Відвідати 8-му Бієнале кераміки, що відбувається у Севрі поблизу Парижа, рекомендує наш гід європейськими виставками журналістка Ірина Белан. Слухаємо історію та дивимося авторські світлини з бієнале!
Оливкову олію називають рідким золотом. Нафту – чорним. Порцеляну – білим. Понад 2000 років таємницю виробництва порцеляни ретельно охороняли китайці, її першовідкривачі. Все змінилось, коли спочатку німці, а потім французи розгадали секрет її виготовлення.
Перша суто французька мануфактура знаходилась у містечку Венсен поблизу Парижа. Мадам Помпадур, відома не лише своїми куртуазними пригодами, вирішила перенести її ближче до себе – у Севр, містечко по дорозі з Парижа у Версаль, де з її ініціативи вже успішно працювало виробництво скла.
Севрська порцеляна дуже швидко стала відома в усьому світі завдяки високій якості виробів, оригінальним кольорам – королівському синьому, жовтому нарцису, яблучно-зеленому, рожевому помпадур – та майстерному живопису. У різні роки у Севрі працювали художники Жан-Жак Башальє, Франсуа Буше та Жан-Клод-Шамбелан Дюплесі, скульптори Етьєн Моріс Фальконе та Луі-Сімон Буазо.
І хоча севрську порцеляну обирають саме за її традиційність, місто Севр притягує і тих, хто слідкує за сучасним мистецтвом. 19 травня 2022 року у Севрі відкрилась 8-ма Бієнале кераміки, яку організує асоціація ArtCeram2. Україну представляють Ліза Портнова та Олеся Дворак-Галік, а всього у бієнале взяли участь 46 майстрів із Франції, Голландії, Італії, Німеччини, Південної Кореї та інших держав.
Бієнале триватиме до 6 червня, і всі, хто бажає, можуть тут побачити не тільки дуже різні роботи європейських майстрів, але й відчути їхню комунікацію з типовою для Франції архітектурою промислового ар-деко – адже виставка відбувається у стінах колишнього ринку, збудованого у 1890 році (Rotonde du Sel, Grande Rue, 47).