Роботи одеського художника Сергія Божка Київ бачив навесні 2023-го. На виставці «Зустріч у бомбосховищі» у «Білому Світі» він показав свій живопис, а Ігор Гусєв – колажну графіку. Хоча й до київської виставки роботи Сергія, які він показував онлайн, надихали й додавали сил. Сьогодні живопис Божка дивляться мешканці Кишинева (кияни трохи заздрять), про що «Іншому Києву» розповідає одеська журналістка і громадська діячка Олена Балаба.
На третьому році війни з початку повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну твори українських художників почали частіше показувати світові. 22 лютого у столиці Молдови місті Кишинів відкрилася виставка Сергія Божка з Одеси «Лісосмуга».
На відкриття художник не приїхав – в будь-який момент він може бути призваний у лави Збройних сил України, щоб захищати свою батьківщину. Але десять великих полотен представили куратори виставки – доктор мистецтвознавства Валерія Барбас та доктор історії Паулюс Адельсгрубер.
На картинах, більшістю написаних Сергієм Божком вже під час повномасштабного вторгнення, не тільки українська лісосмуга, яка стає парканом та загибеллю для окупантів, а ще самі окупанти, які намародерили собі пральні машини та інші речі з мирних будинків українців. Художник не жаліє фарб та майстерності: росіяни вийшли жалюгідними загарбниками, які руйнують спокійне затишне життя. Автор не приховує своєї огиди, але при тому сміється зі загарбників.
«Лісосмуга» – це не просто природний паркан. Це захист та оберіг для українців, який виступає смертю для російських окупантів. При «стьобному» відношенні відчувається майстерність автора та філософське відношення до життя: перший страх з початку повномасштабного вторгнення пройшов, залишилася лють та огида до ворога та впевнена віра: от зараз ми переб’ємо цю пошесть і знов повернемося до мирного життя – будемо малювати, народжувати та виховувати діточок, сіяти хліб та бурячки, піклуватися про свої сади та тваринок. Одним слово – жити. «Лісосмуга» – це про любов до життя кожним кроком пензлика.
«Сергій Божко – майстер гумору і тонкої іронії. Ми вважаємо, що представлення певних процесів через призму іронії може сприяти кращому сприйняттю того, що відбувається навколо, і я впевнена, що це унікальний досвід для кожного глядача, який увійде до галереї», – заявила на відкритті виставки посол Австрії у Молдові Стелла Авалоне.
«Одеса завжди вважалася столицею гумору України. Експозиція під назвою “Лісосмуга” – це виставка про трагедію війни. Лісосмуга – це ті стратегічні місця, де тривають найсильніші військові зіткнення. Згідно з географічними особливостями, саме в південній частині України в зоні лісосмуги намагаються зайняти вигідні військові позиції, і всі битви точаться за цю лісосмугу. Божко зобразив війну з великим почуттям іронії, і на цій виставці ми зрозуміли, що Одеса здобула перемогу над трагедією», – зазначив посол України у Молдові Марко Шевченко.
«У грудні 2022 року я вперше зустрівся з Сергієм Божком у його студії в центрі Одеси, за два кроки від Опери. У той час у місті не було електрики, й тротуари були заставлені генераторами, щоб підтримувати роботу магазинів, банків і кафе. Картини Сергія я сприйняв як оригінальне трактування нещодавньої трагічної історії та присутності в ній. Божко прагне не зациклюватися на жаху, який принесло в його країну російське вторгнення. Навпаки – він протистоїть агресору за допомогою іронії. Серія “Лісосмуга” була розпочата кількома роками раніше. Сьогодні її можна сприймати як передвістя того, що ми спостерігаємо на фронті: бої з анахронічним виглядом розгортаються вздовж лісових смуг. Однак, як стверджує художник, світло все ще пробивається крізь них. Надія, як і раніше, жива», – підсумував куратор проєкту Паулюс Адельсгрубер.
Виставка відкрита за сприянням Центру Сучасного Мистецтва [Ksa:k], Гете-Центру Кишинева та посольств Австрії та України в Республіці Молдова, Академії музики, театру та образотворчих мистецтв.
Відвідати виставку можна до 10 березня у мистецькому просторі «Бункер» у Кишиневі на вулиці 31 серпня 1989 року. Вхід вільний.
Текст: Олена Балаба. Світлини надані організаторами