Свідки Лені Пфайфер

белль

До 100-ліття Генріха Белля «Вавілонська бібліотека» видає «Груповий портрет з дамою» – роман про звичайну-надзвичайну жінку Лені Пфайфер, про її любов та її самотність, про її подруг – святу та грішницю. Кілька жіночих історій на тлі Німеччини 1930-х—1960-х.


Спочатку здається, що оповідач (в романі він зветься скорочено: Авт.) намагається зрозуміти жінку – через її звички, через її речі, через інших, близьких до неї людей, через випадкових знайомих, навіть через «сумнівних славистів», які стали причетними до Лені за якихось складних обставин. Здається, що це така модерна «жіноча» проза, чуттєва та вишукана, замаскована під журналістське розслідування. Проте чим більше окремих портретів і окремих історій постає на сторінках книги, тим очевидніше, що перед нами роман про велику Історію минулого століття.

…Оскільки колись таки доведеться вести мову про ставлення Лені до метафізики, то скажемо від самого початку: метафізика не завдає Лені жодних труднощів. Вона щиро приятелює з Дівою Марією, майже щодня бачить її на екрані телевізора й щоразу дивується, що Діва Марія також білява й не така вже молода, як хотілося б; ці зустрічі відбуваються в тиші, здебільшого пізно вночі, коли всі сусіди сплять і звичайні телевізійні програми — голландські теж — кінчаються. Лені й Діва Марія усміхаються одна одній. Ні більше, ні менше. Лені анітрохи не здивувалася б і не злякалася б, якби одного чудового дня після закінчення телевізійної програми їй показали на екрані сина Діви Марії. Чи вона загалом сподівається на таке, оповідачеві невідомо. Але після всього, що він на цей час довідався, для нього не було б дивиною, якби сподівалася. Лені знає дві молитви й подеколи мурмотить їх: «Отче наш» і «Богородице, Діво, радуйся». Крім того, знає ще уривки з деяких інших молитов. Молитовника в неї немає, до церкви вона не ходить, вірить у те, що в світовому просторі є «розумні істоти» (Лені).

Генріх Белль. Груповий портрет з дамою: роман / переклад з німецької Євгена Поповича та Юрія Лісняка. — Івано-Франківськ : Вавилонська бібліотека, 2017.

Интересное