освітою політолога, викладача філософії) Олега Андроса «Занурення у протистояння» – це добірка замальовок з російсько-української війни, на яку автор поїхав вранці 24 лютого. Олег прагне передати паралельну реальність конфлікту, потоку тривожних подій, де є місце красі природи й тварин. Текстура й ландшафти арени війни незмінні й вічні, попри плинні дії людей, а рукотворні артефакти у занепаді лише підкреслюють незавершеність восьмирічного протистояння, розв’язка якого здійснюється на наших очах.
The Naked Room (вул. Рейтарська, 21)
В просторі галереї розгортається нон-стоп проєкт Wartime Art archive – Архів мистецтва воєнного часу. Постійної експозиції немає, час від часу додаються нові твори, а інші – відправляються до архіву. Куратори працюють з майже 150 художниками, відстежують їхні нові роботи й запрошують виставитися. Так що можна відвідувати галерею час від часу і бачити щось нове, виразне, відверте про наші події. Художниця Ілона Кузнєцова розповідає: «Із задоволенням спостерігаю за розвитком цього проєкту не тільки тому, що маю там свою лепту. Мені подобається пошук нових форм спілкування між художниками, кураторами, глядачами та колекціонерами. Цей проєкт як перебування в невагомості. Потужний космос, в якому зіткнулися різні галактики. Все вільне, та все рухається». (Фото: Громадська організація «Музей сучасного мистецтва» / MOCA NGO)