В рамках фестивалю Docudays UA в Києві покажуть стрічки про Маріуполь і «Літаючу тарілку» Флоріана Юр’єва.
Docudays UA – найбільший в Україні Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини щорічно проходив впродовж останнього тижня березня у Києві. Щорічно – до цього року. 19-й Docudays UA під назвою «Новий прекрасний світ» не відбувся, попри те, що команда готувалася до останнього.
Після восьми місяців непевності з’явилися приємні новини – Мандрівний Docudays UA таки пройде в різних областях України й навіть за кордоном впродовж листопада-грудня. До його програми увійде блок короткометражних стрічок, знятих українськими режисерами й режисерками після початку повномасштабного вторгнення. Також будуть представлені іноземні та українські фільми. А у додатковій програмі пройдуть дискусії з актуальних питань з кіномитцями, правозахисниками, діячами культури.
Отже, Київ. З 11 по 13 листопада у кінотеатрі «Жовтень» буде влаштований документальний вікенд «Надзвичайний стан». Надзвичайний стан є періодом, коли немає майбутнього, коли людське життя, мов їжачок, звернулося в напружену кульку. Цей стан вимагає від кожного сили, терпіння, віри у краще й готовності до швидких рішень. Сьогодні, пишуть організатори фестивалю, «звичне життя, державні механізми, глобальні інструменти безпеки, особисті плани на майбутнє потребують щоденного аналізу й перегляду».
Відкриватиме фестиваль стрічка «Маріуполіс 2» литовського документаліста Мантаса Кведаравічюса. Автор не побачить реакцію київських глядачів і не вийде на оплески. 45-річний історик, археолог і режисер, який з 2014 року досліджував життя прифронтового Маріуполя (і зняв фільм «Маріуполіс»), а 2022 року знову поїхав до міста у ворожих лещатах, загинув там в останні дні березня. За свідоцтвом близьких людей, Мантаса полонили й розстріляли росіяни. Його жінка Анна Білоброва змогла вивезти тіло через Росію до Литви.
Саме Анна разом із монтажеркою Дунею Сичовою зібрали у повноцінну стрічку «Маріуполіс 2» ті матеріали, які встиг відзняти Мантас Кведаравічюс. Невідомо, чи так би зробив сам режисер, але іншої версії вже не буде. Фільм був нагороджений спеціальною відзнакою журі «Золоте око» в Каннах. Він – повільно і начебто відсторонено, без пафосу – розповідає про тяжке воєнне повсякдення мешканців міста.
На згадку про видатного литовського режисера у «Жовтні» окрім «Маріуполіс 2» буде показаний і «Маріуполіс», адже це диптих, об’єднаний місцем і обставинами, в якому маріупольська трагедія концентрується поступово, впродовж кількох років, щоб досягти страшного фіналу, який вже не побачив сам Мантас Кведаравічюс, але з болем пережили всі ми.
Також у «Жовтні» можна буде переглянути нові короткометражні фільми українських режисерів/ок і найкраще з Міжнародної програми 19-го Docudays UA, яка готувалася взимку. Киянам варто не пропустити кіноподію, яка напряму стосується нашого міста, – 12 листопада о 19:00 відбудеться прем’єрний показ фільму «Нескінченність за Флоріаном» режисера Олексія Радинського.
Головним героєм фільму є київський архітектор, художник, поет, музикант і теоретик, майстер музичних інструментів Флоріан Юр’єв. Він широко відомий як автор архітектурного проєкту київської «Літаючої тарілки» на Либідській площі, а також герба Києва у вигляді гілки каштана. Основна сюжетна лінія розгортається навколо «тарілки», а саме протистояння між архітектором Флоріаном Юр’євим та корумпованими посадовцями й забудовниками, що планували перетворити цю знамениту будівлю на вхідну групу торговельного центру Ocean Mall. На щастя, в жовтні 2020 року будівля з «Літаючою тарілкою» набула статус пам’ятки архітектури та монументального мистецтва.
У фільмі «Нескінченність за Флоріаном» ідеться також про інші деталі життя та творчості Флоріана Юр’єва: наприклад, про його теорії «музики кольору» та синтезу мистецтв. Використано фрагменти експериментальних кіноробіт пана Юр’єва, що були створені у 1970-тих роках і вважалися втраченими.