Немалі учні Малих, офорти Стратійчук, магія Різдва, сецесія в епіцентрі бурі та жесть-натюрморт – «Інший Київ» пропонує добірку найцікавіших виставок столиці.
Imagine Point (просп. Голосіївський, 86/1, вхід зі двору)
У малій залі галереї восьмеро художників об’єдналися у виставковий проєкт «Артстудія Олексія Малих». Вони пов’язані з неформальним об’єднанням «13 поверх» (художні майстерні на 13 поверсі будинку на проспекті Науки) і є учнями митця, педагога і куратора Олексія Малих, який у своїй майстерні навчає сучасному живопису учнів різного віку, з різним рівнем підготовки. Деякі його учні стали на професійний мистецький шлях, адже, каже Олексій: «Якщо у тебе потрапила бацила мистецтва, і ти захворів, то це назавжди». У проєкті представлено роботи Наталії Колесник, Марини Борщевської, Марини Афанасьєвої, Галини Морар, Оксани Желнової, Ксенії, Володимира та Івана Данилевських (так, «бацила мистецтва» заразила цілу родину). Роботи зовсім різні, і це добре, вважає Олексій Малих, бо «свідчить про великі успіхи у навчанні: учні, хоч як би це не приваблювало, не наслідують свого вчителя, а шукають себе».
Триптих Арт (вул. Десятинна, 13)
Оксана Стратійчук представила вишукану виставку «Офорти та емалі» (фрагмент на головному фото), в якій поєдналися два складника її творчого процесу: мідні пластини з протравленим рисунком, які художниця пізніше перетворила на емалі, та відбитки з тих пластин – офорти. Тут можна побачити серію офортів «Універсальний пейзаж», яка була створена у 2022–2024 роках. Як завжди, мисткиня надзвичайно уважна до природи, до найтонших її проявів. Вона ніби розбирає ландшафт на елементи, а після знову збирає у величну картину, і повторюваність відбитків додає цим на позір простим сюжетам значущості. Оксана Стратійчук «виробила в графіці власну лінію, тому що їй властиве, з одного боку, барокове протиріччя між величною, прохолодною, бездоганною зробленністю фактури, її пишнотою, а з іншого боку – витонченою розробкою подробиць рисунку і кольорової гами із загальним щедрим і шляхетним драматизмом образного звучання», – пише мистецтвознавець Дмитро Корсунь.
Національний художній музей України (вул. Грушевського, 6; службовий вхід із задньої сторони музею)
Виставка «В епіцентрі бурі. Сецесія в Україні» об’єднала 29 творів з колекції музею та дві живописні роботи Івана Мясоєдова з Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка. До експозиції увійшли роботи видатних представників українського мистецтва початку ХХ століття: Олександра Мурашка, Федора і Василя Кричевських, Михайла Жука, Абрама Маневича, Всеволода Максимовича, Георгія Нарбута, Олекси Новаківського, Петра Холодного. Вперше презентовано новинку в колекції NAMU – ескіз до дипломної роботи «Аргонавти» (1909) Івана Мясоєдова. Твори нещодавно повернулися до Києва з-за кордону, де брали участь у популярному проєкті, що показав широкому загалу українське мистецтво початку ХХ століття, і після виставки будуть поміщені у сховище. Триватиме виставка до кінця грудня.
Portal 11 (вул. Трьохсвятительська, 11)
Групова виставка «Геометрія» запрошує поглянути на геометрію як на універсальну мову, через яку мистецтво і наука звертаються до світу. «Ідея виставки зосереджується на дослідженні геометрії як основи, через яку митці передають сенс буття, структуру всесвіту і внутрішню гармонію. Від античних мозаїк до сучасних абстракцій – в мистецтві завжди простежувався філософський підхід до геометричних концепцій. Трикутник, квадрат, коло й інші форми символізують різні рівні буття, співвідношення космічного і земного, і єднають простір, людську природу і навіть духовність», – розповідають організатори. Учасники виставки: Світлана Аграновська, Олексій Возіянов, Ігор Волков-Ткачинський, Дульфан Дмитро, Сергій Ігнатюк, Віктор Кузьменко, Павло Лисий, Андрій Лозовий, Орест Манецький, Ігор Таверовський, Михайло Урбан.
Goldens (вул. Леоніда Первомайського, 4)
Триває передаукціонна виставка 65 аукціону «Українське колекційне мистецтво» з добіркою робіт видатних українських митців XIX–ХX століть. Усього представлено 48 лотів, серед яких багато рідкісних полотен. Твори охоплюють різноманітні школи, стилі й періоди українського мистецтва. Зокрема, до добірки увійшли роботи Івана Кураха, Олекси Новаківського, Ференца Семана, Олега Соколова, Степана Колеснікова, Любомира Медвідя, Віктора Зарецького, Адальберта Ерделі, Йосипа Бокшая, Федора Манайла, Андрія Коцки, Івана Марчука, Вудона Баклицького, Романа Сельського, Івана Труша, Нікіфора Криницького Івана Бабія, Тита Дворникова, Олексія Шовкуненка, Аркадія Самбура, Марії Примаченко, Марфи Тимченко, Ольги Рапай.
Національний заповідник «Києво-Печерська лавра», Велика лаврська дзвіниця (вул. Лаврська, 9)
Велика лаврська дзвіниця стала осередком різдвяної магії – у ній відкрилися Резиденція святого Миколая і виставка «Єдність Різдва поколінь». Ця виставка – результат творчої праці українських художників, роботи яких було відібрано у конкурсі «Різдвяні традиції та обряди України: від стародавності до сучасності». До експозиції увійшли твори спільноти українських художників «Art Fine Nation», митців Київської державної академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука, членів Асоціації майстрів клаптикового шиття України та Української асоціації ручної творчості (UAHA), секції декоративно-прикладного мистецтва КОНСХУ.
Flowerbed Gallery (вул. Ярославська, 26)
Відкрилася персональна виставка Дениса Недолуженка «Український натюрморт». «Майстер, який стоїть на перехресті сатири і традиційного живопису, вкотре доводить свою майстерність у поєднанні традиційних народних образів зі справжньою жестю. Смерть стала повсякденням, і втрати ворога для нас – це цифри перемоги. Статистика успіху народу в обороні своєї країни. Ми більше не загублені, не побиті, і не паралітики на роздоріжжі. Ми чітко знаємо куди йдемо і навіщо. Ми знаємо хто наш ворог. Український натюрморт. Nature morte – мертва природа. Russe morte – самі знаєте», – так звучить концепція виставки.
Галерея «Center», НАОМА (вул. Вознесенський узвіз, 20)
У виставковому просторі Академії відкривається виставка «Втрачені рівноваги» за участі Юлії Голуб, Анни Вехник, Марії Чаркіної, Уляни Кухарук, Діани Демяненко та Мирослави Штойки. Роботи учасниць розкривають тему впливу збройних конфліктів на екологію та підкреслюють взаємозв’язок між руйнівними змінами навколишнього середовища й внутрішнього світу людини. Руйнація ландшафту є водночас метафоричною моделлю руйнації духовного світу окремої людини та суспільства в цілому.